Melodyne 5 studio zapewnia bezpośredni dostęp do poszczególnych nut w nagraniach, umożliwiając edycję ich wysokości, pozycji, czasu trwania i innych parametrów muzycznych w intuicyjny sposób. Jakość korekcji nut przez Melodyne jest legendarna, ale można również wprowadzać wariacje melodyczne, tworzyć aranżacje wokalne, kwantyzować dźwięk, poprawiać timing i robić wiele innych rzeczy.
Oto krótki i zwięzły przewodnik po uruchomieniu Melodyne 5 studio.
Integracja
Wybierz File > Import Audio…; następnie użyj selektora plików, aby przejść do żądanego pliku audio i otwórz go. Możesz załadować dźwięk w różnych nieskompresowanych formatach, takich jak WAV i AIFF, ale także pliki MP3 – lub CAF – oraz Apple Loops.
Melodyne 5 studio nadaje się do edycji wokali i instrumentów monofonicznych, ale także instrumentów polifonicznych, takich jak fortepian czy gitara. Za jego pomocą można również edytować ścieżki perkusyjne, a nawet całe miksy, korzystając z takich funkcji jak transpozycja, kwantyzacja i rozciągnięcie w czasie.
Sprawdzanie algorytmu
Charakterystyczne plamy Melodyne reprezentują nuty znalezione w nagraniu, które można wybierać, przeciągać i edytować za pomocą dostępnych narzędzi. Zanim jednak zaczniesz, musisz sprawdzić jedną rzecz:
Na podstawie analizy materiału audio Melodyne wybierze algorytm Melodic, Percussive lub Polyphonic. Gdy używany jest algorytm Percussive, wszystkie nuty są wyświetlane w pojedynczej poziomej linii; z drugiej strony, gdy używane są algorytmy Melodic lub Polyphonic, pionowa pozycja nut reprezentuje ich wysokość.
Jeśli materiał audio nie jest wyświetlany w pożądany sposób, można wybrać inny algorytm z menu Algorithm. Należy jednak pamiętać, że jeśli to zrobisz, wszelka edycja ścieżki, którą już wykonałeś za pomocą Melodyne, zostanie utracona! Dlatego przed rozpoczęciem edycji należy zawsze upewnić się, że wybrano prawidłowy algorytm.
Proces wykrywania w Melodyne jest głównie automatyczny i zapewnia spójne wyniki. Ponieważ jednak w przypadku materiału polifonicznego kwestie są bardziej złożone i możliwych jest więcej interpretacji niż w przypadku innych algorytmów, czasami konieczne jest zrewidowanie wykrywania – gdzie, powiedzmy, ton składowy jest identyfikowany jako oddzielna nuta, a nie po prostu jedna z części istniejących. Wszystkie takie poprawki powinny być dokonywane w trybie przypisywania nut Melodyne przed rozpoczęciem właściwej edycji.
Edycja
W Melodyne Studio często będziesz pracować z głównym narzędziem Melodyne, które może być używane nie tylko do zmiany wysokości nut, ale także ich pozycji w czasie i czasu trwania, a także do ich dzielenia. Za pomocą innych narzędzi można zmieniać między innymi vibrato, amplitudę i spektrum formantów nut, a także ich wewnętrzny timing.
Za pomocą narzędzi można edytować nuty pojedynczo lub całe wybrane nuty jednocześnie. Narzędzie główne jest używane w następujący sposób:
Aby zmienić wysokość nuty:
– Kliknij na środku odpowiedniej kropki i przeciągnij ją w górę lub w dół. Nuta przesunie się o półton.
– Jeśli przytrzymasz klawisz Alt podczas przeciągania, siatka zostanie wyłączona i będziesz mógł przesuwać nutę o mniejsze wartości (w krokach co cent).
– Jeśli jest to właściwa nuta, ale po prostu nie jest dostrojona („poza tonacją”), kliknij ją dwukrotnie, a zostanie ona natychmiast przyciągnięta do zamierzonej wysokości.
Zmiana pozycji nuty w czasie:
– Kliknij na środku odpowiedniej kropki i przeciągnij ją w lewo lub w prawo. Po puszczeniu nuta przyciągnie się do najbliższej linii siatki.
– Jeśli jednak przytrzymasz klawisz Alt podczas przeciągania, siatka zostanie dezaktywowana i będziesz mógł swobodnie pozycjonować notatkę.
Aby zmienić czas trwania nuty…
– rozpoczynając ją wcześniej lub później: Kliknij lewą stronę plamki i przeciągnij ją odpowiednio w lewo lub w prawo.
– poprzez wcześniejsze lub późniejsze zakończenie: Kliknij prawą stronę plamki i przeciągnij ją odpowiednio w lewo lub w prawo.
– Przytrzymanie wciśniętego klawisza Alt podczas przeciągania spowoduje dezaktywację siatki, umożliwiając dowolne ustawienie początku lub końca nuty.
Aby podzielić nutę na dwie części:
– Umieść narzędzie w zamierzonym punkcie podziału – nie na, ale nieco powyżej plamki; wygląd wskaźnika myszy zmieni się i będziesz mógł(a) podzielić nutę podwójnym kliknięciem. Zapewnia to większą elastyczność podczas poprawiania lub przekształcania nut.
– Utworzona separacja nut może zostać usunięta podwójnym kliknięciem w celu ponownego połączenia dwóch segmentów.
Makra
Podczas gdy narzędzia te są używane głównie do rozwiązywania konkretnych problemów z pojedynczymi nutami, makra pozwalają na edycję wielu nut, a nawet całych nagrań za jednym razem. Makra wpływają tylko na aktualnie wybrane nuty, chyba że nie ma żadnych, w którym to przypadku wpływają na wszystkie nuty bieżącego pliku audio. Dostępne są trzy makra:
Correct Pitch, która przesuwa nuty do najbliższego półtonu lub w jego kierunku (ty decydujesz jak daleko). To, jak daleko się przesuną, zależy również od tego, jak bardzo były rozstrojone na początku. Za pomocą drugiego suwaka można ograniczyć dryf wysokości dźwięku w nutach.
Quantize Time przesuwa nuty do lub w kierunku (ty decydujesz, jak daleko) zamierzonej miary lub najbliższej linii wybranej siatki.
Note Leveling pozwala wyciszyć głośne dźwięki lub zwiększyć głośność cichych dźwięków. W ten sposób można wygładzić różnice w głośności i nadać nagraniom większą jednorodność. Jest to również doskonały sposób na optymalizację wejścia do dowolnego kompresora po Melodyne w łańcuchu sygnału.
The Sound Editor
Dzięki Melodyne Studio możesz edytować nie tylko wysokość, timing, frazowanie i tempo swoich nagrań w unikalny sposób, ale także ich brzmienie. W tym celu szczególnie cenny jest Sound Editor, który działa na poziomie spektralnym i oferuje daleko idący dostęp do struktury tonalnej nut każdej ścieżki. Aby otworzyć ten obszar zestawu funkcji Melodyne, wybierz „Show Sound Editor” z menu Options.
Edycja wielościeżkowa
W Melodyne studio można pracować z wieloma ścieżkami – zarówno w wersji samodzielnej, jak i w postaci wtyczki. Możesz przechodzić od ścieżki do ścieżki z najwyższą łatwością, a nawet wyświetlać i edytować jednocześnie nuty należące do różnych ścieżek.
Na liście widoczna jest aktualnie otwarta instancja Melodyne, a także wszystkie inne instancje Melodyne, które zostały użyte na ścieżkach bieżącego projektu DAW. Ideą tego jest umożliwienie pracy przez cały czas w jednym oknie wtyczki Melodyne, przy jednoczesnym wyświetlaniu i edytowaniu zawartości wszystkich instancji Melodyne.
Kolorowa ikona plamki w nagłówku ścieżki to przycisk edycji, który powoduje wyświetlenie nut danej ścieżki w Note Editor. Kliknięcie przycisku edycji lub dwukrotne kliknięcie w obszarze ścieżki innej ścieżki spowoduje zastąpienie nut pierwszej ścieżki w Note Editor. Jeśli przytrzymasz teraz klawisz [Cmd] i klikniesz przycisk edycji innej ścieżki, nuty nowej ścieżki zostaną dodane do nut już wyświetlonych w Note Editor.
Co jeszcze warto przeczytać?
W tym poradniku omówiliśmy tylko punkty potrzebne do szybkiego i udanego rozpoczęcia pracy z Melodyne. Ale jest o wiele więcej do odkrycia i nauczenia się. W Centrum pomocy znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie każdego z tych tematów, a także szeroką gamę samouczków wideo. Dostęp do nich można uzyskać w dowolnym momencie za pośrednictwem menu Help w Melodyne.
Produkty Celemony takie jak Melodyne oraz Capstan kupisz w naszym sklepie internetowym.