Najpopularniejsze zastosowania RipX DAW- poradnik dla muzyków, producentów i profesjonalistów

Materiał źródłowy: blog Hit&MIX
W tym wpisie na blogu omówimy niektóre z najpopularniejszych zastosowań RipX DAW dla muzyków, producentów i profesjonalistów audio, a także przedstawimy przewodnik krok po kroku, jak szybko i łatwo korzystać z warstw RipX DAW do nagrywania części, edycji, stosowania efektów i nie tylko.

Czy potrzebujesz nagrywać audio lub MIDI/MPE, lub wykonywać przełomową pracę z oryginalnymi lub oddzielnymi samplami i instrumentami, lub z pro-edycją i oczyszczaniem materiału? Żaden problem– uzyskaj bezpłatną, 21-dniową wersję próbną RipX DAW .

Wiele osób chce nagrywać, edytować i sekwencjonować muzykę, ale często okazuje się, że nauka istniejących aplikacji audio, DAW, instrumentów VST i wtyczek efektów zajmuje dużo czasu.

Od podstaw przemyśleliśmy sposób tworzenia muzyki na komputerze, wykorzystując nasz format audio Rip. Jak wyjaśniono w poprzednim wpisie na blogu, traktuje on wszystkie MIDI i audio nagrane w RipX tak samo, więc nie jest wymagana ich oddzielna obsługa, umożliwiając manipulowanie dźwiękiem bez ograniczeń. W rzeczywistości pliki waveform nie są nawet używane podczas tworzenia muzyki w RipX i są generowane tylko podczas odtwarzania lub eksportowania. Dedykowana funkcja wykrywania nut i rolka pianina w RipX DAW umożliwia wyświetlanie wszystkich nut do części, gdy kursor odtwarzania porusza się po nich.

Część 1 – Jak działają warstwy?

Podobnie jak w przypadku wszystkich modułów RipX DAW, warstwy są centralne i działają trochę jak ścieżki w DAW.

Wybierz dowolną warstwę, klikając ją. Następnie cała edycja zostanie ograniczona do tej warstwy i zostanie ona podświetlona domyślnym kolorem. Aby zmienić ją na wybrany kolor, wystarczy kliknąć warstwę prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Change Color (Zmień kolor). Dla ułatwienia, wszystkie funkcje RipX DAW zostaną odpowiednio pokolorowane podczas edycji lub przetwarzania tej warstwy. Na przykład, domyślnie Voice ma kolor żółty, a gdy jest to wybrana warstwa, wszelkie zastosowane efekty i dźwięki w panelach również będą miały kolor żółty.

Należy pamiętać, że kliknięcie warstwy różni się od jej solowania, ponieważ podczas odtwarzania nadal będzie można usłyszeć cały zgrany plik, ale nie wpłynie to na inne warstwy podczas edycji.

Spróbuj zaznaczyć czasowo całą wybraną warstwę, klikając ją ponownie lub klikając trzykrotnie tło, a następnie przesłuchaj efekt, który jest dość słyszalny (np. Vibrato), najeżdżając na niego w jednym z paneli efektów.

Pamiętaj, że możesz także nacisnąć Cmd/Ctrl+A (Edit > Select All), aby wybrać cały utwór, jeśli większość nut jest z oryginalnego pliku audio, jeśli większość nut została utworzona z nagrania MIDI lub dodana z panelu, to nuty zostaną wybrane indywidualnie.

Powyżej pokazano, jak jest on stosowany tylko do wybranej warstwy głosowej, zaznaczonej na żółto.

Jeśli następnie klikniesz inną warstwę, taką jak Guitar i przesłuchasz inny efekt, taki jak Reverb (zauważysz, że nie musisz ponownie wybierać czasu – pozostaje on taki sam, jak go zostawiłeś), zobaczysz, że jego kolor (tym razem jasnoniebieski) jest używany, a efekt zastosowany jest tylko do nut Guitar na osi czasu.

Gdy jesteś zadowolony z brzmienia efektu podczas jego odsłuchiwania, po prostu kliknij lewym przyciskiem myszy, aby zastosować go do wybranej warstwy i zablokować go na miejscu. Pamiętaj, że możesz również przesłuchiwać podczas odtwarzania i w tym przypadku możesz najpierw przeciągnąć znacznik pętli.

Wiele warstw można również zaznaczyć za pomocą kombinacji klawiszy Cmd/Ctrl+kliknięcie, a efekty zostaną zastosowane do wszystkich zaznaczonych warstw jednocześnie.

Część 2 – Przypisywanie wejść i kontrolerów do warstw

Jeśli chodzi o nagrywanie, ponownie warstwy odgrywają kluczową rolę. Wybierz warstwę, do której chcesz nagrywać, a następnie otwórz panel wejść Inputs i wybierz kontroler MIDI/MPE lub urządzenie audio, takie jak mikrofon lub wejście instrumentu. Urządzenie wybrane dla każdej warstwy jest zapamiętywane, więc następnym razem, gdy otworzysz RipX, możesz po prostu kliknąć przycisk nagrywania obok warstwy i od razu nagrywać za pomocą tego samego urządzenia, czy to MIDI, czy audio.

Dla wybranej warstwy można ustawić dźwięk (dźwięki) lub próbkę (próbki) do nagrania z panelu Sound. Najpierw upewnij się, że nic nie jest zaznaczone, klikając tło (w przeciwnym razie dźwięk zostanie zastosowany do zaznaczenia). Następnie kliknij dwukrotnie, aby wyczyścić istniejące dźwięki i ustawić dźwięk na 100%. Następnie można dodawać nuty przy użyciu tego dźwięku na następujące sposoby:

  • Naciśnij Record i graj za pomocą kontrolera MIDI lub mikrofonu i wykonaj do wybranej warstwy (więcej poniżej).
  • Klikaj i przeciągaj dźwięki jeden po drugim z panelu Sound na warstwę w celu ich ręcznego złożenia i sekwencjonowania. Jeśli nuta jest aktualnie zaznaczona, należy najpierw przeciągnąć dźwięk w górę/w dół, aby zapobiec aktualizacji zaznaczenia.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy nad zgranym plikiem, wybierz narzędzie Draw Sound, a następnie kliknij i narysuj nuty na warstwie..
  • Przypisz dźwięk do wybranych nut na kontrolerze MIDI, naciskając przycisk  w panelu Inputs, a następnie wciśnij klawisz i ustawienie dźwięku w panelu. Dwukrotne kliknięcie folderu dźwięków spowoduje automatyczne przypisanie każdej wysokości dźwięku do naciśniętego klawisza.

Warto wiedzieć, że każdy MIDI zagrany przed naciśnięciem przycisku Record zostanie zapisany jako Practice Clips. Jest to przydatne, jeśli wpadniesz na pomysł, ale zapomnisz go nagrać lub jeśli chcesz odtworzyć swoje kroki podczas eksperymentowania. Kliknij przycisk Practice Clips pod nazwą ripu w panelu Rips, aby je wyświetlić.

Aby rozpocząć nagrywanie w warstwie, wystarczy nacisnąć przycisk  i rozpocznie się odliczanie czasu przygotowujące do nagrywania. Podczas nagrywania fragmentu muzyki będą wyświetlane na ekranie w czasie rzeczywistym.

Możesz nagrywać do nowych lub istniejących warstw jednym kliknięciem, naciskając czerwony przycisk nagrywania po prawej stronie nazwy Layers. Następnie poczekaj na odliczanie i wykonaj swoją partię. Możesz nawet nagrywać wiele warstw jednocześnie (np. głos i midi lub gitarę razem), wybierając je obie i naciskając przycisk nagrywania.

Oprócz możliwości zaznaczania w czasie dowolnej warstwy, można również zaznaczać poszczególne nuty, klikając je lub klikając i przeciągając nad nimi. Pamiętaj, że jeśli chcesz edytować/zastąpić dźwięki bezdźwięczne (takie jak oddech i sybilanty dla warstwy głosowej), są one wyświetlane u dołu ekranu i również będą wymagały zaznaczenia – alternatywnie dokonaj selekcji czasowej nad tym, co chcesz edytować.

Należy pamiętać, że efekty często zachowują się inaczej w przypadku wyboru nut i czasu. Na przykład można zastosować efekt Delay tylko do wybranych nut, przy czym każda nuta ma indywidualny efekt (każda opóźnia się niezależnie), podczas gdy przy wyborze czasu wszystkie opóźniają się razem.

Należy również pamiętać, że jeśli dźwięk zostanie zastosowany do nuty, zastąpi on każdy dźwięk zastosowany do wyboru czasu, którego nuta może być częścią. Dlatego jeśli chcesz zastąpić dźwięk nut nagranych za pomocą MIDI (lub przeciągniętych z panelu Sound), musisz najpierw wybrać nuty, a nie czas.

Możesz także grupować nuty, naciskając Cmd/Ctrl+G, aby edytować je jako blok, a także stosować efekty w całej grupie.

Część 3 – Łączenie i zastępowanie dźwięków, sampli i instrumentów

RipX DAW umożliwia odsłuchiwanie, przeciąganie i ustawianie wielu suwaków w celu utworzenia mieszanki efektów, dźwięków, sampli lub instrumentów, a nawet zastąpienia istniejących dźwięków. Na przykład, jeśli śpiewasz i chcesz, aby Twój głos zamienił się w fortepian lub zawierał elementy fortepianu z głosem, ustaw zarówno Piano, jak i Flatten Pitch (ponieważ fortepian jest dość stały) na 100%.

Można to zrobić z dowolnym dźwiękiem, próbką lub instrumentem i jest to unikalna i niezwykle kreatywna funkcja RipX DAW. Wystarczy wybrać w czasie warstwę zawierającą część i ustawić suwak nowego dźwięku na 100%, aby usłyszeć różnicę. Kreatywne możliwości tej funkcji są nieograniczone. Spróbuj!

Część 4 – Więcej na temat panelu Sound oraz korzystanie z efektów i automatyzacji

RipX DAW umożliwia również dostosowanie dowolnego efektu, dźwięku, próbki lub instrumentu w czasie. Odbywa się to za pomocą pasków automatyzacji, które pojawiają się w dolnej części ekranu (można je również przesuwać i zmieniać ich rozmiar) po najechaniu kursorem na przypisany efekt. Kliknij na przypisany efekt, dźwięk, sampel lub instrument, aby pas był widoczny do edycji. Następnie kliknij w pas, aby go zaznaczyć (ponieważ może być wyświetlanych wiele pasów dla różnych wyborów) i kliknij ponownie, aby ustawić zmiany liniowe, lub kliknij i przeciągnij, aby uzyskać elastyczne zmiany.

Możesz dodać wiele efektów, dźwięków, sampli lub instrumentów do tego samego wyboru i dostosować pas automatyzacji, aby mieszać je między sobą w czasie. Wszystkie mogą być regulowane w czasie w ten sam sposób.

Możesz także kliknąć nutę, nacisnąć Cmd/Ctrl+C, aby ją skopiować, a następnie wybrać ścieżkę automatyzacji i nacisnąć Cmd/Ctrl+V, aby ją wkleić. Na przykład, jeśli chcesz ponownie użyć vibrato na nucie, którą miałeś na nagraniu i zastosować ją do innych nut, możesz wkleić ją do efektu Shift Pitch i utworzyć efekt presetu, przeciągając następnie efekt do panelu Presets (więcej o presetach poniżej).

RipX DAW jest inteligentny pod względem rodzaju wklejanych informacji. Na przykład, wklei zmiany wysokości dźwięku nuty do efektu Shift Pitch, a zmiany amplitudy do efektu Level. Możesz nawet przeciągać warstwy na ścieżki automatyzacji w podobny sposób – na przykład na efekt Compression, aby działał jako kompresor side-chain.

Część 5 – Korzystanie z presetów i kombinacji efektów

Możesz nawet zapisać dowolny efekt i jego tor automatyzacji jako ustawienie wstępne do wykorzystania w innym miejscu.

Przeciągnij efekt w górę / w dół (tak, aby przesunął się wpis, a nie poziom czegokolwiek wybranego), a następnie przejdź do Presets Panel.

Przeciągnij efekty/dźwięki na siebie, aby utworzyć preset efektu Combo zawierający wiele efektów/dźwięków.

Należy pamiętać, że kolejność efektów zmienia ogólny efekt kombinacji.

Warto wiedzieć, że elastyczny interfejs użytkownika RipX DAW umożliwia rozmieszczenie paneli w dowolny sposób: Panel Presets można przeciągnąć na lewo od paneli po prawej stronie, aby miał własną kolumnę i dużo miejsca na eksperymenty.

Panele można również zwijać, a nawet usuwać za pomocą menu Panels w górnej części ekranu.

Część 6 – Dodawanie własnych dźwięków

Ale to nie wszystko. RipX DAW to w końcu najlepszy plac zabaw audio, na którym wszystko jest dozwolone!

Na przykład można zmienić dźwięki perkusji w istniejącym nagraniu, po prostu wybierając odpowiednią warstwę perkusji, taką jak Kick Drum, klikając trzykrotnie tło, aby wybrać cały czas, a następnie klikając dwukrotnie jeden z dostarczonych dźwięków perkusji w panelu Sounds.

Ale co jeśli chcesz użyć własnych dźwięków? Możesz dodawać dźwięki z dowolnego pliku do panelu dźwięków, aby je odsłuchiwać, przeciągać i sekwencjonować w nowej warstwie, przypisywać do istniejących nut lub wykonywać na kontrolerze MIDI/MPE, wybierając nutę (lub nuty) i klikając ikonę + na pasku tytułu panelu dźwięków.

Wykonaj tę czynność kilka razy dla nut o różnej wysokości w obrębie ripu, a RipX DAW wybierze najbliżej brzmiącą nutę podczas odtwarzania nowo nagranych nut. Na przykład, jeśli masz instrument, taki jak gitara, i chciałbyś mieć możliwość grania na nim kilku różnych dźwięków na klawiaturze MIDI / kontrolerze PE, w ten sposób jest to możliwe.

Można również dodać istniejące próbki za pomocą przycisku .

Co więcej, możesz grać swoimi ulubionymi instrumentami VST3, klikając przycisk . Wybierz, jakie wysokości dźwięku zostaną zaimportowane, a po zaimportowaniu dźwięków, sampli lub instrumentów można ich używać jak wszystkich innych.

Część 7 – Narzędzia Audioshop, wykrywanie i zmiana tonacji oraz eksportowanie

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ripu w RipX DAW uzyskasz dostęp do wyboru narzędzi RipX DAWPRO.

Możesz więc narysować nutę w warstwie za pomocą Draw Sound, przerysować wysokość dźwięków za pomocą Draw Pitch oraz użyć narzędzi Split i Join.

Co więcej, klikając Set Musical Scale w lewym dolnym rogu dowolnego ripu, można wykryć i zmienić tonację dowolnego ripu! Po włączeniu funkcji Pitch To Scale i Randomize jest to szczególnie przydatne do testowania różnych akordów.

Spróbuj wprowadzić pojedynczą nutę i użyć efektu Chord, aby stworzyć różne wariacje na wybranym instrumencie.

Po utworzeniu arcydzieła kliknij File>Export (Cmd/Ctrl+E). W menu Export możesz wybrać eksport w wybranym formacie pliku. Nawet MIDI: Eksportowanie zgranych i edytowanych warstw jako plików MIDI i importowanie ich do DAW, a następnie ustawianie ich na różne instrumenty VST otwiera cały świat kreatywnych możliwości i jest kolejnym potężnym zastosowaniem RipX!

Jak widać, w RipX DAW istnieje wiele kombinacji, które pozwalają na kreatywne działanie. Wszystkie jego możliwości są zawsze widoczne, bez ukrytych menu lub okien dialogowych, więc tworzenie muzyki i edycja dźwięku wymaga mniej myślenia o tym, jak to zrobić, pozwalając na eksperymentowanie ze swoimi pomysłami!

Kup RipX DAW lub RipX DAW Pro