Samouczek Finale 2: Wprowadzanie nut

Finale oferuje wiele różnych metod wprowadzania nut. Samo narzędzie Proste wprowadzanie może być używane do klikania nut na pięciolinii lub wprowadzania nut za pomocą klawiatury komputera lub klawiatury MIDI. Narzędzie HyperScribe pozwala nagrywać nuty w czasie rzeczywistym za pomocą klawiatury MIDI. W tym samouczku dowiesz się, jak wprowadzać nuty przy użyciu jednej z tych metod.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wprowadzać nuty za pomocą myszy i klawiatury, wybierz opcję Opcja 1 – Proste wprowadzanie bez klawiatury MIDI Jeśli posiadasz klawiaturę MIDI i chcesz dograć nuty do swojej partytury, wybierz opcję Opcja 2 – Nagrywanie nut za pomocą HyperScribe.

Opcja 1 – Proste wprowadzanie bez klawiatury MIDI

Wprowadzanie nut za pomocą myszy i klawiatury komputera

Funkcja Proste wprowadzanie oferuje trzy główne sposoby wprowadzania nut. Wybór może zależeć od tego, czy wygodniej jest wskazywać i klikać myszą, czy wpisywać nuty za pomocą klawiatury komputera. Może to również zależeć od wykonywanego zadania. Przykładowo, przebieg pracy może być zupełnie inny w przypadku próby efektywnego przepisania odręcznej partytury do programu Finale niż w przypadku tworzenia oryginalnej kompozycji. Niniejszy poradnik pomoże ci zapoznać się z ogólnymi korzyściami i wyzwaniami związanymi z każdą z metod, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję dla swoich potrzeb.

Pod koniec tej lekcji będziesz wiedzieć, jak:

  1. Wprowadzić nuty za pomocą samej myszy
  2. Wprowadzić nuty za pomocą myszy i klawiatury komputera oraz
  3. Wprowadzić nuty wyłącznie za pomocą klawiatury komputera.

Aby rozpocząć w tym momencie, otwórz Dokument samouczka Tutorial 2.MUSX.

Wpisywanie nut przy użyciu samej myszy

Wprowadzanie nut za pomocą samej myszy jest prawdopodobnie najbardziej intuicyjnym i wizualnym sposobem umieszczania nut w partyturze. Choć nie jest to najszybszy i najbardziej wydajny sposób, jest on jednak niezawodny i łatwy, a także stanowi świetne miejsce do rozpoczęcia.

Aby wpisywać nuty za pomocą myszy

  1. Kliknij ikonę narzędzia Proste wprowadzanie . Zwróć uwagę na menu Proste wprowadzanie, które pojawia się w górnej części ekranu. Menu to służy do zmiany ustawień i odwoływania się do skrótów klawiaturowych.
  2. Kliknij ikonę ćwierćnuty  na palecie Proste wprowadzanie. Zauważ, że kursor wygląda teraz jak wyblakła ćwierćnuta .
  3. Zaczniemy od wprowadzenia partii wokalnej. Kliknij na D poniżej pięciolinii w przedtakcie górnej pięciolinii.
  4. Kliknij narzędzie Kropka  na palecie Proste wprowadzanie. Zauważ, że kursor wygląda teraz jak wyblakła ćwierćnuta z kropką . Proste wprowadzanie pozwala wybrać wiele atrybutów (takich jak ligatury i akcydencje) i wprowadzić je jednym kliknięciem..
  5. Kliknij na wysokości nuty G w pierwszym takcie po przedtakcie.
  6. Kliknij dwukrotnie ikonę Ósemka  na palecie Proste wprowadzanie. Zauważ, że kursor wygląda teraz jak wyblakła ósemka z kropką. Dwukrotne kliknięcie jednego z narzędzi na palecie Proste wprowadzanie powoduje odznaczenie wszystkich pozostałych narzędzi.
  7. Kliknij na polu F# w pierwszym pełnym takcie (za nutą G).
  8. Korzystając z tych samych kroków, wprowadź następujący fragment (takty 1-4). Kliknij raz, aby zmienić wartość, kliknij inne narzędzia (takie jak kropki lub akcydencja), aby je dodać. Dwukrotne kliknięcie nuty powoduje odznaczenie innych modyfikatorów.

Wskazówka: Jeśli popełnisz błąd, naciśnij CTRL+Z lub Cofnij (lub wybierz EdycjaCofnij).


Wprowadzanie nut za pomocą myszy i klawiatury komputera

Podczas gdy wskazywanie i klikanie załatwia sprawę, możesz stać się znacznie bardziej wydajny, wprowadzając kilka naciśnięć klawiszy. Zamiast przesuwać mysz aż do palety Proste wprowadzanie za każdym razem, gdy trzeba zmienić wartość nuty, można użyć klawiatury numerycznej (upewnij się, że Num Lock jest włączony).

Aby wprowadzać nuty za pomocą myszy i klawiatury komputera

Wskazówka: Jeśli twój laptop nie ma dedykowanej klawiatury numerycznej, możesz użyć klawisza Fn, aby przekształcić prawą stronę klawiatury w klawiaturę numeryczną – poszukaj małych cyfr na klawiszach. Lub wybierz tabelę skrótów laptopa w menu Proste wprowadzanie > Ustawienia wprowadzania. W oknie Ustawienia wprowadzania, kliknij przycisk Edycja skrótów klawiaturowych. Na dole okna odszukaj: Zestaw skrótów klawiaturowych, na liście wybierz Laptop Shortcut Table i kliknij OK.

  1. Wciśnij 5 na bloku numerycznym klawiatury (po prawej stronie klawiatury). 
  2. Kliknij na wysokości nuty D w pierwszym takcie taktu 5, a następnie „.” (przecinek dziesiętny).
  3. Dwukrotne naciśnij 4. Zauważ, że kursor zmienił się z ćwierćnuty z kropką na pojedynczą ósemkę. Aby odznaczyć wszystkie narzędzia poza wybranym, wystarczy dwukrotnie nacisnąć klawisz (zamiast dwukrotnie klikać).
  4. Kliknij środkową linię H, aby wprowadzić następną nutę.
  5. Kontynuuj wprowadzanie kolejnych czterech taktów (takty5-8), jak pokazano na rysunku.

Wprowadzanie nut wyłącznie za pomocą klawiatury komputera

Prawdopodobnie zauważyłeś, że użycie klawiatury znacznie przyspieszyło wpisywanie nut i było równie łatwe. Jeśli całkowicie zrezygnujesz z myszy i użyjesz klawiatury do wprowadzania nut zamiast wskazywania i klikania, możesz wprowadzać nuty jeszcze szybciej.

Aby wprowadzać nuty tylko za pomocą klawiatury komputera

  1. Naciśnij klawisz ENTER, aby aktywować znacznik Prostego wprowadzania, który jest kursorem wprowadzania w Finale. Jeśli nie jest on wyświetlany jako ćwierćnuta, wciśnij 5 na bloku numerycznym.
  2. Użyj STRZAŁEK W GÓRĘ i W DÓŁ, aby przesunąć wskaźnik na inne wysokości. Przesuń go do miejsca D i naciśnij ENTER, aby wprowadzić nutę w pierwszym takcie taktu 9.
  3. Wciśnij . (kropka) aby zmienić go na ćwierćnutę z kropką. (Klawisz kropki i kropka dziesiętna na bloku numerycznym mogą być używane zamiennie)
  4. Podwójne naciśnięcie 4 , aby przełączyć na ósemkę (i odznaczyć kropkę), a następnie naciskaj STRZAŁKĘ W DÓŁ, aż kropka znajdzie się na środkowej linii H, a następnie nacisnąć ENTER.

Wskazówka: Jeśli przypadkowo wprowadzisz niewłaściwą wartość lub chcesz zmienić wartość po wprowadzeniu nuty, przytrzymaj klawisz ALT i wpisz nową wartość. (Kursor pozostanie niezmieniony z tą samą wartością wybraną wcześniej).

  1. Wpisz pozostałą część taktu i ćwierćnutę z kropką w takcie 10. Następnie wprowadź G w normalny sposób (zignoruj na chwilę akcydencję). Po wprowadzeniu G naciśnij +, aby dodać akcydencję.
  2. Kontynuuj wprowadzanie poniższego fragmentu (takty 9-16 na pięciolinii), używając klawiszy strzałek lub klawiszy literowych do wprowadzania nut.

Wprowadzanie partii fortepianu

Właśnie poznałeś trzy najpopularniejsze metody wprowadzania nut w Finale, ale warto zauważyć, że trzecia z nich, wprowadzanie za pomocą samej klawiatury, oferuje wiele dodatkowych możliwości dzięki wielu dodatkowym skrótom klawiaturowym, o których powiemy więcej w następnej sekcji.

