ABC programu Sibelius – 1.1 Praca z plikami

W tym temacie wyjaśniono zapisywanie partytur w formacie Sibelius oraz (dla bardziej zaawansowanych użytkowników) sposób uzyskiwania dostępu do plików zawierających niestandardowe ustawienia Sibelius (np. house styles). W innych tematach tego rozdziału dowiesz się, jak udostępniać pliki innym osobom, niezależnie od tego, czy mają one program Sibelius, oraz jak importować i eksportować pliki w różnych formatach.

Tworzenie partytury

Istnieje kilka sposobów rozpoczęcia nowej partytury w programie Sibelius – Tworzenie nowej partytury.

Rozmiar pliku

Pliki Sibeliusa zajmują zazwyczaj około 20K plus 1K na stronę (nie licząc zaimportowanych grafik), nawet w przypadku nut orkiestrowych. Oznacza to, że na dysku twardym można zmieścić dosłownie miliony stron, a nawet ogromne partytury można łatwo wysłać pocztą elektroniczną. Więc nawet jeśli nazywasz się J.S. Bach, miejsce na dysku raczej nigdy nie będzie stanowić problemu podczas korzystania z Sibeliusa.

Zapisywanie

Zapisywanie działa tak samo jak w każdym innym programie, przy użyciu opcji File > Save As (Plik > Zapisz jako) (skrót klawiszowy Control+Shift+S lub Command+Shift+S) i File > Save (Plik > Zapisz) (skrót klawiszowy Control+S lub Command+S). Oprócz możliwości zapisywania utworów Sibelius, można także eksportować inne formaty, takie jak MusicXML, MIDI, audio i grafika; więcej szczegółów można znaleźć w odpowiednich tematach w niniejszym Podręczniku. Aby zapisać teksty, zobacz Eksport tekstów.

Wygodnym miejscem do zapisywania jest folder Scores, który został utworzony przez program Sibelius. W systemie Windows folder Scores jest tworzony w folderze Moje dokumenty; na komputerze Mac znajduje się w folderze Dokumenty użytkownika.

Folder, w którym domyślnie zapisywane są wyniki, można zmienić na stronie Saving and Exporting w menu File > Preferences.

Przy następnym otwarciu utworu po zapisaniu, otworzy się on w punkcie, w którym pracowałeś(aś) nad nim podczas zapisywania, z oknem w tej samej pozycji, widocznymi tymi samymi panelami i oknami, a nawet z tym samym współczynnikiem powiększenia.

Użytkownik ma pełną kontrolę nad tym, w jakim stopniu Sibelius przywraca poprzednie środowisko pracy po ponownym otwarciu wcześniej zapisanej partytury – 1.29 Ustawienia wyświetlania.

Autozapis

Sibelius może automatycznie zapisywać partyturę w określonych odstępach czasu, dzięki czemu w przypadku awarii komputera można stracić tylko kilka minut pracy. Zamiast zapisywać rzeczywisty plik, Sibelius tworzy kopię partytury i zapisuje ją w specjalnym ukrytym folderze.

Jeśli Sibelius nie wyłączy się poprawnie (na przykład w przypadku awarii komputera lub przerwy w zasilaniu), przy następnym uruchomieniu program sprawdzi folder specjalny i jeśli znajdzie w nim jakieś partytury, zostaniesz zapytany, czy chcesz je przywrócić.

Normalne zamknięcie programu Sibelius powoduje usunięcie wszystkich plików znajdujących się w folderze specjalnym – dlatego ważne jest, aby nie zapisywać tam żadnych plików samodzielnie!

Automatyczne zapisywanie jest domyślnie włączone, ale jeśli z jakiegoś powodu chcesz je wyłączyć, zrób to na stronie Zapisywanie i eksportowanie w menu File > Preferences. W tym oknie można również określić, jak często Sibelius automatycznie zapisuje partyturę; domyślnie jest to 10 minut.

Kopie zapasowe

Za każdym razem, gdy zapisujesz utwór (z numerem wersji dodanym do nazwy), jest on również domyślnie zapisywany w folderze Backup Scores w folderze Scores. Jeśli kiedykolwiek przypadkowo usuniesz lub zepsujesz plik, zajrzyj do tego folderu kopii zapasowej, aby uzyskać najnowszą zapisaną wersję lub wcześniejsze wersje.

Liczbę kopii zapasowych i lokalizację folderu kopii zapasowych można określić z poziomu aplikacji na stronie Saving and Exporting w File > Preferences. Domyślna liczba kopii zapasowych wynosi 200. Starsze kopie są stopniowo usuwane, aby zapobiec zapełnieniu dysku, więc nie używaj tego folderu do przechowywania własnych kopii zapasowych!

Kopie zapasowe utworów są tworzone podczas ręcznego zapisywania, a nie za każdym razem, gdy Sibelius automatycznie zapisuje; ale w przeciwieństwie do automatycznie zapisywanych partytur, kopie zapasowe utworów nie są usuwane po zamknięciu Sibeliusa.

Informacje katalogowe

Okienko File > Info może być używane do wprowadzania informacji o partyturze, takich jak tytuł, kompozytor, aranżer, prawa autorskie itp., które są automatycznie używane podczas publikowania partytury w Internecie. Niektóre pola są już wypełnione, jeśli tytuł, kompozytor itp. zostały określone podczas tworzenia partytury.

Po prawej stronie menu File > Info wyświetlane są przydatne szczegóły dotyczące partytury, takie jak data utworzenia, data ostatniego zapisu, liczba stron, pięciolinii i taktów itd.

Wartości wprowadzone w polach w panelu File > Info mogą być również używane jako symbole wieloznaczne (wildcards) w obiektach tekstowych w całej partyturze.

Pliki edytowalne przez użytkownika

Sibelius umożliwia tworzenie własnych:

* Ideas (pomysły)
* House styles (to zbiór ustawień, które nadają partyturze charakterystyczny wygląd. Właściwości te obejmują czcionki dla tekstu, symboli i nut)
* Plug-ins (wtyczki (tylko Sibelius Ultimate))
* Worksheets (1.24 Worksheet Creator – kreator zestawów zadań (tylko Sibelius Ultimate))
* Arrange styles (style aranżacji (tylko Sibelius Ultimate))
* Chord symbol libraries (biblioteki symboli akordów)
* Guitar scale diagram libraries (Biblioteki diagramów skali gitarowej (tylko Sibelius Ultimate)) * Text and music font equivalents (Odpowiedniki czcionek tekstu i nut)
* Manuscript papers (1.22 Eksport do szablonu (manuscript paper) (tylko Sibelius Ultimate))
* Zestawy funkcji (1.30 Keyboard Shortcuts – Skróty klawiaturowe)
* Menu Word

Ponieważ Sibelius jest dostarczany z własnymi zestawami każdego z tych rodzajów plików, wszelkie dodatkowe pliki tworzone przez użytkownika są zapisywane w lokalizacji oddzielnej od tych dostarczonych z programem. Standardowe pliki dołączone do Sibeliusa są nieusuwalne; nie należy zmieniać niczego w samym folderze instalacyjnym (lub pakiecie aplikacji – czasami nazywanym „pakietem” – na komputerach Mac), w którym są przechowywane.

Pliki własne (edytowalne przez użytkownika) są przechowywane w określonych folderach w folderze danych aplikacji konta użytkownika na komputerze, których lokalizacja różni się w zależności od używanego systemu operacyjnego:

Windows: C:\Users\nazwa użytkownika\Application Data\Avid\Sibelius\
macOS: /Users/nazwa użytkownika/Library/Application Support/Avid/Sibelius

W systemie Windows można szybko przejść do tej lokalizacji, klikając skrót Sibelius (Dane użytkownika) w grupie programów Sibelius w menu Start. Folder danych aplikacji jest domyślnie ukryty i nie będzie widoczny w Eksploratorze Windows. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do tego folderu za pośrednictwem Eksploratora, przejdź do Panelu sterowania i kliknij Opcje folderów z dowolnego otwartego okna Eksploratora. Kliknij kartę Widok i z listy Pliki i foldery wybierz Pokaż ukryte pliki i foldery.

Wewnątrz folderu danych aplikacji Sibelius znajdują się różne foldery, których nazwy wskazują na zawartą w nich zawartość. (Na komputerach Mac może nie być żadnych folderów, ponieważ są one tworzone tylko podczas tworzenia lub edytowania pliku zapisanego w tej lokalizacji).

Możesz skopiować dowolny odpowiedni plik do katalogów obszaru użytkownika, a Sibelius użyje go przy następnym uruchomieniu programu. Dodane lub utworzone pliki można również usuwać bez żadnych skutków ubocznych. Możesz skopiować dowolny odpowiedni plik do katalogów obszaru użytkownika, a Sibelius użyje go przy następnym uruchomieniu programu. Dodane lub utworzone pliki można również usuwać bez żadnych skutków ubocznych.

Quick Look (tylko Mac)

Quick Look to funkcja wbudowana w system macOS, która umożliwia natychmiastowy podgląd zawartości dokumentów bezpośrednio z Findera, bez konieczności czekania na otwarcie aplikacji, które je utworzyły: wystarczy wybrać dokument w Finderze i nacisnąć Spację. Wiele dokumentów wyświetla również podgląd miniatur na pulpicie i w oknach Findera, a jeśli ustawisz okna Findera na korzystanie z Cover Flow, możesz bardzo szybko przeglądać foldery z dokumentami.

Sibelius w pełni obsługuje funkcję Quick Look, więc zamiast zwykłej ikony dokumentu zobaczysz miniaturę pierwszej strony partytury: wybierz ją i naciśnij spację (lub kliknij ikonę Quick Look w Finderze), aby zobaczyć większy podgląd partytury. Możesz przewijać strony, chwytając pasek przewijania po prawej stronie podglądu.

Spotlight (tylko Mac)

Spotlight to wbudowana wyszukiwarka systemu macOS. Wystarczy kliknąć ikonę Spotlight w prawym górnym rogu ekranu lub wpisać skrót klawiaturowy Command-Spacja i wpisać szukany termin. Możesz wyszukiwać partytury Sibeliusa za pomocą Spotlight, po prostu wpisując nazwę pliku lub dowolny fragment tekstu, o którym wiesz, że jest w nim zawarty (np. tytuł, kompozycja, tekst, nazwy instrumentów itp.). Po znalezieniu jednej lub więcej partytur, wystarczy nacisnąć spację, aby wyświetlić podgląd za pomocą funkcji Quick Look (patrz wyżej) lub kliknąć dwukrotnie, aby otworzyć ją w programie Sibelius.


Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj

Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *