Źródło: blog Finale Autor: Scott Yoho
W moim poprzednim wpisie na blogu mówiłem o możliwościach tworzenia własnych zespołów w kreatorze dokumentu Finale. Od tego czasu odezwało się do mnie kilka osób, które podobnie jak ja są wielkimi fanami szablonów Finale. Zanim jednak omówię szablony, chciałbym podzielić się powiązaną wskazówką dotyczącą tworzenia własnych stylów dokumentów.
Zanim jednak to zrobię, być może powinienem przejrzeć, co oferuje każdy element i kiedy można go użyć:
Zespoły zawierają instrumentarium i mogą być powiązane z określonym stylem dokumentu. Są one bardzo łatwe w użyciu i tworzeniu i zawsze pojawiają się w kreatorze dokumentu. Jeśli obecnie korzystasz z kreatora dokumentu do tworzenia nowych plików, nie robisz zbyt wielu zmian w nazwach grup i pozycjonowaniu pięciolinii i często pracujesz z tym samym instrumentarium, są one dla Ciebie.
Style dokumentów nie zawierają instrumentacji, ale zawierają wszystkie biblioteki (w tym wszelkie utworzone ekspresje lub artykulacje), a także dowolny tekst dołączony do strony i opcje dokumentu.
Są one łatwe do utworzenia (szczegóły w dalszej części) i pojawiają się również w Kreatorze dokumentu. Ponieważ nie zawierają instrumentacji, są bardzo elastyczne – możesz na przykład mieć jeden styl dokumentu, którego używasz dla różnych zespołów. Style dokumentów działają ramię w ramię
z Zespołami i podobnie najlepiej nadają się dla osób, które nie wykonują wielu super-poprawek w nazwach grup i pozycjonowaniu pięciolinii. Więcej szczegółów poniżej.
Szablony łączą w sobie całą kontrolę nad stylami dokumentów ze specyfiką zespołów. Jeśli wielokrotnie piszesz dla jednej konkretnej grupy stałych instrumentów i naprawdę chcesz mieć pełną kontrolę nad takimi rzeczami, jak nazwy grup i pozycjonowanie pięciolinii, szablony są dla ciebie najlepszym wyborem. Więcej o szablonach napiszę w następnym wpisie na blogu.
A teraz naprawdę świetna wskazówka. Jak utworzyć styl dokumentu? Wystarczy wziąć dowolny plik Finale zawierający elementy biblioteki lub ustawienia dokumentu i skopiować go do folderu Document Styles.
Folder ten można znaleźć na komputerach Macintosh:
~/Library/Application Support/MakeMusic/Finale 27/Music Files/
Użytkownicy systemu Windows znajdą go tutaj:
C:\Użytkownicy[nazwa użytkownika]\AppData\Roaming\MakeMusic\Finale 27\Music Files
Wewnątrz folderu Document Styles można umieścić plik w dowolnym z istniejących podfolderów (Band, Choral, General itp.) lub nawet utworzyć własny folder i umieścić w nim plik. Niezależnie od tego, jakie pliki lub foldery zostaną umieszczone w folderze Document Styles, pojawią się one w kreatorze dokumentu programu Finale.
W powyższym przykładzie po prostu utworzyłem folder zatytułowany „Moje style„, umieściłem w nim mój dokument zatytułowany „Mój styl dokumentu 1” i wrzuciłem całość do folderu Document Styles.
Zauważ, że powiedziałem, że możesz użyć DOWOLNEGO pliku Finale. Chodzi mi o to, że nie trzeba usuwać nut, pięciolinii czy innych elementów – wystarczy je tam wrzucić. To, co sprawia, że jest to tak fajna wskazówka, to fakt, że Finale automatycznie wie, co zachować z partytury, a co zignorować (np. instrumentację). Oznacza to, że przy następnym użyciu Kreatora i wybraniu pliku jako Biblioteki dokumentów, wynikowy utwór będzie zawierał czcionkę muzyczną, biblioteki, grafikę dołączoną do strony i opcje programu z utworu, ale nie nuty ani instrumentację, które można dowolnie zmieniać za każdym razem (wybierając wcześniej istniejący zespół lub określając każdy instrument na drugiej stronie Kreatora dokumentu).
Oto moja ostatnia wskazówka tego dnia. Możesz edytować dowolny aspekt istniejących stylów dokumentu, tak jak możesz edytować KAŻDY inny dokument Finale. Załóżmy, że podoba ci się styl drukowany, ale nigdy nie używasz wstawki tekstowej Podtytuł (i ciągle ją usuwasz). Wystarczy otworzyć plik Finale o nazwie „Engraved Style” w folderze Document Styles, usunąć wstawkę tekstową i zapisać zmiany. Gotowe! Dodatkową zaletą jest to, że Finale chroni edytowane pliki stylów dokumentów podczas instalacji i nigdy nie nadpisze edytowanych plików stylów dokumentów (lub szablonów).
Następnym razem porozmawiamy o szablonach, a tymczasem zachęcam do poeksperymentowania ze stylami dokumentów i przekonania się, czy warto włączyć je do swoich nowych nawyków.