Aby poćwiczyć z Prostym wprowadzaniu, użyj dowolnej metody, aby wprowadzić niektóre lub wszystkie nuty fortepianowe pokazane poniżej. W dowolnym momencie, aby rozpocząć następny samouczek, Tworzenie zmian – Edycja w prostym wprowadzaniu, możesz otworzyć „Tutorial 2b.MUSX,” gdzie wprowadzono te nuty.

Lub, jeśli posiadasz klawiaturę MIDI i chciałbyś również nauczyć się nagrywać nuty do partytury, przejdź do sekcji Nagrywanie z HyperScribe.

Aby uzyskać kompleksowe instrukcje Prostego wprowadzania, otwórz Dokument samouczka EntryExercises.MUSX.

Oto kilka wskazówek, jak napisać partię fortepianu:

  • W takcie 4 i kolejnych w prawej ręce kliknij bezpośrednio nad lub pod istniejącymi nutami, aby wprowadzić akordy.
  • Innym sposobem wprowadzania interwałów, takich jak te widoczne w prawej ręce w takcie 3, jest wprowadzenie jednej nuty, a następnie wskazanie interwału do drugiej nuty za pomocą klawiszy w rzędzie numerycznym. Na przykład, wprowadź G w prawej ręce, takt 4, a następnie naciśnij 6, aby dodać sekstę powyżej. (SHIFT+6 doda szóstą poniżej).
  • W takcie 16, aby wprowadzić pauzę, wprowadź ćwierćnutę w dowolnej wysokości, a następnie naciśnij R. (Ponadto, ponieważ ta pauza znajduje się na końcu taktu, możesz po prostu kliknąć inny takt lub narzędzie, aby wypełnić takt pauzami).
  • Użyj klawiszy + lub , aby podnieść lub obniżyć nutę o półton. Należy pamiętać, że wszystkie naciśnięcia klawiszy w Prostym wprowadzaniu mają zastosowanie do wybranych nut. Nuty są wybierane automatycznie po ich wprowadzeniu. Możesz wcisnąć CTRL+kliknąć myszką, aby wybrać dowolną nutę i użyć klawiszy STRZAŁKA W LEWO i STRZAŁKA W PRAWO, aby nawigować między nutami w poziomie.

Tworzenie zmian – Edycja w prostym wprowadzaniu

Edytowanie wprowadzonych nut za pomocą narzędzia Proste wprowadzanie

Niezależnie od tego, czy popełnisz błąd podczas wprowadzania nut, czy zmienisz zdanie na temat fragmentu, Proste wprowadzanie to najszybszy i najbardziej wydajny sposób na zmianę już wprowadzonych nut. Dzięki funkcji Prostego wprowadzania można zmieniać istniejące wysokości lub wartości, a także dodawać nuty powyżej lub poniżej zapisanej nuty w celu utworzenia akordów. 

Pod koniec tej lekcji będziesz wiedzieć, jak:

  1. Edytować za pomocą palety Proste wprowadzanie
  2. Edytować za pomocą klawiatury komputera

Aby rozpocząć w tym momencie, otwórz Dokument samouczka Tutorial 2a.MUSX.

Edycja przy użyciu palety Prostego wprowadzania

Jedną z opcji jest użycie narzędzi na palecie Prostego wprowadzania do tworzenia zmian. 

Aby usuwać, dodawać i zmieniać wysokość i wartość za pomocą myszy

  1. Kliknij ikonę narzędzia Proste wprowadzanie
  2. Kliknij ikonę narzędzia Gumka  na palecie Proste wprowadzanie. Obok kursora myszy pojawi się gumka.
  3. Kliknij pierwszą nutę w takcie 1 na górnej pięciolinii. Ćwierćnuta z kropką zniknie. Kolejne nuty przesuwają się w lewo.
     
