Finale: Tworzenie nut w stylu odręcznym

Źródło: Blog Finale, autor: Peter Flom

Odręczne pisanie nut jest tradycją w jazzie od wielu, wielu lat. W dzisiejszych czasach większość ludzi korzysta z oprogramowania takiego jak Finale, aby naśladować odręczny wygląd za pomocą specjalnych czcionek. Aby jednak naprawdę uchwycić magię wspaniałej odręcznej listy przebojów, potrzeba czegoś więcej niż tylko wybrania odpowiedniej czcionki. W tym artykule chciałbym podzielić się kilkoma wskazówkami, które pomogą przenieść odręczne utwory na wyższy poziom w programie Finale.

Istnieje wiele świetnych materiałów na ten temat, od wspaniałych tomów mistrzów, takich jak Clinton Roemer czy Sammy Nestico, po prace świetnych współczesnych kopistów, takich jak Tim Davies czy Lee Monroe. Ostatecznie, świetnie odręcznie napisane nuty są proste, czyste i łatwe do odczytania w locie.

Belkowanie

Jeśli istnieje jedno narzędzie definiujące odręczne pisanie nut – inne niż pióro – to jest to prosta krawędź. Tradycyjni kopiści spędzają godziny ślęcząc nad gorącą linijką, aby uzyskać idealne belki, a ich kanciasty wygląd jest często szybką wskazówką. W przeciwieństwie do niektórych grawerowanych nut, belki podążają za kierunkiem nut w grupie połączonej belką, gdy istnieje oczywisty kierunek, a gdy go nie ma, belkowanie musi nadal zapewniać każdej lasce nuty minimalną długość jednej oktawy. W przypadku nut wykorzystujących linie dodane, laski muszą być wystarczająco długie, aby wszystkie belki mieściły się na pięciolinii.

Aby to osiągnąć w Finale, należy zmienić kilka parametrów w opcjach dokumentu. Kliknij Dokument > Ustawienia dokumentu > Wiązania nut. W sekcji Styl wiązania wybierz opcję Domyślny kąt wiązania w oparciu o ostatnią nutę i zaznacz opcję Zezwalaj na pochyłe 1 belkowanie. Chociaż pozwala to Finale na rysowanie belek większych niż przestrzeń, należy również dokładnie określić, jak bardzo pochylone mogą być belki. Jest to często kwestia preferencji, ale można poeksperymentować z polem Maksymalne pochylenie. Domyślnie jest ono ustawione na bardzo małą wartość, a ja często próbuję zacząć od dużej wartości i zmniejszyć nachylenie, aż uzyskam najlepszy dla mnie efekt. Spróbuj wprowadzić wartość 1/4″ (72 EVPU), aby zobaczyć, jak to wygląda. Zawsze możesz kliknąć Zastosuj, aby uzyskać szybki podgląd, a następnie wprowadzić mniejszą liczbę, jeśli chcesz.

Tradycyjne płaskie wiązania oraz odręczne wiązania

Czasami można również zobaczyć specjalne linie dodane, takie jak poniższe, gdy w partyturze odręcznej występują duże skoki:

Tego rodzaju efekt można uzyskać eksperymentując z narzędziami Odwrócone laski nut i Kąt wiązania.

Łuki

Kontur, grubość i umiejscowienie łuków są tym, co oddziela osobisty styl każdego kopisty. W związku
z tym, dla skrupulatnych, dopracowanie tych szczegółów może stać się najwyższym celem.
Na szczęście istnieją dwie proste zasady, których można przestrzegać, aby szybko poprawić estetykę pisma odręcznego:

  • Jeśli laski są w górę, umieść łuk pod główkami nut.
  • Jeśli laski są skierowane w dół, umieść łuk nad główkami nut.
  • Jeśli piszesz długą frazę, w której laski biegną w górę i w dół, umieść łuk nad główkami nut.
Laski w górę, laski w dół, mieszane laski

Jak już wspomniałem, można poświęcić wiele czasu na decydowanie o wyglądzie łuków. W programie Finale kliknij narzędzie Autokształty, a następnie kliknij Autokształty > Opcje łuku. Znajdziesz tu wiele opcji, ale na początek spróbuj pobawić się grubością obrysu. Często zaczynam dość grubo, używając pionowej grubości 6 EVPU i grubości końcówki 2 EVPU. Dzięki temu linia jest cienka, ale łatwa do zauważenia i pomaga zapobiegać nadmiernemu zwężaniu się łuków na końcach, co często powoduje,
że łuki wyglądają, jakby zostały wykonane piórem, a nie w programie komputerowym.

