Źródło: Blog Finale, autor: Socrates Garcia
Jednym z często zadawanych mi pytań podczas moich kursów jest to, jak tworzyć wskazówki perkusyjne. Odnosi się to do małych nut zapisanych nad pięciolinią perkusyjną, wskazujących, jakie rytmy grają inne sekcje (jak widać powyżej).
Kiedyś dosłownie wpisywałem każdą nutę indywidualnie, a następnie zmniejszałem jej rozmiar. Nie było to wydajne! Potem „odkryłem” ukryty sekret: Finale ma sposób, aby zrobić to prawie automatycznie – wymaga to tylko trochę pracy przygotowawczej.
1. Przygotowanie do wpisania wskazówek do perkusji
Przede wszystkim skonfigurowałem warstwy Finale. Sztuczka polega na wyznaczeniu warstwy 4 do przechowywania nut cue (wskazówki) i NIE odtwarzania ich. Zobacz, jak to zrobić na krótkim filmie poniżej:
2. Tworzenie stylu pięciolinii
Należy również utworzyć styl pięciolinii, który umożliwia jednoczesne wyświetlanie w różnych warstwach wskazówek i powtórzeń jednotaktowych (lub ukośników, jeśli wolisz).
3. Tworzenie wskazówek perkusyjnych
Teraz jesteśmy gotowi do utworzenia wskazówek. W moim przykładzie użyję głównej partii trąbki, aby pokazać perkusiście wskazówki.
Mam nadzieję, że te „sztuczki” pomogą w bardziej efektywnym tworzeniu partytur. Jeśli tak się stanie, zapoznaj się z moimi innymi wpisami na blogu Finale na temat tworzenia głosów w zespołach oraz kopiowania i wklejania.
Socrates Garcia jest kompozytorem, aranżerem, producentem, inżynierem nagrań, bandleaderem, gitarzystą i pedagogiem z Dominikany. Obecnie jest dyrektorem technologii muzycznej na University of Northern Colorado, gdzie prowadzi różne kursy z zakresu technologii muzycznej i zaawansowanej aranżacji jazzowej. Prowadził wykłady na wielu konferencjach muzycznych, w tym Jazz Education Network, International Society of Jazz Arrangers and Composers, TMEA (Teksas), CMEA (Kolorado) i OMEA (Ohio). Jego nagrodzony w 2016 roku album dla MAMA Records, „Back Home”, zawiera Socrates Garcia Latin Jazz Orchestra, współczesny big band jazzowy, który łączy afro-dominikańskie gatunki, takie jak merengue, bachata i palos lub atabales, wraz z innymi afro-karaibskimi gatunkami.