  4. Teraz wstawmy ćwierćnutę. Kliknij narzędzie Ćwierćnuta  i kliknij pole F po lewej stronie ósemki.
  5. Natychmiast po wprowadzeniu nuty można kliknąć ją ponownie i przeciągnąć w pionie, aby zmienić wysokość dźwięku. Zróbmy to teraz. Kliknij ćwierćnutę F, którą właśnie wprowadziłeś i przeciągnij ją w górę do G.
  1. Nie można po prostu kliknąć następnej ósemki i zmienić jej wysokości, ponieważ zmieni się ona również na ćwierćnutę. Aby kliknąć i przeciągnąć dowolną wysokość dźwięku w dowolnym momencie bez zmiany wartości, przytrzymaj klawisz CTRL, a następnie kliknij i przeciągnij.
  1. Kliknij narzędzie Kropka  aby kursor wyglądał jak ćwierćnuta z kropką, a następnie kliknij pierwszą ćwierćnutę G, aby zmienić ją z powrotem na ćwierćnutę z kropką. Teraz powinniśmy wrócić do punktu wyjścia. Kontynuujmy aranżację naszego utworu, zastępując półnuty na pięciolinii lewej ręki dwiema ćwierćnutami.
  1. Kliknij dwukrotnie ćwierćnutę  na palecie Prostego wprowadzania.
  2. Kliknij półnutę H na dolnej pięciolinii pianina, aby zamienić ją w ćwierćnutę.
  3. Kliknij pole G, aby dodać ćwierćnutę G w takcie 4.

Wskazówka: Jeśli zwiększysz wartość nuty, będziesz potrzebować pustego miejsca w takcie – Finale zapobiega przepełnieniu taktu. Jeśli nie możesz wydłużyć nuty lub dodać nowych nut do taktu, spróbuj najpierw usunąć inne nuty lub zmienić jedną z nich na krótszą. 

Edycja za pomocą funkcji Prostego wprowadzania i klawiatury komputera

Alternatywnie, do wprowadzania zmian można użyć klawiatury komputera. Jak już wspomniano, możesz wybrać dowolną pojedynczą nutę w partyturze, przytrzymując klawisz CTRL i klikając nutę. Po wybraniu nuty istnieje wiele poleceń klawiaturowych, których można użyć do jej edycji.

Aby edytować nuty w Prostym wprowadzaniu przy użyciu klawiatury komputera

  1. CTRL+kliknięcie F w dolnej pięciolinii, takt 2. Nuta jest fioletowa, co oznacza, że jest teraz aktywna i można ją edytować. Użyjmy klawiatury, aby wprowadzić kilka typowych zmian, zaczynając od wartości.
  2. ALT + 1-8 zmienia wartość nuty. Przytrzymaj klawisz ALT i wpisz 4 na klawiaturze, aby zmienić ją w ósemkę. Następnie naciśnij ALT+5, aby zmienić ją z powrotem na ćwierćnutę. W tym momencie możesz wybierać spośród wielu naciśnięć klawiszy edycji. Na przykład, możesz nacisnąć T, aby dodać i usunąć ligaturę, lub ALT+G, aby przekonwertować nutę na przednutkę. Wszystkie te naciśnięcia klawiszy są wymienione w menu Proste wprowadzanie > Skróty edycyjne, nawigacyjne, klawiaturowe.
  3. Do nawigacji można używać klawiszy strzałek. Naciśnij STRZAŁKĘ W PRAWO, aby wybrać D. Naciśnij CTRL + STRZAŁKĘ W GÓRĘ, aby przesunąć zaznaczenie w górę, a następnie CTRL + STRZAŁKĘ W DÓŁ, aby przesunąć je z powrotem. Teraz zmieńmy kilka wysokości nut.
  4. Po wybraniu ósemki D wpisz C. Wpisałeś nazwę literową nuty, aby zmienić wysokość wybranej nuty. Zauważ, że pojawił się znacznik. Naciśnij STRZAŁKĘ W PRAWO, aby wybrać następną nutę i wpisz B. Teraz zmieńmy je z powrotem (W Finale wciśnij klawisz B, aby wpisać nutę H).
  5. Naciśnij dwukrotnie STRZAŁKĘ W LEWO (aby zaznaczyć C) i wpisz D, STRZAŁKA W PRAWO, C.

Aby poznać wszystkie zaawansowane funkcje edycji Prostego wprowadzania, otwórz Dokument samouczka EntryExercises.MUSX.

Wskazówka: Używanie klawiatury MIDI do określania wysokości nuty w Prostym wprowadzaniu: Z aktywnym znacznikiem, po prostu zagraj żądaną nutę lub akord, aby dodać go do partytury. Użyj palety Prostego wprowadzania lub klawiatury komputera, aby zmienić wartość nuty.

Wpisywanie triol

W Finale n-tole to wszelkie nieregularne grupy, w tym triole, kwartole itd. Użytkownicy HyperScribe mogą zdecydować się na wprowadzenie ich do partytury podczas nagrywania, jednak można również użyć Prostego wprowadzania, aby zdefiniować triolę i szybko ją wprowadzić.

Patrząc na narzędzia na ekranie, możesz zauważyć dwa, które wyglądają tak samo: narzędzie Podziały nieregularne na palecie Narzędzia podstawowe i narzędzie Podziały nieregularne na palecie Proste wprowadzanie. Chociaż wyglądają tak samo, narzędzia te mają bardzo różne funkcje. W tej sekcji użyjemy narzędzia Podziały nieregularne znajdującego się na palecie Proste wprowadzanie, aby wprowadzić triolę.

Wpisywanie trioli myszką

  1. Wybierz narzędzie Gumka  z palety Proste wprowadzanie.
  2. Wymaż ćwierćnuty na miarach: 3 i 4 w takcie 4, dolna pięciolinia.
  3. Wybierz narzędzie Ósemka  i kliknij ikonę Podziały nieregularne  na palecie Proste wprowadzania.
  4. Kliknij triolę w takcie trzecim, jak pokazano poniżej. Pierwsze kliknięcie spowoduje utworzenie przez Finale klamry trioli z dwiema pauzami. Napisz pozostałe 2 pauzy nutami.

Wpisywanie triol za pomocą klawiatury komputera

Najszybszym sposobem na wprowadzenie dokładnie tego rodzaju podziału jest użycie klawiatury komputera.

Aby wprowadzić triolę za pomocą Prostego wprowadzania, przy pomocy klawiatury komputera

Wskazówka Możesz szybko zdefiniować kwintole, sekstole lub dowolną inną wartość za pomocą Prostego wprowadzania. Wprowadź pierwszą nutę podziału, a następnie naciśnij klawisze ALT+9, aby wyświetlić okno Proste wprowadzanie definicji podziału nieregularnego. Określ rodzaj podziału, który chcesz wprowadzić i naciśnij OK. Finale wstawi prawidłową klamrę i wprowadzi odpowiednią liczbę pauz, aby można było wprowadzić nuty.

  1. Kliknij dwukrotnie narzędzie Ósemka  aby odznaczyć Podziały nieregularne. (Ostatnia nuta trioli powinna być nadal wybrana)
  2. Naciśnij ENTER, aby aktywować kursor Prostego wprowadzania.
  3. Wpisz literę C, aby wprowadzić ósemkę.
  4. Wpisz + (znak plus), aby podnieść nutę do C#.
  5. Wpisz cyfrę 9, a pojawi się nawias klamrowy i dwie pauzy ósemkowe.
  6. Teraz wystarczy wpisać nazwy literowe nut, używając klawisza + dla akcydencji (krzyżyk), aby zastąpić pauzy nutami. Uzupełnij triolę, jak pokazano na rysunku. (W przypadku ostatniej nuty cis Finale jest na tyle inteligentny, że automatycznie dziedziczy akcydencję z pierwszej nuty trioli, nie pokazując jej).

    W przypadku ostatniej miary taktu szczególnie ważne jest określenie, że wprowadzasz triolę przed wprowadzeniem nut (jak pokazano w obu przypadkach tutaj). Jeśli na przykład spróbujesz najpierw wprowadzić nuty, a następnie zmienisz je na triolę, możesz zauważyć, że w takcie nie ma wystarczająco dużo miejsca.

Wprowadzanie wielu głosów za pomocą warstw

Zapisywanie wielu rytmicznie niezależnych linii nut na tej samej pięciolinii

Gdy wszystkie harmonie poruszają się w rytmicznym unisono, łatwo jest użyć Prostego wprowadzania, aby wprowadzić więcej nut do akordu. Gdy jednak w takcie wymagany jest drugi głos o innym rytmie, należy wprowadzić nuty w nowej warstwie. Każda warstwa jest rytmicznie niezależnym głosem, wprowadzanym w taki sam sposób, jak normalnie.

Pod koniec tej sekcji będziesz wiedzieć, jak:

  1. Wprowadzić drugi głos przy użyciu warstwy 2
  2. Rozpocząć nową warstwę w dowolnym takcie
  3. Wyświetlać warstwy niezależnie od siebie

Aby rozpocząć w tym momencie, otwórz Dokument samouczka Tutorial 2b.MUSX.

Wprowadzanie drugiego głosu i ukrywanie dodatkowych pauz

Warstwy można wybierać w menu Widok, wybierając przyciski warstw w lewym dolnym rogu ekranu lub używając skrótów klawiaturowych (wymienionych w menu Widok). Warstwy można rozpoznać po kolorze nut i kursora wybranym w oknie dialogowym Preferencje. Podczas notowania wielu głosów zawsze najpierw należy używać warstw 1 i 2. Użyj warstwy 1 dla wyższego głosu.

Aby wprowadzić dodatkowy głos

  1. Wybierz Warstwa 2 w lewym dolnym rogu okna programu Finale.
  2. W taktach 1 i 2 wprowadź zatrzymane nuty w warstwie 2 (półnuty z kropką pokazane poniżej).
  3. Po przejściu do taktu 2 naciśnij dwukrotnie STRZAŁKĘ W PRAWO, aby pauzy ćwierćnutowe pojawiły się w takcie 4. Ponieważ te półnuty z kropkami nie zajmują całego taktu, Finale dodaje niepotrzebne pauzy ćwierćnutowe w takcie 4 obu taktów. Następnie ukryjemy te ćwierćnuty.
  4. Wciśnij CTRL+kliknij pauzy ćwierćnutową i naciśnij klawisza H w celu ich ukrycia. W tym momencie pauzy zmienią kolor na jaśniejszy odcień czerwieni, wskazując, że są ukryte i nie będą drukowane.

Rozpoczynanie nowego głosu w połowie taktu

Aby wpisać nowy głos w połowie taktu

  1. Przejdź do warstwy 1 (używając przycisków wyboru warstwy w lewym dolnym rogu ekranu lub w menu Widok).
  2. CTRL+kliknięcie, aby wybrać ćwierćnutę H w takcie 11, środkowa pięciolinia.
  3. Przełącz na warstwę 2.
  4. Dwukrotne naciśnięcie przycisku 6 spowoduje wybranie półnuty, bez kropki.
  5. Wpisz F, aby wprowadzić półnutę, dolne pole na 3 miarze.
  6. Naciśnij N, aby dodać kasownik.

Niezależne przeglądanie warstw

Finale daje również kontrolę nad zachowaniem warstw. Od czasu do czasu możesz chcieć pokazać tylko warstwę, z którą pracujesz. Ukryjmy warstwę 1 i dodajmy pozostałe nuty warstwy 2.

Aby przeglądać warstwy niezależnie

  1. Upewnij się, że wybrana jest warstwa 2 (za pomocą przycisków wyboru warstwy w lewym dolnym rogu ekranu lub menu Widok).
  2. Wybierz polecenie Dokument > Pokaż tylko aktywną warstwę. Funkcja ta umożliwia wyczyszczenie, edycję, kopiowanie i wklejanie nut z jednej warstwy bez wpływu na inne warstwy.
  3. Wróć do pierwszej strony, aby wyświetlić pierwsze takty utworu.
  4. Wprowadź pozostałe nuty warstwy 2 do pięciolinii fortepianu za pomocą Prostego wprowadzania (takty 6, 10-12 i 14). Zwróć uwagę, że pięciolinia wokalna została usunięta z poniższego przykładu, więc układ taktów wygląda inaczej. Aby wyświetlić tylko partię fortepianu, wybierz Dokument > Edytuj głos > Piano.
  5. Po zakończeniu wybierz opcję Dokument > Pokaż tylko aktywną warstwę. Gdy to zrobisz, pojawi się warstwa 1, a laski warstwy 2 odwrócą się do dołu. Aby ponownie wyświetlić cały utwór (Partyturę), wybierz Dokument > Edytuj partyturę.Układ taktów będzie się zmieniał w miarę dodawania nut, więc liczba taktów w każdym systemie będzie się różnić na ekranie od podanej w tym przykładzie. (Patrz numery taktów).
  6. Aby wyczyścić odstępy między nutami (spacjowanie), wybierz narzędzie Zaznaczanie, a następnie naciśnij klawisze CTRL+A, aby zaznaczyć wszystko i naciśnij klawisz 4, aby zastosować automatyczne spacjowanie nut. Więcej informacji na temat spacjowania nut znajduje się w Samouczku Finale 7.

Program Finale 27 w polskiej wersji językowej z polskimi materiałami oraz uaktualnienia do Finale 27 można kupić w naszym sklepie internetowym: kliknij tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *