Mimo że Sibelius ma wyczerpującą listę ponad 600 wbudowanych instrumentów, czasami może być konieczna edycja typu instrumentu, który jest używany w partyturze (na przykład, jeśli potrzebna jest określona kombinacja instrumentów perkusyjnych na pojedynczej pięciolinii, która nie jest obsługiwana przez wbudowane instrumenty Sibeliusa) lub, rzadziej, utworzenie typu instrumentu, który nie jest wymieniony na liście Home > Instruments > Add or Remove.
Sibelius ułatwia to, korzystając z okna dialogowego Edit Instruments (Edytuj instrumenty). Wszelkie zmiany w istniejących instrumentach lub utworzone nowe instrumenty są następnie zapisywane w partyturze, nad którą pracujesz, i mogą być używane w innych partyturach poprzez wyeksportowanie house style lub zapisanie ich w manuscript paper.
Okno dialogowe Edit Instruments
Edit Instruments pozwala tworzyć, edytować i usuwać typy instrumentów, a także organizować je w zespoły, co jest po prostu wymyślnym słowem dla grup instrumentów, które pojawiają się w Home > Instruments > Add or Remove. Każdy zespół zawiera jedną lub więcej rodzin (które są zwykle ułożone zgodnie z rodzinami instrumentów, takimi jak dęte blaszane, dęte drewniane, smyczkowe itp.
Po otwarciu partytury kliknij przycisk uruchamiania okna dialogowego w prawym dolnym rogu grupy Home > Instruments (pokazanej po prawej stronie), aby otworzyć Edit Instruments.
Przydatna wskazówka: jeśli zaznaczysz takt na pięciolinii przed wybraniem Edit Instruments, Sibelius automatycznie wybierze odpowiedni typ instrumentu w oknie dialogowym:
Przeczytaj okno dialogowe od lewej do prawej:
- Lista zespołów – Ensembles po lewej stronie okna dialogowego zawiera listę wszystkich zespołów dostępnych w bieżącej partyturze; lista rodzin w zespole – Families in ensemble po prawej stronie zawiera listę rodzin w wybranym zespole;
- Instrumenty w rodzinie – Instruments in family zawiera listę dostępnych instrumentów w wybranej rodzinie;
- Instrumenty spoza zespołu Instruments not in ensemble zawiera listę wszystkich instrumentów, które są zdefiniowane w partyturze, ale nie należą obecnie do żadnej z rodzin w wybranym zespole. Jest to przydatne, ponieważ
Oznacza to, że można skonfigurować własne zespoły zawierające tylko używane instrumenty.
(Należy pamiętać, że zespół All instruments (Wszystkie instrumenty) musi zawsze zawierać wszystkie instrumenty zdefiniowane w partyturze).
Wszystkie partytury programu Sibelius zawierają kilka wstępnie zdefiniowanych zespołów (ich lista znajduje się w sekcji Tworzenie instrumentów), których nazwy nie można zmienić ani usunąć; można jednak zmienić rodziny i zawarte w nich instrumenty.
Tworzenie i usuwanie zespołu
Nie musisz tworzyć zespołu, aby utworzyć nowy instrument lub edytować istniejący, ale jeśli istnieje określony zestaw instrumentów, których często używasz lub chcesz ustawić własną kolejność, w jakiej instrumenty powinny pojawiać się pionowo w partyturze, wygodne może być utworzenie własnego zespołu zawierającego dowolną liczbę instrumentów w wybranej przez siebie kolejności.
Aby utworzyć nowy zespół:
- Wybierz istniejący zespół z listy Ensembles, na którym chcesz oprzeć nowy zespół.
- Kliknij New Ensemble; Sibelius zapyta, czy chcesz utworzyć nowy zespół na podstawie tego.
Sibelius zapyta, czy chcesz utworzyć nowy zespół na podstawie tego; kliknij Yes. - Pojawi się proste okno dialogowe, w którym można nadać nazwę zespołowi; wpisz nazwę i kliknij OK.
Aby usunąć utworzony zespół, wystarczy zaznaczyć go na liście Ensembles i kliknąć przycisk Delete Ensemble (Usuń zespół); Sibelius zapyta, czy na pewno, a jeśli klikniesz przycisk Yes, zespół zostanie usunięty.
Tworzenie i usuwanie rodziny instrumentów
Aby utworzyć nową rodzinę w zespole:
- Wybierz zespół z listy Ensembles, a następnie kliknij przycisk New Family (Nowa rodzina).
- Pojawi się proste okno dialogowe do wpisania nazwy nowej rodziny; zrób to i kliknij OK
- Nowa rodzina będzie domyślnie pusta.
- Przesuń rodzinę w górę i w dół na liście istniejących rodzin za pomocą przycisków Up (W górę) i Down (W dół) poniżej listy Families in ensemble (Rodziny w zespole). Kolejność rodzin jest istotna, ponieważ określa domyślną kolejność pionową, gdy instrumenty są tworzone w partyturze; jeśli rodzina Brass znajduje się powyżej rodziny Strings, wówczas każdy instrument dodany do partytury z rodziny Brass zostanie umieszczony powyżej dowolnego instrumentu dodanego z rodziny Strings.
Aby zmienić nazwę rodziny, wystarczy ją zaznaczyć i kliknąć przycisk Rename Family (Zmień nazwę rodziny), wpisać nową nazwę w wyświetlonym polu i kliknąć przycisk OK. Aby usunąć rodzinę, zaznacz ją i kliknij przycisk Delete Family (Usuń rodzinę); po wyświetleniu ostrzeżenia rodzina zostanie usunięta.
Dodawanie i usuwanie istniejących instrumentów
Aby utworzyć nową rodzinę w zespole:
- Wybierz zespół z listy Ensembles, a następnie kliknij przycisk New Family.
- Pojawi się proste okno dialogowe do wpisania nazwy nowej rodziny; zrób to i kliknij OK
- Nowa rodzina będzie domyślnie pusta.
- Przesuń rodzinę w górę i w dół na liście istniejących rodzin za pomocą przycisków
- Kliknij przycisk Add to Family, aby przenieść wybrane instrumenty z listy Instruments not in ensemble do listy Instruments in family.
- Przesuń instrument(y) w górę i w dół listy za pomocą przycisków W górę i W dół poniżej listy Instrumenty w rodzinie. Podobnie jak w przypadku kolejności rodzin, kolejność instrumentów tutaj określa kolejność pionową, gdy instrumenty są tworzone w partyturze.
- (W górę i W dół) poniżej listy Families in ensemble. Kolejność rodzin jest istotna, ponieważ określa domyślną kolejność pionową, gdy instrumenty są tworzone w partyturze; jeśli rodzina Brass znajduje się powyżej rodziny Strings, wówczas każdy instrument dodany do partytury z rodziny Brass zostanie umieszczony powyżej dowolnego instrumentu dodanego z rodziny Strings.
Dodawanie i usuwanie istniejących instrumentów
Aby dodać instrumenty (które zostały już zdefiniowane) do rodziny:
- Znajdź instrument lub instrumenty, które chcesz dodać na liście Instruments not in ensemble (Instrumenty nie w zespole) i wybierz je. Należy pamiętać, że nie można dodać tego samego instrumentu do więcej niż jednej rodziny w tym samym zespole, więc jeśli instrument znajduje się już w innej rodzinie, nie pojawi się na liście Instruments not in ensemble. (Możesz jednak utworzyć nowy instrument na podstawie istniejącego, jeśli chcesz, aby podobne instrumenty pojawiały się w różnych rodzinach).
- Kliknij przycisk Add to Family, aby przenieść wybrane instrumenty z listy Instruments not in ensemble do listy Instruments in family.
- Przesuń instrument(y) w górę i w dół listy za pomocą przycisków Up (W górę) i Down (W dół) poniżej listy Instruments in family. Podobnie jak w przypadku kolejności rodzin, kolejność instrumentów tutaj określa kolejność pionową, gdy instrumenty są tworzone w partyturze.
Aby usunąć instrumenty z rodziny, wystarczy zaznaczyć instrumenty na liście Instruments in family i kliknąć przycisk Remove from Family (Usuń z rodziny) (lub aby usunąć wszystkie instrumenty z rodziny, można po prostu usunąć samą rodzinę).
Tworzenie, edytowanie i usuwanie instrumentów
Instrument można całkowicie usunąć tylko wtedy, gdy nie jest on używany w partyturze i nie jest jednym z predefiniowanych typów instrumentów zawartych we wszystkich partyturach – program Sibelius włączy przycisk Delete Instrument (Usuń instrument) tylko wtedy, gdy wybrane instrumenty można usunąć.
Istniejący instrument można edytować, zaznaczając go na liście Instruments in family lub Instruments not in ensemble, a następnie klikając przycisk Edit Instrument. Jeśli instrument jest używany w partyturze, zostaniesz ostrzeżony, że edycja instrumentu może zmienić wygląd partytury; kliknij Yes, aby kontynuować.
Aby utworzyć zupełnie nowy typ instrumentu, wybierz instrument, do którego nowy instrument jest najbardziej podobny, a następnie kliknij przycisk New Instrument (Nowy instrument). Zostaniesz zapytany, czy chcesz kontynuować; kliknij Yes, aby kontynuować.
Niezależnie od tego, czy edytujesz istniejący instrument, czy tworzysz nowy, zobaczysz to samo okno dialogowe:
Opcje nazwy umożliwiają skonfigurowanie trzech form nazw instrumentów używanych w programie Sibelius:
- Language nie można zmienić, chyba że używana jest zlokalizowana (nieanglojęzyczna) wersja programu Sibelius. W wersjach zlokalizowanych można wybrać między wyświetlaniem nazw instrumentów w partyturze w języku angielskim lub w języku posiadanej kopii programu Sibelius, ale w wersjach angielskich język jest zawsze ustawiony na English.
- Name in dialogs to nazwa, która pojawia się w Edit Instruments i Add or Remove Instruments. Nazwy te mogą być bardziej opisowe niż te, które pojawiają się w samej partyturze, być może opisując nietypową transpozycję lub fakt, że ten instrument nie wyświetla oznaczenia tonacji.
- Full name in score to domyślna nazwa, która pojawia się po lewej stronie pięciolinii, zwykle w pierwszym systemie, a następnie na początku nowych sekcji -5.4 Nazwy instrumentów.
- Short name in score to domyślna nazwa, która zwykle pojawia się po lewej stronie pięciolinii po pierwszym systemie partytury.
- Instrument change name to nazwa, która pojawia się nad pięciolinią w momencie tworzenia zmiany instrumentu; domyślnie jest ona taka sama jak pełna nazwa w partyturze.
- Instrument change warning name to nazwa, która pojawia się nad pięciolinią, jeśli zdecydujesz się utworzyć ostrzeżenie przed zmianą instrumentu; domyślnie jest to ta sama nazwa, co Short name in score.
Jeśli chcesz użyć znaków czcionki tekstu nutowego w nazwach instrumentów w partyturze, np. dla symbolu bemola w nazwie takiej jak „Klarnet Bb„, wpisz karetkę (^) przed znakami, które odpowiadają bemolowi (litera b) i krzyżykowi (symbol skrótu #) – w rzeczywistości możesz użyć dowolnego z kodów formatowania wymienionych w sekcji Dodawanie zmian formatowania do informacji o partyturze.
Opcje w grupie Notation Options określają, w jaki sposób w partyturze zachowywać się będzie pięciolinia lub pięciolinie instrumentu:
- Wybierz odpowiedni Type of staff (typ pięciolinii):
* Pitched instrumenty mogą mieć jedną pięciolinię (np. flet, klarnet, skrzypce) lub dwie pięciolinie (np. fortepian, harfa, czelesta, marimba); należy odpowiednio ustawić liczbę pięciolinii Number of staves.
* Unpitched percussion instrumenty (np. zestaw perkusyjny, woodblock) mogą mieć tylko jedną pięciolinię i nie można dla nich ustawić opcji Transposed pitch clef, Range lub Transposition.
* Tablature instrumenty (np. gitara, lutnia, cymbały) mogą mieć tylko jedną pięciolinię i podobnie jak w przypadku instrumentów bez pięciolinii, nie można dla nich ustawić opcji Transposed pitch clef, Range lub Transposition. - Włącz Vocal staff, jeśli instrument zwykle wymaga tekstów; ta opcja określa kilka specjalnych zachowań, takich jak zapewnienie, że dynamika pojawia się nad pięciolinią (zgodnie z definicją w Default Positions (tylko Sibelius Ultimate)), podobnie podziały nieregularne (Triplets and Other Tuplets) i pozwalając na dodatkowe miejsce między pięcioliniami, aby zrobić miejsce na teksty.
- Aby edytować szczegółowe właściwości pięciolinii używanej przez instrument, kliknij Edit Staff Type (Edytuj typ pięciolinii).
- Sounding pitch clef określa normalny klucz, który zostanie użyty. W przypadku instrumentów zapisywanych na dwóch pięcioliniach, takich jak fortepian, jest to klucz używany na górnej pięciolinii. Kliknij Choose (Wybierz), aby wybrać klucz, jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu, który jest który.
- Transposed pitch clef Określa klucz, który ma być używany przez instrument zapisywany na jednej pięciolinii, jeśli jest to instrument transponujący i jeśli transponuje o wystarczająco duży interwał, że pomocne jest użycie innego klucza niż w tonacji transponowanej (np. dla niskich instrumentów dętych blaszanych i drewnianych). Aby skorzystać z tej opcji, włącz Transposed pitch clef, a następnie kliknij Choose, aby wybrać klucz. Klucz, którego użyjesz tutaj, zostanie użyty przy transpozycji, gdy włączysz Home > Instruments > Transposing Score. Opcja ta nie jest dostępna w przypadku instrumentów zapisywanych na 2 pięcioliniach lub instrumentów niemelodycznych lub tabulatury.
- Clef for second staff Określa klucz, który ma być używany przez dolną pięciolinię instrumentu zapisywanego na 2 pięcioliniach, np. klucz basowy dla lewej ręki fortepianu. Kliknij Choose (Wybierz), aby wybrać klucz.
- Bracket with określa, w jaki sposób Sibelius powinien umieścić instrument w klamrach, gdy jest on tworzony w partyturze. Sibelius postępuje zgodnie ze zwykłymi konwencjami dotyczącymi sposobu łączenia instrumentów według rodzin instrumentów. Lista ta nie odzwierciedla rodzin w danym zespole (ponieważ mogą one być różne w każdym zespole w partyturze), ale raczej jest to lista standardowych rodzin instrumentów. Należy jednak pamiętać, że opcja Bracket with nie określa kolejności, w jakiej instrumenty zostaną utworzone w partyturze, która jest określana przez kolejność instrumentów w rodzinach, a z kolei rodziny w zespole. Wszystko, co robi, to mówi Sibeliusowi, że gdy instrument jest tworzony, jeśli jest tworzony obok innego instrumentu z tym samym ustawieniem Bracket with, powinny być połączone razem klamrą. Jeszcze jeden mały szczegół: instrumenty z dwiema pięcioliniami (np. fortepian) zawsze otrzymują nawias klamrowy i dlatego nie są łączone klamrą z żadnymi innymi instrumentami.
Opcje w sekcji Range (Skala) są używane przez program Sibelius do wyświetlania nut w kolorze czerwonym, gdy włączona jest opcja View > Note Colors > Notes Out of Range (Widok > Kolory nut > Nuty poza zakresem) (patrz Kolory nut). Skalę można ustawić tylko dla instrumentów melodycznych; dla instrumentów tabulaturowych skala jest opisana przez wysokości strun zdefiniowanych w typie pięciolinii instrumentu.
Opcje w sekcji Transposition (Transpozycja) umożliwiają ustawienie sposobu transpozycji instrumentów:
- Instrumenty, które są czasami określane jako znajdujące się w określonej tonacji, np. klarnet w A/Bb, lub rodziny instrumentów, które są identyczne poza rozmiarem, a zatem wytwarzają różne dźwięki, np. saksofon tenorowy/altowy lub (jeśli żyjesz w XIX wieku) starsze odmiany rogu, transponuj, gdy Home > Instruments > Transposing Score jest włączony. Dla tego typu instrumentów należy odpowiednio ustawić rozwijane menu Transposing score (Transpozycja partytury); np. dla klarnetu w tonacji A należy ustawić A w oktawie 3, ponieważ zapisane razkreślne C na klarnecie w tonacji A brzmi jak A poniżej razkreślnego C. Razkreślne C = C4.
- Opcja Non-transposing score jest wymagana tylko dla instrumentów takich jak piccolo, kontrabas i głos tenorowy, które są zwyczajowo zapisywane o oktawę wyżej lub niżej niż brzmią, nawet w partyturach bez transpozycji. Opcja ta pozwala określić, w której oktawie brzmi taki instrument. Ponieważ wszystkie takie instrumenty są wstępnie zdefiniowane, w normalnych okolicznościach nie trzeba korzystać z tej opcji ani nawet o niej myśleć.
Jeśli jednak użyjesz tej opcji i chcesz nadać temu instrumentowi klucz z małą 8 lub 15, pamiętaj, że Sibelius celowo ignoruje oznaczenie 8 lub 15, ponieważ jest ona opcjonalna, a zamiast tego pobiera informacje o tym, w której oktawie gra instrument z tego ustawienia. Dzieje się tak, ponieważ transpozycja oktawy jest właściwością instrumentu (np. piccolo), a nie klucza.
Opcje w sekcji Playback Defaults (Domyślne ustawienia odtwarzania) określają sposób odtwarzania nut dla tego instrumentu:
- Best sound (Najlepsze brzmienie) to identyfikator brzmienia, który opisuje, tak dokładnie jak to możliwe, dźwięk wytwarzany przez ten instrument. Należy o tym myśleć w kategoriach rzeczywistego dźwięku wytwarzanego przez prawdziwy instrument, a nie konkretnego dźwięku na urządzeniu odtwarzającym.
- Pan (Panoramowanie) to domyślna pozycja panoramowania instrumentu po dodaniu go do partytury; -100 oznacza pełne lewo, a 100 pełne prawo.
- Distance (Odległość) to odległość instrumentu od słuchacza i określa względną ilość pogłosu, jaką instrument powinien uzyskać domyślnie.
- Volume (Głośność) określa domyślny poziom głośności instrumentu po dodaniu go do partytury
- Glissando type (Typ glissanda) określa, czy instrument powinien grać glissanda przy użyciu Continuous pitch bend, przy użyciu dyskretnych nut (Black notes, White notes, Chromatic – czarne nuty, białe nuty, chromatyczne), czy w ogóle (None).
Wreszcie, opcje w grupie Chord Symbols (Symbole akordów):
- Tab instrument to use for string tunings, pozwala określić instrument tabulaturowy najbliższy definiowanemu instrumentowi. Służy to do określenia strojenia diagramów akordów gitarowych jako części symboli akordów oraz sposobu wyświetlania nut w oknie podstrunnicy.
- Show guitar chord diagram by default pozwala określić, że niektóre instrumenty nie powinny wyświetlać diagramów akordów, nawet jeśli normalnie byłyby one wyświetlane zgodnie z ustawieniami na stronie Chord Symbols w Appearance > House Style > Engraving Rules. Domyślnie gitary basowe mają tę opcję wyłączoną, ale inne rodzaje gitar mają ją włączoną.
Po zakończeniu kliknij przycisk OK, aby potwierdzić zmiany.
Jeśli tworzyłeś nowy instrument, zostanie on automatycznie dodany do grupy All instruments (Wszystkie instrumenty), w tej samej rodzinie, co instrument, na którym oparto nowy instrument.
Edit Staff Type (edytuj typ pięciolinii)
Po kliknięciu przycisku Edit Staff Type w oknie dialogowym New/Edit Instrument, pojawi się okno dialogowe z dwiema lub trzema stronami. Te strony to:
- General (Ogólne) dotyczy wszystkich rodzajów instrumentów; pozwala ustawić liczbę linii pięciolinii itp.
- Notes and Rests (Nuty i pauzy) mają również zastosowanie do wszystkich rodzajów instrumentów; pozwalają określić kierunki laski i długości Laski, itp.
- Percussion (Perkusja) jest dostępna tylko dla instrumentów o nieokreślonej wysokości i pozwala określić mapowanie między główkami nut na pięciolinii a dźwiękami perkusji.
- Tab (Tabulatura) jest dostępna tylko dla instrumentów tabulaturowych i pozwala określić wysokość każdej struny itp.
Strona General (ogólne)
- Number of staff lines (Liczba linii pięciolinii) pozwala wybrać dowolną liczbę linii (lub strun na tabulaturze).
- Gap between staff lines (Odstęp między liniami) pozwala zmienić odległość między liniami pięciolinii, a tym samym wysokość pięciolinii. Należy jednak pamiętać, że zmiana tego parametru nie powoduje powiększenia lub zmniejszenia innych obiektów w celu dopasowania ich do nowej wysokości, więc nie ma powodu, aby go zmieniać, chyba że chcesz uzyskać szczególnie dziwny efekt. (Aby dowiedzieć się, jak zmienić rozmiar pięciolinie, patrz 2.5 Pięciolinie).
- Bracket (klamry) kontroluje, czy nawiasy i/lub klamry są rysowane na początku pięciolinii.
- Initial clef (Początkowy klucz) odnosi się do klucza na początku każdego systemu, a nie tylko do klucza początkowego na samym początku partytury. Głosy wiodące i partie marszowe orkiestry dętej często pomijają klucze z większości systemów.
- Key signatures/Tuning (oznaczenia tonacji/strój) określa, czy oznaczenia tonacji i strój strun gitarowych są pokazane na pięciolinii. Ponownie, są one często pomijane w partyturach i partiach marszowych orkiestr dętych.
- Extend above center of staff by n staff line gaps (Rozciągnij powyżej środka pięciolinii o n odstępów linii pięciolinii) określa jak daleko powyżej środkowej linii pięciolinii kreski taktowe powinny się rozciągać. W przypadku pięciolinii należy ustawić tę wartość na 2, aby kreski taktowe sięgały aż do górnej linii.
- Extend below center of staff by n staff line gaps (Rozciągnij poniżej środka pięciolinii o n odstępów linii pięciolinii) określa, jak daleko poniżej środkowej linii pięciolinii kreski taktowe powinny się rozciągać. Można tu użyć liczb ujemnych, aby skrócić dolną połowę kreski taktowej tak, aby nie dochodziła do środkowej linii pięciolinii.
- Initial barline (Początkowa kreska taktowa) określa, czy początkowa linia kreski taktowej jest rysowana na początku każdego systemu. (Opcja ta nie określa obecności początkowej kreski taktowej w systemie składającym się z pojedynczej pięciolinii; można to kontrolować na stronie Barlines (Kreski taktowe) w oknie dialogowym Appearance > House Style >Engraving Rules (Wygląd > Styl domowy > Reguły notacji nutowej).
- Barlines (Kreski taktowe) kontroluje, czy kreski taktowe są rysowane na tej pięciolinii.
Notes and Rests (nuty i pauzy)
- Rhythms (stems, beams, ties etc.) Rytmy (laski, belki, ligatury itp.) kontroluje laski, chorągiewki i kropki rytmiczne. Zazwyczaj jest ona wyłączona tylko dla tabulatur, w których rytmy nie są wskazane (tj. tam, gdzie zwykle występuje towarzysząca tabulatura pokazująca rytmy).
- Bar rests (pauzy całotaktowe) mogą być wyłączone, jeśli nie chcesz, aby pauzy całotaktowe pojawiały się w konkretnym zapisie nutowym. Opcja ta powinna być zazwyczaj wyłączona, jeśli Rytmy są również wyłączone.
- Articulations always above the staff (Artykulacje zawsze powyżej pięciolinii) są przydatne w przypadku pojedynczych pięciolinii wokalnych i perkusyjnych ; umieszczenie artykulacji powyżej pięciolinii pozwala uniknąć kolizji np. z tekstem.
- Beams always horizontal (Belki zawsze poziome) wymuszają wypoziomowanie wszystkich belek. Jest to szczególnie przydatne w nutach perkusyjnych, a także często używane w niektórych stylach tabulatur, które pokazują rytmy za pomocą lasek i belek poza pięciolinią.
- Ledger lines (Linie dodane) określa, czy linie dodane będą wyświetlane, gdy nuty znajdują się powyżej lub poniżej pięciolinii. Opcja ta jest zwykle wyłączona dla pięciolinii perkusyjnych.
- Stem Lengths (Opcje długości laski nuty) pozwalają wybrać, czy laski powinny mieć normalną długość (ustawienie domyślne dla większości typów lasek), czy też powinny rozciągać się poza pięciolinię (co jest przydatne w przypadku typów tabulatur, w których wyświetlane są rytmy).
- Jeśli opcja Extend stems outside staff jest włączona, można wybrać, czy laski powinny być rysowane całkowicie poza pięciolinią (tj. nie rozciągając się do numeru progu/litery lub główki nut) poprzez włączenie opcji Only draw stems beyond extra space; ten wygląd jest powszechnie stosowany w tabulaturach lutniowych i niektórych rytmicznych tabulaturach gitarowych.
- Opcja Allow space for n beams określa, jak daleko poza pięciolinie powinny być rozciągnięte laski; domyślnie wystarczająca ilość miejsca jest dozwolona dla trzech belek, tj. 32-ka. Opcja Extra space to allow jest najbardziej przydatna do określania odległości między najbardziej zewnętrzną linią pięciolinii a najbardziej wewnętrznym punktem laski powyżej lub poniżej pięciolinii, jeśli opcja Only draw stems beyond extra space jest włączona.
- Opcje Stems on notes in a single voice (Laski na nutach w pojedynczym głosie) określają, czy laski w pojedynczym głosie powinny być skierowane w dół dla nut na linii środkowej (konwencjonalne zachowanie dla większości typów pięciolinii), skierowane w górę dla nut na linii środkowej (konwencjonalne dla jednoliniowych pięciolinii perkusyjnych), czy wszystkie laski w pojedynczym głosie powinny być skierowane w dół (konwencjonalne dla tabulatur banjo), czy w górę (konwencjonalne dla większości tabulatur gitarowych i lutniowych oraz dla dud). Jeśli używane są dwa lub więcej głosów, ustawienia te są ignorowane, a laski będą skierowane w górę lub w dół zgodnie z głosem w normalny sposób.
- Opcje w sekcji Rest Positions (Pozycje pauz) pozwalają określić, w jaki sposób pauzy powinny być umieszczone na tej pięciolinii.
Zwykle pauzy całotaktowe są zawieszone na drugiej linii pięciolinii, ale można to dostosować, ustawiając Distance of bar rests from staff center n staff line gaps na wartość inną niż 1; wartości większe niż 0 oznaczają pozycje powyżej środkowej linii, podczas gdy wartości ujemne oznaczają pozycje poniżej środkowej linii.
Inne pauzy są (z grubsza rzecz biorąc) wyśrodkowane na środkowej linii pięciolinii, ale można to również dostosować, ustawiając Offset of other rests from staff center n staff line gaps na wartość inną niż 0.
Można również dostosować pozycje przesuniętych pauz, co oznacza pauzy, które zostały przesunięte z ich naturalnej pozycji przez obecność nut lub pauz w innym głosie. Sibelius automatycznie przesuwa nuty i pauzy tylko w głosach 1 i 2. Zwróć uwagę, że na przykład przesunięte pauzy całotaktowe głosu 1 zwykle wiszą od górnej linii pięciolinii, a przesunięte pauzy taktu głosu 2 zwykle wiszą od czwartej linii pięciolinii.
Strona Percussion (Perkusja)
- Graficzna reprezentacja pięciolinii pokazuje mapowanie perkusji – zwróć uwagę, jak możesz ustawić różne główki nut, a nawet tę samą główkę z różnymi artykulacjami, aby uzyskać różne dźwięki na tej samej linii lub polu.
- Aby usunąć istniejącą główkę nut, zaznacz ją (klikając) i kliknij przycisk Delete (Usuń).
- Aby zmienić główkę nut, zaznacz ją, a następnie użyj menu rozwijanego menu Notehead (główki nut), aby wybrać żądany wzór.
- Aby dodać artykulację do wybranej główki nut, użyj rozwijanego menu Articulation (Artykulacja).
- Dźwięk używany przez wybraną główkę nut jest wyświetlany jako identyfikator dźwięku (np. unpit- ched.wood.high.woodblock) lub jako nazwa dźwięku perkusji z określonego urządzenia (np. High Woodblock), w zależności od tego, czy opcja Display (Wyświetlanie) na stronie Playback (Odtwarzanie) w File > Preferences (Plik > Preferencje) jest ustawiona na Identyfikatory dźwięków lub Nazwy programów (patrz Preferencje odtwarzania).
Aby zmienić dźwięk używany przez wybraną główkę nut, kliknij przycisk Choose Sound (Wybierz dźwięk). Jeśli pracujesz z identyfikatorami dźwięków sound ID, zobaczysz hierarchiczne menu identyfikatorów dźwięków dla instrumentów niemelodycznych, z którego powinieneś wybrać identyfikator dźwięku, który najbardziej odpowiada dźwiękowi, który chcesz usłyszeć. Dzięki systemowi SoundWorld program Sibelius wybierze najlepiej pasujący dźwięk podczas odtwarzania.
Jeśli natomiast pracujesz z nazwami programów, zobaczysz hierarchiczne menu, w którym każdy z zestawów dźwięków w aktywnej konfiguracji odtwarzania jest wymieniony na pierwszym poziomie, następnie programy perkusyjne z każdego zestawu dźwięków na drugim poziomie, a na końcu nazwy poszczególnych dźwięków perkusyjnych na trzecim poziomie. Należy pamiętać, że nie należy wybierać dźwięków z różnych programów w ramach tego samego typu nut, ponieważ Sibelius może używać tylko jednego programu perkusyjnego do odtwarzania wszystkich dźwięków wymaganych przez dany instrument. - Aby dodać nową główkę nuty, wybierz żądaną główkę nuty i dźwięk z list Notehead (Główka nuty), Articulation (Artykulacja) i Sound (Dźwięk), a następnie kliknij przycisk New (Nowy). Wskaźnik myszy zmieni kolor; teraz kliknij na pięciolinii, aby umieścić nową główkę nut.
- Jeśli tworzysz notację zestawu perkusyjnego przy użyciu wprowadzania step-time lub Flexi-time, powinieneś sprawdzić, czy ustawienie dla każdej główki nut w menu Input using pitch odpowiada klawiszowi naciśniętemu na klawiaturze MIDI w celu wygenerowania tego samego dźwięku.
- Po dodaniu nowej główki nut do mapy perkusji, ustawienia Input using pitch domyślnie odpowiadają wysokości dźwięku zapisanego na pięciolinii. Jeśli na linii lub polu znajduje się już główka nut, program Sibelius doda do wysokości dźwięku krzyżyk.
Strona Tab (tabulatura)
- Aby zmienić strojenie struny, kliknij strunę w dużym oknie u góry okna dialogowego, a następnie wybierz nową wysokość dźwięku z rozwijanego menu Pitch pod spodem.
- Można określić, czy dana nuta powinna być zapisana z krzyżykiem lub bemolem (czasami wymagane w nietypowych strojeniach), wybierając odpowiedni przycisk radiowy.
- Jeśli chcesz zmienić liczbę strun, kliknij kartę General (Ogólne) i zmień liczbę strun, a następnie przełącz się z powrotem na stronę Tab, aby dostosować ich strojenie.
- Opcje Tab Notes określają, czy tabulatura powinna Use numbers (Używać cyfr) (konwencjonalne dla tabulatury gitarowej) lub Use letters (Używać liter) (konwencjonalne dla większości stylów tabulatury lutniowej); Draw notes between staff lines (Rysować nuty między liniami tabulatury) lub nie (na liniach jest konwencjonalne dla tabulatury gitarowej, między liniami jest konwencjonalne dla tabulatury lutniowej); czy cyfry lub litery powinny mieć za sobą białe podłoże (przydatne w przypadku tabulatur przedstawiających rytm); oraz czy między nutami w akordach powinny być rysowane laski (domyślnie laski rozciągają się na wszystkie nuty akordu, ale w niektórych rytmicznych stylach tabulatur laski są rysowane tylko do pierwszej nuty, do której sięgają).
Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj.
Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl