Kopiowanie i wklejanie MIDI między Pro Tools i Sibelius
Autor: Sam Butler Źródło: blog Sibelius
7 marca, 2024
Jestem niezwykle podekscytowany i zaszczycony, że mogę ogłosić natychmiastowe wydanie zupełnie nowych możliwości zarówno w Sibelius, jak i Pro Tools, aby wspomóc funkcje pisania muzyki i orkiestracji. Jest to pierwsze w branży połączenie dwóch aplikacji, które są w czołówce w dziedzinie tworzenia muzyki.
Aktualizacje 2024.3 zarówno do Sibeliusa, jak i Pro Tools pozwalają teraz twórcom na proste kopiowanie muzyki (MIDI) między dwiema aplikacjami.
Nie potrafię wyjaśnić, jak wielka jest to zmiana; całkowicie odmieniła ona mój świat. Sama ilość czasu i energii, którą dziś zaoszczędziłem, była niesamowita.
SIMON FRANGLEN
NAGRODZONY GRAMMY KOMPOZYTOR FILMOWY, AUTOR TEKSTÓW I PRODUCENT
AVATAR: DROGA WODY
PODSTAWY
Z Pro Tools do Sibelius
Aby skopiować MIDI z Pro Tools do Sibelius, najpierw wybierz klip MIDI w Pro Tools i przejdź do Edit > Copy lub użyj skrótu klawiaturowego Ctrl + C (na Win) lub Cmd + C (na Mac). Spowoduje to skopiowanie nut MIDI i automatyzacji MIDI do schowka. Przełącz się na Sibelius i wybierz miejsce, w którym chcesz wkleić. Przejdź do menu rozwijanego Home > Paste i wybierz Paste MIDI, które można również znaleźć w wyszukiwarce poleceń w sekcji „Paste MIDI from Clipboard”. Domyślnie spowoduje to wklejenie nut MIDI do najbliższej wartości nuty 16-ki ładnie podzieli nuty między głosami.
UWAGA: Spowoduje to wklejenie nut od początku zaznaczenia i nadpisanie kolejnych taktów.
Aby wstawić nuty do partytury i wprowadzić „ścieżkę dyrygenta” z informacji MIDI, dokonaj wyboru systemu w Sibeliusie, a następnie wklej MIDI ze schowka. Spowoduje to wprowadzenie oznaczenia tempa, mapowania tempa i oznaczenia tonacji.
Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące czyszczenia notacji po wklejeniu muzyki.
Z Sibeliusa do Pro Tools
Wybierz nuty w programie Sibelius i skopiuj ją do schowka za pomocą ikony „Copy MIDI to Clipboard” lub polecenia z Command Search. Przejdź do Pro Tools i wybierz miejsce, w którym chcesz go wkleić. Przejdź do Edit > Paste lub użyj Ctrl + V (Windows) lub Cmd + V(macOS).
Oczekujemy, że nasi użytkownicy wymyślą całkiem zgrabne przepływy pracy, ale oto kilka przykładów, które mogą Cię zainspirować.
Z PRO TOOLS DO SIBELIUSA | NAPISZ NUTY RAZ
W branży filmowej i telewizyjnej często pisze się muzykę w programie Pro Tools, ponieważ jest to miejsce, w którym znajduje się materiał źródłowy wideo i setki ścieżek audio/MIDI/instrumentów skonfigurowanych w szablonie, każda z ulubionymi wtyczkami i instrumentami wirtualnymi do odtwarzania różnych artykulacji. Tworząc muzykę w ten sposób, często pisze się coś raz w Pro Tools, a następnie nagrywa muzykę ponownie w Sibeliusie, co jest bardzo czasochłonne i oczywiście zajmuje co najmniej dwa razy więcej czasu.
Ale teraz, po zakończeniu nagrywania w Pro Tools, możesz po prostu skopiować klip do schowka, przełączyć się do Sibeliusa i wkleić MIDI, wszystko gotowe do orkiestracji i przygotowania głosów.
DODAWANIE AUTOMATYZACJI MIDI Z PRO TOOLS DO PARTYTURY W SIBELIUSIE
Nagrywanie automatyzacji MIDI w Sibeliusie było nieco długim procesem z ręcznymi i czasochłonnymi zadaniami, aby je wyczyścić. Być może znasz Graphical MIDI Tools od Santiago Barxa, doskonałą wtyczkę, która pozwala manipulować MIDI bezpośrednio w Sibeliusie. Jednak Pro Tools posiada wiele zaawansowanych funkcji edycji MIDI, dzięki czemu można teraz wybrać nuty w Sibeliusie i skopiować je do Pro Tools, gdzie można dodać automatyzację MIDI, rysując ją lub nagrywając.
Wybierz klip MIDI w Pro Tools, skopiuj go do schowka i przenieś z powrotem do Sibeliusa za pomocą polecenia Paste MIDI from Clipboard. Podczas przeglądania ukrytych obiektów zobaczysz teraz dane MIDI zapisane za pomocą kilku komunikatów CC na taktach, które właśnie wkleiłeś.
WKLEJANIE STRUKTURY UTWORU Z PRO TOOLS DO SIBELIUSA
Powiedzmy, że napisałeś i nagrałeś utwór w Pro Tools i jesteś gotowy do napisania partii smyczkowych w Sibeliusie. Do tej pory trzeba było wyeksportować plik MIDI i zaimportować go do szablonu. Teraz możesz skopiować i wkleić całą strukturę utworu z Pro Tools do Sibeliusa w zaledwie kilku krokach.
Tuż przed wklejeniem MIDI upewnij się jednak, że masz fioletowe zaznaczenie systemu, używając kombinacji klawiszy Ctrl + [kliknięcie] lub Cmd + [kliknięcie] na takcie lub zaznaczając niebieskie przejście i przechodząc do Home > Select > Make System Passage Selection. Teraz wklej MIDI ze schowka, a zobaczysz, że struktura muzyczna pochodzi ze „ścieżki dyrygenta” w danych MIDI. Obejmuje to mapę tempa oraz metrum i tonacje. Pojawią się również nuty, więc możesz szybko usunąć to, czego nie potrzebujesz, zanim zaczniesz pisać dalszą muzykę w Sibeliusie.
Po napisaniu muzyki towarzyszącej można teraz szybko skopiować i wkleić te pięciolinie do nowych ścieżek w sesji Pro Tools i mieć pełną pewność, że będą one odtwarzane w czasie i w tej samej tonacji, co reszta utworu
CO DZIEJE SIĘ POD MASKĄ?
Podczas kopiowania MIDI do schowka w obu programach, umieszczamy standardowe MIDI w publicznym schowku. Oznacza to, że każda inna aplikacja, która obsługuje tę samą metodę przy użyciu public.midi-audio, będzie mogła również kopiować i wklejać między Sibeliusem a Pro Tools.
Proces kopiowania ma na celu przechwycenie wszystkich atrybutów MIDI każdej nuty i akordu. Podczas wklejania do dowolnej aplikacji zostaną one zachowane. Sibelius wkleja nuty przy użyciu tej samej metody, której używa do otwierania pliku MIDI, więc muzyka będzie kwantyzowana, a nawet może obsługiwać proste podziały nieregularne. Zapewnia to czystą reprezentację notacji muzycznej, ale także zachowuje oryginalne dane MIDI pod spodem. Można to zobaczyć po włączeniu odtwarzania na żywo w menu Play > Live Playback i otwarciu panelu Inspektora na karcie Home. W sekcji Playback widoczna jest velocity, pozycja początkowa i czas trwania każdej nuty wybranej w partyturze. Pozwala to na skopiowanie muzyki i wklejenie jej z powrotem do Pro Tools, a atrybuty te zostaną zachowane.
Sibelius poradzi sobie również z notacją perkusji, więc podczas kopiowania ścieżki perkusji z Pro Tools, Sibelius przetłumaczy te niskie dźwięki ogólnego mapowania perkusji MIDI na pięciolinię perkusyjną, którą wklejasz, dając ci ładną i czystą notację perkusji, w tym prawidłowe główki nut.
KWANTYZACJA I INNE WSKAZÓWKI
Przygotowując nuty do skopiowania z Pro Tools do Sibeliusa, zawsze zaleca się najpierw kwantyzację nut. Jest to powszechna praktyka i daje znacznie czystsze wyniki podczas wklejania do Sibeliusa. W programie Pro Tools należy skonfigurować opcje kwantyzacji, w zależności od potrzeb często 8-ka lub 16-ka, a następnie nacisnąć przycisk Q:
Po wklejeniu MIDI do Sibeliusa po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o otwarcie opcji importu MIDI:
Będą one znane każdemu, kto otwiera pliki MIDI już w Sibeliusie. W tym miejscu można skonfigurować opcje umożliwiające wklejanie MIDI w celu dopasowania do materiału, na przykład ustawić minimalny czas trwania nuty, użyć wielu głosów, a nawet skonfigurować filtr dla przełączników wysokich i niskich klawiszy. Zastosuj ustawienia, których potrzebujesz, a jeśli chcesz je poprawić po wklejeniu, cofnij i spróbuj ponownie. Aby zapobiec pojawianiu się tych opcji przy każdym wklejaniu, można odrzucić okno dialogowe i zawsze znaleźć je ponownie w Home > Clipboard > Paste > Paste MIDI Options.
Po wklejeniu w programie Sibelius może okazać się, że konieczne jest dalsze uporządkowanie notacji. W Sibeliusie dostępna jest świetna funkcja o nazwie „Renotate Performance„, która została zaprojektowana do czyszczenia notacji po nagraniu Flexi-time, a teraz jest niezwykle przydatna podczas porządkowania zaimportowanych lub wklejonych MIDI
Zapis perkusyjny
Podczas wklejania klipu MIDI zawierającego perkusję, może się okazać, że jedna lub dwie nuty nie mają przypisanej główki nuty na pięciolinii perkusji. Dzieje się tak, jeśli użyto wysokości dźwięku MIDI, która nie jest zdefiniowana w mapie perkusji instrumentu. Sibelius nie będzie wiedział, do której nuty MIDI ją przypisać, więc zachowa oryginalną wysokość MIDI. Aby to naprawić, można albo ręcznie przesunąć nuty w górę, albo użyć filtra zaawansowanego, aby odfiltrować wysokość, którą należy dostosować, a następnie przesunąć je wszystkie razem w górę, przypisując w razie potrzeby prawidłową główkę nuty.
Automatyzacja procesu
Kolejną świetną wskazówką jest zautomatyzowanie tych przepływów pracy. Zarówno Sibelius, jak i Pro Tools posiadają potężne możliwości tworzenia skryptów. Pro Tools ma pakiet Scripting SDK, a Sibelius ma wbudowany język wtyczek ManuScript, który w wersji 2024.3 stał się jeszcze potężniejszy. Oto przykład szybkiej wtyczki ManuScript, która wkleja nuty, uruchamia wtyczkę Renotate Performace, resetuje odstępy między nutami, a następnie przesuwa partyturę tak, aby początek zaznaczenia był widoczny:
Sibelius.Execute("paste_midi_from_clipboard");
Renotate.Run();
Sibelius.Execute("reset_note_spacing");
Sibelius.Execute("goto_selection_start");
KOMPATYBILNOŚĆ
Uruchamiając zarówno Sibelius, jak i Pro Tools w tym samym systemie, należy pamiętać o kilku rzeczach.
- Wymagania systemowe dla Sibelius i Pro Tools są różne, dlatego zalecamy ich dokładne sprawdzenie przed uruchomieniem obu aplikacji w tym samym systemie:
Pro Tools System Requirements
Sibelius System Requirements
- Upewnij się, że interfejs audio jest obsługiwany przez twój system operacyjny, a sterowniki są aktualne. Jest to szczególnie ważne w systemie Windows, ponieważ zależy to od posiadania stabilnych sterowników ASIO.
- Sprawdź, czy częstotliwość próbkowania sesji Pro Tools jest zgodna z częstotliwością próbkowania w opcjach silnika audio w programie Sibelius..