Spis treści
- Tworzenie tabulatury i dodawanie numerów progów
- Aby dodać tabulaturę
- Aby przygotować nasz przykład do wprowadzania tabulatury
- Aby skopiować nuty do tabulatury
- Aby zmienić numer struny i progu
- Aby wpisywać bezpośrednio do tabulatury za pomocą funkcji Proste wprowadzanie
- Aby dodać akordy w tabulaturze
- Aby używać liter zamiast cyfr
- Aby dodać laski i belki
- Dodawanie slide’ów, bendów, tremolo, hammer-onów i innych oznaczeń gitarowych
- Aby dodać slide
- Aby edytować tabulaturę gitarową
- Aby dodać hammer-on
Finale oferuje wiele funkcji notacji gitary, basu i innych instrumentów strunowych. W tym samouczku wykorzystamy utworzony wcześniej przykład, aby zapoznać się z dostępnymi opcjami tworzenia notacji standardowej i tabulaturowej oraz korzystania z tej notacji w połączeniu z akordami i diagramami podstrunnicy.
Tabulatura
Tworzenie tabulatury i dodawanie numerów progów
Tabulatury (tabulatury) występują w wielu odmianach, na przykład dla różnych strojów, instrumentów i liczby strun. Finale zawiera wiele z tych tabulatur dostępnych jako opcje w kreatorze, a także umożliwia dostosowanie lub tworzenie własnych.
W tej lekcji dowiesz się, jak:
- Dodać tabulaturę do dokumentu
- Skopiować nuty na tabulaturę
- Wprowadzać nuty bezpośrednio do tabulatury
- Dostosować tabulaturę
Aby rozpocząć w tym momencie, otwórz dokument samouczka Tutorial 10.MUSX.
Dodawanie tabulatury
Przykład, który już utworzyłeś, zawiera standardowy zapis gitarowy, więc pierwszą rzeczą do zrobienia jest dodanie do niego standardowego zapisu tabulaturowego.
Aby dodać tabulaturę
- Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wybierz Widok > Widok przewijany.
- Wybierz Okno > Menedżer partytury.
- Kliknij ikonę po lewej stronie wiersza Gitara (Guitar), aby go wybrać.
- Kliknij Dodaj instrument.
- Kliknij na Tabulatura.
- Kliknij dwukrotnie na Gitara [TAB].
Aby przygotować się do kolejnych kroków, usuniemy dodany wcześniej styl ukośne kreski i wyświetlimy partyturę z transpozycją nut (aby prawidłowo wyświetlić transponowane nuty gitarowe – o jedną oktawę w górę). Skopiujemy również nuty fortepianowe lewej ręki na pięciolinię gitary jako naszą partię gitarową.
Aby przygotować nasz przykład do wprowadzania tabulatury
- Wybierz narzędzie Pięciolinie , kliknij poziomy szary pasek nad pięciolinią gitary i naciśnij klawisz DELETE. Styl pięciolinni Ukośne kreski zostanie usunięty.
- Wybierz Dokument > Pokaż zapis w brzmieniu, aby wyłączyć ten sposób wyświetlania utworu.
- Wybierz narzędzie Zaznaczanie .
- Wybierz Edycja > Użyj filtra, aby odznaczyć (jeśli była ta funkcja aktywna).
- Kliknij 1 takt pięciolinii lewej ręki fortepianu (w kluczu basowym).
- Naciśnij SHIFT+END, aby podświetlić również koniec utworu. (Lub, SHIFT-kliknij ostatni takt).
- Naciśnij klawisze CTRL+C, a następnie kliknij pierwszy pełny takt na pięciolinii gitary (nie na tabulaturze) i naciśnij klawisze CTRL+V.
- Usuń oznaczenia pedału pianina, klikając je i naciskając klawisz DELETE..
Kopiowanie nut do tabulatury
Istnieje kilka sposobów wprowadzania nut do tabulatury. Zaczniemy od najbardziej podstawowego, kopiując nuty bezpośrednio ze standardowej pięciolinii do tabulatury.
Aby skopiować nuty do tabulatury
- Wybierz takty 1-4 na pięciolinii gitary i przeciągnij je w dół na tabulaturę.
- Kliknij OK w oknie Najniższy próg. Pojawią się numery progów na tabulaturze.
Najniższy próg – co można zrobić w tym oknie?
Aby prawidłowo umieścić nuty na strunach, Finale musi wiedzieć, którego progu użyć jako najniższego. Jeśli chcesz, aby konkretny fragment był grany dalej na szyjce, możesz określić najniższy próg, który będzie używany przez Finale.
Finale wyświetla teraz numery progów reprezentujące wysokość graną na najniższym możliwym progu w standardowym strojeniu gitary. Spójrz na pierwszą miarę drugiego taktu i zauważ, że ta liczba jest wyświetlana na pomarańczowo. W ten sposób Finale wyświetla nuty, które nie mogą być zagrane na najniższym progu lub w najniższym strojeniu. Aby zagrać ten fragment, należy zmienić wysokość dźwięku. Zrobimy to w następnej kolejności.
Zmiana numeru struny i progu
Numery tabulatur można edytować i przenosić między strunami ręcznie za pomocą narzędzia Proste wprowadzanie. Ta metoda zapewnia większą kontrolę nad przesuwaniem pojedynczych i nieciągłych palcowań.
Aby zmienić numer struny i progu
Wskazówka: Podczas korzystania z Prostego wprowadzania na tabulaturach, polecenia klawiaturowe są nieco inne niż w przypadku standardowych pięciolinii i będą wykorzystywać zarówno cyfry klawiatury numerycznej, jak i cyfry QWERTY na klawiaturze do wykonywania różnych zadań. Dla celów tego ćwiczenia, cyfry QWERTY zostaną określone jako takie. Wszystkie inne numery będą pochodzić z klawiatury numerycznej.
- Wybierz narzędzie Proste wprowadzanie .
- Kliknij z wciśniętym klawiszem CTRL pierwszą nutę w takcie 2, aby ją zaznaczyć. Przesuńmy ją o oktawę w górę, aby wykonawca zagrał nutę na otwartej strunie D.
- Naciśnij dwukrotnie STRZAŁKĘ W GÓRĘ, aby przesunąć go do czwartej (D) struny. Zobaczysz, że palcowanie zostało przeniesione na nową strunę i próg, a numer został odpowiednio zmieniony (na „-12”, wskazując, że wysokość jest o 12 kroków chromatycznych lub o jedną oktawę za niska dla otwartej struny).
- Wpisz 0 na klawiaturze numerycznej. Użytkownicy laptopów naciskają klawisz +, aż numer progu zmieni się na „0”. Ponieważ zmieniliśmy wysokość dźwięku w tabulaturze, musimy również zmodyfikować zapis w powyższej pięciolinii. Na szczęście dla nas, gitarzystów, nie wymaga to myślenia. Wystarczy skopiować tabulaturę do standardowego zapisu…
- Wybierz narzędzie Zaznaczanie .
- Kliknij takt 2 na tabulaturze i przeciągnij go na takt powyżej. Nuty zaktualizują się automatycznie.
- Teraz skopiuj za pomocą narzędzia Zaznaczanie i edytuj za pomocą narzędzia Proste wprowadzanie, aby dodać tabulaturę z taktów 5-8.
Wprowadzanie bezpośrednio do tabulatury
Oprócz kopiowania ze standardowego zapisu nutowego, można również wprowadzać tabulatury bezpośrednio, za pomocą myszy lub klawiatury komputera. Jest to przydatne, jeśli pracujesz tylko z tabulaturą lub znasz już tabulaturę, a nie standardową notację.
Aby wpisywać bezpośrednio do tabulatury za pomocą funkcji Proste wprowadzanie
Wskazówka: Zamiast wpisywać numer struny i progu, można również użyć urządzenia MIDI do wprowadzania tabulatury za pomocą kursora Proste wprowadzania. Najpierw w menu Proste wprowadzanie upewnij się, że opcja Użyj MIDI do wprowadzania jest zaznaczona. Następnie, przy aktywnym kursorze, wybierz wartość rytmiczną i zagraj nutę. Finale umieści numer progu na odpowiedniej strunie.
- Wybierz narzędzie Proste wprowadzanie .
- Kliknij Ósemkę (na palecie prostego wprowadzania). Najpierw należy wybrać wartość rytmiczną nuty, aby Finale znał jej wartość i wiedział, jak prawidłowo rozmieścić każdy numer progu.
- Kliknij tabulaturę na strunie niskiej (E) w takcie 9. Pojawi się „0” (zero). Po kliknięciu bezpośrednio w tabulaturę zawsze najpierw pojawi się „0”.
- Wpisz 3.
- Kliknij czwartą strunę (D), aby dodać kolejną nutę. Tę pozostaw jako 0.
- Naciśnij ENTER, aby aktywować kursor prostego wprowadzania.
- Użyj KLAWISZY STRZAŁKOWYCH, aby przesunąć kursor na trzecią strunę (G).
- Naciśnij ENTER. Pojawi się „0”.
- Za pomocą KLAWISZY STRZAŁEK przesuń kursor z powrotem na czwartą (D) strunę i naciśnij ENTER. Teraz musimy zmienić wartość na ćwierćnuty.
- Wybierz narzędzie Ćwierćnuta. Kursor zmieni się w ćwierćnutę.
- Przejdź do drugiej (B) struny i naciśnij ENTER. Teraz wybierzemy wartość ósemki.
- Wybierz narzędzie Ósemka. Kursor zmieni się z powrotem w ósemkę.
- Przejdź do piątej (A) struny i wpisz 2, 3.
- Teraz wprowadź kolejne dwa takty tabulatury, jak pokazano na ilustracji, korzystając z funkcji kursora prostego wprowadzania lub klikając nuty na pięciolinii. Gdy dojdziesz do miary 3, pamiętaj, że musisz zmienić wartości na ćwierćnuty.
- Wprowadź tabulaturę dla taktów 12-15 zgodnie z ilustracją, używając dowolnej metody, w tym zmieniając pomarańczową nutę w takcie 14.
Dodawanie akordów w tabulaturach
Możesz także dodać wiele nut w tym samym takcie, aby zbudować akord, klikając je za pomocą narzędzia Proste wprowadzanie lub dodając je za pomocą klawiatury. Dodawanie nut na tabulaturze za pomocą poleceń klawiaturowych różni się nieco od dodawania ich na zwykłych pięcioliniach:
Aby dodać akordy w tabulaturze
- Kliknij z wciśniętym klawiszem CTRL na miarze 3 w takcie 15 na tabulaturze. Należy zaznaczyć „0”.
- Wpisz ALT+klawiatura QWERTY 2. Finale doda „0” na 2 (B) strunie powyżej już wprowadzonego numeru progu.
- Typ 1. Wartość „0” zmienia się na „1”.
- Naciśnij STRZAŁKĘ W PRAWO i wpisz ALT+klawiatura QWERTY 2.
- Wpisz 1, aby zmienić nutę na 1. próg.
- Wykonaj trzy ostatnie kroki, używając poznanych technik.
Wskazówka: Naciśnij klawisz TAB, aby wprowadzić pauzy. Ponieważ pauzy zazwyczaj nie są wyświetlane na tabulaturach, pauza jest ukryta. Będzie ona wyświetlana jako zacieniona pauza w partyturze i nie pojawi się na wydruku. Aby wyświetlić listę skrótów klawiaturowych prostego wprowadzania z menu Proste wprowadzanie, wybierz Skróty tabulaturowe.
Aby używać liter zamiast cyfr
- Wybierz Okno > Menedżer partytury i kliknij zakładkę Lista instrumentów.
- Obok Styl notacji: Tabulatura, kliknij Ustawienia.
- Kliknij Użyj liter kliknij OK.
Aby dodać laski i belki
- Wybierz narzędzie Pięciolinie ,
- Dwukrotnie kliknij pierwszy takt tabulatury
- W Elementy wyświetlane, zaznacz Laski nut.
Wskazówki dotyczące tabulatury:
- Oznaczenia up/down pick można wprowadzać za pomocą narzędzia Artykulacje.
- Laski i belki można dodawać do tabulatury, konfigurując właściwości tabulatury. Kliknij narzędzie Pięciolinie, kliknij dwukrotnie tabulaturę i kliknij przycisk Ustawienia lasek.
- Aby dostosować najmniejszą wartość nuty dla sesji HyperScribe, należy najpierw skonfigurować ustawienia kwantyzacji. Z menu MIDI/Audio wybierz Ustawienia kwantyzacji.
- Jeśli używasz niestandardowego strojenia lub innego instrumentu strunowego (lutni, banjo itp.), możesz ręcznie dostosować strojenie strun w Menedżerze partytury. Wybierz Okno > Menedżer partytury, zaznacz tabulaturę, kliknij przycisk Ustawienia , w oknie Właściwości tabulatury kliknij Edycja instrumentu.
- Aby używać liter zamiast cyfr, wybierz opcję Okno > Menedżer partytury, zaznacz tabulaturę, kliknij przycisk Ustawienia, i zaznacz Użyj liter. Kliknij OK.
Oznaczenia gitarowe
Dodawanie slide’ów, bendów, tremolo, hammer-onów i innych oznaczeń gitarowych
Wiesz już, jak wprowadzić wiele standardowych oznaczeń, które będą potrzebne muzykom. W tej sekcji omówimy niektóre oznaczenia, które są specyficzne dla niektórych rodzajów notacji gitarowej. Podobnie jak poprzednio, należą one do kategorii autokształtów, artykulacji i ekspresji.
W tej lekcji dowiesz się, jak:
- Dodać slide, bendy i tremola
- Dodać hammer-on i pull-off
Aby rozpocząć w tym momencie, otwórz Dokument samouczka Tutorial 11.MUSX.
Wprowadzanie slide, bends i tremolo
Te typowe elementy notacji tabulaturowej można wprowadzić do partytury za pomocą narzędzia Autokształty. Ponieważ elementy te często pojawiają się zarówno w zapisie standardowym, jak i tabulaturowym, zaczniemy od wprowadzenia ich do zapisu standardowego, a następnie skopiujemy je do zapisu tabulaturowego.
Aby dodać slide
- Wybierz narzędzie Zaznaczanie .
- Kliknij po lewej stronie standardowej pięciolinii, aby podświetlić całą pięciolinię.
- Przeciągnij podświetlony obszar w dół na tabulaturę.
- W oknie dialogowym Najniższy próg wpisz 0 (jeśli „0” jeszcze tam nie jest).
- Kliknij OK. Nuty zostaną przekonwertowane na numery tabulaturowe, a oznaczenia zostaną poprawnie przetłumaczone na notację tabulaturową. Bends (podciągnięcia) zostały przekonwertowane na krzywe bend i release.
Aby edytować tabulaturę gitarową
Zauważ, że ostatnia nuta jest przełożona na otwartej strunie A. Teraz przesuńmy ją w dół do struny E dla tremolo.
- Wybierz narzędzie Proste wprowadzanie .
- Naciskając klawisz CTRL, kliknij ostatnią nutę, aby ją zaznaczyć.
- Naciśnij klawisz STRZAŁKA W DÓŁ, aby przenieść go na szóstą strunę. Teraz tremolo jest możliwe bez whammy bara.
- Wybierz narzędzie Autokształty
- Kliknij ikonę Znaku podciągnięcia struny w gitarze .
- Na przedostatnim progu (3) przytrzymaj klawisz CTRL i kliknij dwukrotnie. Pojawi się zakrzywiona linia ze strzałką skierowaną w górę i cyfrą „1/4” oznaczającą podciągnięcie o ćwierć tonu. Należy pamiętać, że można również wprowadzać podciągnięcia gitarowe w tabulaturze, klikając dwukrotnie pierwszy z dwóch numerów progów. Finale dołącza nawet odpowiedni tekst w oparciu o różnicę wysokości numerów progów.
- Kliknij narzędzie Łuk legato na palecie autokształtów.
- Kliknij dwukrotnie przedostatnią nutę (C) w standardowym zapisie nutowym.
- Kliknij i przeciągnij uchwyty, aby edytować łuk. Za pomocą uchwytów łuku można utworzyć małą krzywą po prawej stronie nuty.
Hammer-on, pull-off I inne oznaczenia
Będziemy nadal korzystać z tego samouczka, aby zademonstrować, jak wprowadzać hammer-on i pull-off. Ta metoda może być również używana do wprowadzania różnych innych oznaczeń. Narzędzie Autokształty powinno być nadal zaznaczone.
Aby dodać hammer-on
- Kliknij ikonę narzędzia Legato na palecie Autokształty
- W tabulaturze kliknij dwukrotnie „1” na ostatniej mierze pierwszego taktu. Powinieneś zobaczyć łuk od ostatniej miary do pierwszej miary kolejnego taktu..
- Naciskając klawisz CTRL, kliknij narzędzie Linia użytkownika .
- Przewiń w dół, aż znajdziesz niestandardowy kształt H i kliknij go, aby został podświetlony. Istnieje kilka zestawów tych oznaczeń (H, P, B i R) o różnych stylach i czcionkach. Aby uzyskać więcej informacji, wybierz jeden z nich i kliknij Edytuj. Następnie kliknij przycisk OK, aby powrócić do okna dialogowego Wybór autolinii.
- Kliknij Wybierz.
- Kliknij dwukrotnie „1” na ostatniej mierze pierwszego taktu i przeciągnij ją przez kreskę taktową do następnego taktu. Pamiętaj, że kierunek łuku i czcionka „H” zależy od opcji wybranej w oknie dialogowym Wybór autolinii i może nie odpowiadać poniższemu obrazkowi.
Teraz możesz użyć klawiszy strzałek, aby dokonać precyzyjnych regulacji. Aby wprowadzić pull-off, wykonaj te same kroki, tylko wybierz niestandardowy kształt „P” w oknie wyboru linii.
Powyższa metoda służy do wprowadzania różnych oznaczeń używanych regularnie w przypadku instrumentów strunowych. W oknie Wybór autolinii znajdziesz linie dla bends (B), releases (R), palm mutes (P.M.), harmonics (A.H. i P.H.), picking i inne.
Program Finale 27 w polskiej wersji językowej z polskimi materiałami oraz uaktualnienia do Finale 27 można kupić w naszym sklepie internetowym: kliknij tutaj