Frazowanie

Gdyby ktoś zapytał mnie, jak błyskawicznie poprawić swoje odręczne nuty bez konieczności zmiany bardziej szczegółowych ustawień Finale, zasugerowałbym frazowanie. Skup się na tym, a zobaczysz, że Twoje wydruki będą wyglądać profesjonalnie, poświęć również chwilę na sprawdzenie, ile taktów mieści się w systemie. Zdecydowanie zalecam dobre zapoznanie się z oknem dialogowym Dostosuj liczbę taktów w systemie programu Finale, do którego można przejść, zaznaczając fragment nutowy i klikając Przybornik > Dostosuj liczbę taktów w systemie. Zasadniczo należy zacząć od liczby 4. Wielu kopistów używa czterech taktów na system jako celu, ponieważ tak wiele fraz muzycznych jest wykonywanych w wielokrotnościach czterech. Istnieje mnóstwo naprawdę skomplikowanych zasad frazowania, ale zawsze staram się ograniczyć do 4 lub 3 taktów na system. Jeśli robię więcej lub mniej, musi być ku temu dobry powód, taki jak techniczny fragment, który wymaga dużo miejsca.

Angielski

„Angielski” to modny sposób mówienia o tekście widocznym w muzyce, takim jak tytuł, kompozytor lub prawa autorskie. Odnosi się również do pisemnych wskazówek, które można zobaczyć w partyturze.
W moim poprzednim poście na temat czcionki tekstowej Finale Copyist pokazałem kilka dostępnych możliwości przy użyciu znaków specjalnych. Chciałem podać nieco bardziej szczegółowe instrukcje dotyczące niektórych typowych konwencji, które można zobaczyć podczas pisania głosu.

Na przykład tytuły są często pisane z dużym podkreśleniem, jak poniżej:

Osiągnąłem to wpisując następujące znaki (bez cudzysłowów): „° °TH°E °WR°IT°ER°’S° H°A°ND”.

Możesz wpisać ° na komputerach Mac, naciskając Shift + Command + 8 lub w systemie Windows, przytrzymując klawisz Alt i wpisując cyfry 0176 na klawiaturze.

Oto kolejna popularna funkcja:

W przypadku tego typu tekstu w ramce potrzebny będzie lewy znak tekstowy („[„), wysoka linia („Ù”) i prawy załącznik („]”). Umieść znak linii między każdą literą w następujący sposób (ponownie bez cudzysłowów): „[ ÙSÙWÙING ]”. Przekonasz się, że wymaga to trochę prób i błędów, aby uzyskać prawidłowe pozycjonowanie, ale robi to ogromną różnicę w tym, aby twoje utwory wyglądały autentycznie. Takich opcji jest znacznie więcej we wszystkich czcionkach tekstu odręcznego i zachęcam do ich wypróbowania!

Gdy połączysz wszystkie te wskazówki, przekonasz się, że Finale może tworzyć partytury rywalizujące
z pracą mistrza. Aby dać ci trochę inspiracji, załączam ostatnio napisany przeze mnie utwór, który wykorzystuje wiele elementów omówionych w tym artykule. Zachęcam do pobrania i otwarcia go
w Finale, a nawet do wykorzystania pliku Finale jako szablonu dla własnych utworach!

Peter Flom jest inżynierem produkcji muzycznej i technikiem ds. zapewnienia jakości w MakeMusic. Absolwent Berklee College of Music, Peter pracował wcześniej w KMA Studios w Nowym Jorku oraz w dziale obsługi klienta MakeMusic. Obecnie spędza większość swoich dni na opracowywaniu nowych treści dla Finale
i SmartMusic.

Peter jest również niezależnym aranżerem i grawerem, a także gra na gitarze, gdy nikt nie patrzy.