FL Studio 20.8.4 wprowadziło natywną obsługę procesorów Apple Silicon. Jeśli używasz FL Studio na procesorach Apple Silicon (M1 i M2), masz dwie opcje, w których FL Studio będzie działać, jak opisano poniżej.
DWA TRYBY FL STUDIO I ZACHOWANIE WTYCZEK
- Uruchom najnowszą wersję FL Studio w trybie Apple Silicon, a FL Studio będzie obsługiwać wszystkie starsze wtyczki (mostkując je).
- Uruchom FL Studio w trybie Rosetta, a wszystkie wtyczki powinny działać. System macOS zapewni kompatybilność.
Jednak każde z tych podejść może mieć swoje własne problemy z niektórymi wtyczkami. Zwróć szczególną uwagę na to, w jakim trybie działa FL Studio ORAZ w jakim trybie działają wtyczki innych firm (patrz poniżej).
Możliwe jest nieprawidłowe zachowanie wtyczek innych firm, jeśli FL Studio i wtyczki nie mają tego samego formatu. Staraj się, aby FL Studio i wszystkie wtyczki działały w trybie Apple Silicon lub Rosetta 2. Ogranicz liczbę wtyczek VST uruchomionych w mostku procesowym podczas korzystania z trybu „Apple Silicon”.
FL STUDIO OPCJA 1 TRYB „NATYWNY” APPLE SILICON
Tryb Apple Silicon zwykle zapewnia najlepszą wydajność procesora na komputerze Apple Silicon Mac, ale ma pewne wady podczas pracy z wtyczkami VST, które nie są zgodne z Apple Silicon (patrz poniżej).
Wadą jest to, że wszelkie wtyczki VST innych firm, które nie są zgodne z Apple Silicon, będą musiały działać w mostku procesowym FL Studio, co może zużywać nieco więcej procesora i może być mniej stabilne niż natywne wtyczki Apple Silicon, gdy są używane na komputerze Apple Silicon Mac.
UWAGA: Po pierwszym zainstalowaniu wersji FL Studio zgodnej z Apple Silicon uruchomi się ona w trybie natywnym, ale można zmienić tryb uruchamiania, patrz poniżej.
FL STUDIO OPCJA 2 ROSETTA 2 TRYB INTEL
Jest to rozwiązanie przejściowe, w którym należy używać wtyczek, które nie zostały zaktualizowane do Apple Silicon. Uruchom FL Studio w wersji Intel pod Rosetta 2. Ma to pewne zalety w przypadku korzystania z wtyczek VST, które nie są zgodne z Apple Silicon (patrz poniżej).
Gdy oprogramowanie skompilowane dla procesorów Intel jest zainstalowane na komputerze Mac z procesorem Apple Silicon, Rosetta 2 w tle tłumaczy kod z instrukcji x64 na ARM. Jest to zasadniczo zautomatyzowana operacja „wyszukaj i zamień”, która tworzy nowy plik binarny w czasie wykonywania. Rosetta 2 działa wyjątkowo dobrze. FL Studio 20.8.2 i nowsze wersje są poprawnie tłumaczone pod Rosetta 2. Krótko mówiąc, można spodziewać się dobrej wydajności z FL Studio. macOS przetłumaczy również wtyczki VST innych firm.
Wadą tego rozwiązania jest wyższe zużycie procesora w porównaniu z natywnym oprogramowaniem Apple Silicon, a wtyczki VST innych firm mogą również zachowywać się nieprawidłowo lub w niektórych przypadkach w ogóle nie działać.
JAK PRZEŁĄCZAĆ FL STUDIO MIĘDZY TRYBEM APPLE SILICON I ROSETTA
FL Studio można przełączać między trybami Apple Silicon lub Rosetta 2 (Intel) przed uruchomieniem.
Aby sprawdzić, czy pracujesz w trybie Intel lub Apple Silicon, otwórz panel FL Studio Help > About Panel, a wyświetli się lista Intel lub Apple Silicon jako uruchomiona wersja:
Jeśli chcesz przełączyć tryb, patrz poniżej:
- Otwórz Finder na Macintosh HD > Aplikacje i kliknij prawym przyciskiem myszy FL Studio.
- Kliknij „Informacje” w wyskakującym okienku.
- Zaznacz pole „Otwórz, używając Rosetta”, aby uruchomić wersję Intel FL Studio pod Rosetta 2.
- LUB odznacz to pole, aby uruchomić natywną wersję FL Studio (patrz uwaga poniżej dotycząca wtyczek VST).
UWAGI:
- Przy pierwszej instalacji FL Studio kompatybilnego z Apple Silicon, FL Studio będzie działać w natywnym trybie Apple Silicon. Zobacz sekcję poniżej dotyczącą kompatybilności VST.
- Jeśli przełączysz instalację na tryb Rosetta, kolejne instalacje FL Studio będą respektować ustawienie trybu Rosetta.
O URUCHAMIANIU FL STUDIO W TRYBIE APPLE SILICON Z WTYCZKAMI ROSETTA 2 / INTEL VST
Najnowsze wersje FL Studio zawierają „mostek procesowy
Gdy FL Studio jest używane na procesorze Apple Silicon, może działać w jednym z dwóch trybów. Natywny Apple Silicon lub Rosetta 2. Krótko mówiąc, wtyczki VST opracowane dla procesorów Intel muszą być uruchamiane wewnątrz mostka procesowego, gdy są używane pod Apple Silicon. Apple będzie obsługiwać wtyczki w formacie AU, które nie muszą być mostkowane. Jeśli FL Studio działa w trybie Rosetta 2, wówczas Apple obsługuje zarówno wtyczki w formacie VST, jak i AU. Poniżej znajduje się kilka uwag dotyczących sposobu postępowania.
Masz dwie możliwości:
- Uruchomić FL Studio w trybie Apple Silicon – wtyczki Intel VST zostaną automatycznie zmostkowane przez FL Studio. Wtyczki AU Intel będą obsługiwane przez macOS i będą wyświetlane tak, jakby były natywnymi wtyczkami Apple Silicon. Wtyczki AU i VST kompatybilne z Apple Silicon będą ładowane normalnie.
- Tryb FL Studio Rosetta 2 – Apple będzie obsługiwać wszystkie wtyczki VST i AU Intel (Intel i Apple Silicon). FL Studio nie będzie mostkować żadnych wtyczek AU.
UWAGI:
Mieszanie formatów uruchomieniowych wtyczek – Mostkowanie wtyczek VST może zużywać więcej procesora niż używanie FL Studio w trybie Rosetta 2 z wtyczkami Intel VST. Zmostkowane wtyczki prawie na pewno będą zużywać więcej procesora niż ich wersja Apple Silicon (jeśli jest dostępna).
Zmiana trybu uruchamiania FL Studio – Możesz ustawić FL Studio tak, aby uruchamiało się w trybie Apple Silicon lub Rosetta 2, postępując zgodnie z procedurą tutaj.
Zgodność projektów macOS <> Windows – Jeśli chcesz udostępniać projekty instalacjom Windows i korzystasz z wtyczek innych firm, musisz użyć formatu VST, ponieważ jest to jedyny sposób na zachowanie kompatybilności między platformami. Pozostań przy Rosetta 2 FL Studio, dopóki wszystkie twoje VST nie będą kompatybilne.
Wtyczki Apple Silicon – Na rynku nie ma wtyczek, które działają tylko pod Apple Silicon, a nie Intel macOS.
FL Studio 20.8 i starsze
Zaktualizuj FL Studio do najnowszej wersji tutaj.
INSTALACJA I SKANOWANIE W POSZUKIWANIU WTYCZEK
Plugin Manager używa bieżącego trybu FL Studio.
- Jeśli uruchomisz Plugin Manager w wersji Rosetta 2, skanuje on tylko w poszukiwaniu wtyczek kompatybilnych z Intel.
- Jeśli otworzysz Plugin Manager w trybie Apple Silicon, będzie on skanował tylko w poszukiwaniu wtyczek kompatybilnych z Apple Silicon.
Oznacza to, że po przejściu do lub z instalacji Apple Silicon po raz pierwszy należy ponownie przeskanować w poszukiwaniu wtyczek. Użyj następujących ustawień – Weryfikuj wtyczki + Ponownie skanuj wcześniej zweryfikowane wtyczki + Ponownie skanuj wtyczki z błędami.
UPRAWNIENIA MIKROFONU
Jeśli wejście mikrofonu nie jest dostępne. Upewnij się, że FL Studio ma uprawnienia dostępu do mikrofonu. Otwórz Ustawienia systemowe > Bezpieczeństwo i prywatność > Prywatność > Mikrofon – i zaznacz FL Studio. Jak zwykle. Zobacz tutaj.
Jeśli FL Studio nie ma na liście, przełącz się na tryb Rosetta 2 (pokazany powyżej) i uruchom FL Studio, macOS zapyta o pozwolenie na mikrofon podczas uruchamiania. Następnie przełącz się z powrotem do trybu Apple Silicon, jeśli to jest to, czego używasz.
UWAGA: Ten problem zwykle występuje, ponieważ FL Studio zostało wcześniej zainstalowane w trybie Rosetta 2, przed użyciem Apple Silicon. W przypadku pierwszej instalacji na macOS nie powinno to mieć miejsca.
UPRAWNIENIA DOSTĘPU DO PLIKÓW
Upewnij się, że FL Studio ma uprawnienia dostępu do folderu Dokumenty. Otwórz Ustawienia systemowe > Bezpieczeństwo i prywatność > Prywatność > Pliki i foldery, a następnie zaznacz (lub dodaj) FL Studio. Możesz także otworzyć Plugin Manager z menu Options, a następnie macOS powinien poprosić Cię o nadanie FL Studio uprawnień do folderu Dokumenty.
TŁO
Pod koniec 2020 r. firma Apple rozpoczęła migrację swoich laptopów i stacjonarnych komputerów Mac na „Apple Silicon”. Począwszy od procesora M1, ta rodzina procesorów jest oparta na bardziej technicznie znanej architekturze ARM (Advanced RISC Machine). Jest to ta sama architektura procesora, która jest używana w produktach iPhone i iPad. Ponieważ ARM jest całkowitą zmianą w stosunku do procesorów Intel (x64) używanych wcześniej w komputerach Mac, oprogramowanie napisane dla procesorów Intel nie działa „natywnie” na „Apple Silicon”.
O PRZEJŚCIU NA PLATFORMĘ APPLE SILICON
Nagła zmiana procesorów Intel na ARM miała wpływ na wszystkich producentów DAW, wtyczek (VST/AU) i urządzeń peryferyjnych. Jeśli korzystasz lub rozważasz przejście na urządzenia Apple Silicon, ważne jest, aby zrozumieć, że kompatybilność oprogramowania, stabilność i wydajność będą niejednolite dla różnych producentów urządzeń i oprogramowania. Apple skierowało rozwój oprogramowania i sprzętu na zupełnie nową architekturę i minie kilka lat, zanim natywne wsparcie Apple Silicon stanie się powszechne. W przypadku wtyczek i sprzętu, a zwłaszcza wszystkiego, co nie jest już rozwijane, może to oznaczać znacznie zwiększone ryzyko awarii i końca życia na platformie macOS.
Lista oprogramowania kompatybilnego z Apple Silicon znajduje się tutaj
Z niecierpliwością czekamy na przyszłość i zobaczymy, gdzie Apple Silicon może konkurować wśród dostawców procesorów. Im większa wydajność procesora, tym więcej można zrobić. Doceniamy jednak cierpliwość podczas rozwiązywania problemów i dostarczania oczekiwanej wydajności FL Studio.