ABC programu Sibelius – 1.2 Udostępnianie i wysyłanie plików pocztą e-mail

Nuty napisane w programie Sibelius można łatwo udostępniać innym osobom.
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak łatwo publikować i udostępniać swoje nuty online (w tym jako ścieżki audio lub wideo), zobacz 1.3 Udostępnianie w sieci.

Udostępnianie plików innym użytkownikom programu Sibelius

Jeśli osoba, z którą pracujesz, również posiada program Sibelius, wystarczy wysłać plik pocztą e-mail lub na nośniku wymiennym, takim jak pamięć flash USB.

Dowiedz się, jakiej wersji programu Sibelius używa osoba, do której wysyłasz pliki. Jeśli ma tę samą lub nowszą wersję programu Sibelius, możesz po prostu zapisać plik w normalny sposób i wysłać go do nich. Jeśli jednak dana osoba posiada wcześniejszą wersję programu Sibelius (lub korzysta z wcześniejszej wersji programu Sibelius Student lub Sibelius First), przed wysłaniem pliku pocztą e-mail należy wyeksportować go do wcześniejszego formatu. Na szczęście Sibelius bardzo to ułatwia – wysyłanie plików pocztą e-mail.

Udostępnianie plików osobom, które nie korzystają z programu Sibelius

Jeśli odbiorca nie ma programu Sibelius, można to zrobić:

  • Udostępnić utwór za pomocą Sibelius | Cloud Sharing
  • Wyeksportować plik PDF ze swoim utworem i wysłać go.—1.17 Eksportowanie plików PDF
  • Jeśli odbiorca posiada inny program muzyczny i chce posłuchać i ewentualnie edytować twoje nuty, wyślij mu plik MIDI (1.20 Eksportowanie plików MIDI) lub, najlepiej, plik MusicXML (1.19 Eksportowanie plików MusicXML).
  • Jeśli chcesz wysłać swoje nuty komuś innemu, aby mógł ich posłuchać, ale nie musi widzieć partytury, możesz także wyeksportować plik audio z Sibeliusa, a następnie nagrać go na płytę audio CD lub skompresować do pliku MP3 i wysłać pocztą elektroniczną – 1.15 Eksportowanie plików audio.
  • Jeśli chcesz wysłać nuty komuś innemu, aby mógł ich posłuchać i potrzebujesz, aby zobaczył partyturę, możesz wyeksportować plik wideo z Sibelius-1.16 Eksportowanie plików wideo.
  • Jeśli chcesz opublikować swoje nuty online, aby inni mogli je przeglądać i drukować – lub skorzystać z usługi udostępniania wideo lub audio – Sibelius może wyeksportować odpowiedni plik i przesłać go bezpośrednio na konto Score Exchange-1.3 Udostępnianie w Internecie.

Wysyłanie plików przez e-mail

Wysyłanie plików pocztą e-mail jest bardzo proste dzięki wbudowanej funkcji wysyłania wiadomości e-mail w programie Sibelius. Wystarczy wybrać File > Share > Send Using Email i wpisać swój adres e-mail w górnej części panelu, a następnie wpisać adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać partyturę, wraz z dowolną wiadomością, którą chcesz wysłać, i kliknąć przycisk Send Email:

Domyślnie Sibelius wysyła również kopię wiadomości e-mail i załączników na adres e-mail użytkownika, co pozwala śledzić wysłane wcześniej wiadomości e-mail – jeśli nie chcesz otrzymywać kopii wiadomości e-mail wysyłanych w ten sposób, po prostu usuń zaznaczenie opcji Send me a copy of this email (Wyślij mi kopię tej wiadomości e-mail).

Korzystając z różnych opcji nad szczegółami wiadomości, możesz wybrać dowolną kombinację:

* Utwór z Sibeliusa.
* Plik do otwarcia w starszej wersji programu Sibelius. 
* Pliki PDF z partyturą i głosami.

Domyślnie Sibelius wysyła partyturę Sibelius i plik PDF (tylko partyturę).

Jeśli zdecydujesz się wysłać plik do otwarcia we wcześniejszej wersji, możesz wybrać wersję (aż do Sibelius 2) z listy rozwijanej. Po wysłaniu wiadomości e-mail program Sibelius eksportuje kopię partytury we wcześniejszym formacie i dołącza ją do wiadomości e-mail.

Jeśli zdecydujesz się wysłać plik PDF, możesz wybrać jedną z trzech opcji:

Score only eksportuje tylko partyturę.
Score and all parts (one file) eksportuje pełną partyturę i pojedynczą kopię każdego głosu do jednego pliku PDF.
All parts only (separate files) eksportuje pojedynczą kopię każdego głosu, z osobnym plikiem PDF dla każdego głosu.

W każdym przypadku wyeksportowane pliki PDF są dołączane do wiadomości e-mail, która zostanie wysłana po kliknięciu przycisku Send Email (Wyślij wiadomość e-mail). Aby dowiedzieć się więcej o eksportowaniu plików PDF z wynikami – 1.17 Eksportowanie plików PDF.

Jeśli chcesz wysłać wiadomość e-mail w ten sposób do więcej niż jednego odbiorcy, wpisz ich adresy e-mail oddzielone średnikami, na przykład: adresat1@example.com; adresat2@example.com; adresat1@example.com i tak dalej.

Wysyłając w ten sposób wiadomości e-mail z Sibeliusa, należy zachować szacunek dla innych i nie wysyłać żadnych materiałów, które mogłyby zostać uznane za „spam” lub które w jakikolwiek sposób są obraźliwe, nielegalne, obsceniczne lub zawierają groźby.

Użytkownik nie może korzystać z tej usługi w celu naruszenia praw autorskich lub innych praw własności i nie powinien składać fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń dotyczących faktów lub pochodzenia wysyłanych materiałów.

Pliki w systemie Windows lub Mac

Sibelius dla Windows i Sibelius dla Mac używają dokładnie tego samego formatu plików. Możesz przenieść partyturę Sibelius między komputerami Mac i Windows bez żadnej konwersji – patrz poniżej.

Oba formaty plików wykorzystują Unicode, standardowy międzynarodowy zestaw znaków, co oznacza, że znaki specjalne (takie jak akcentowane litery) są automatycznie tłumaczone między komputerami Mac i Windows. Nuty i czcionki tekstowe są również inteligentnie zastępowane.

Pliki Sibelius mają rozszerzenie .sib. Na komputerach Mac pliki Sibelius są również typu „Sibelius docu- ment” (wewnętrznie Creator to „SIBE”, a Type to „SIBL”).

Otwieranie utworów z komputerów Mac w systemie Windows

Aby otworzyć plik w programie Sibelius dla systemu Windows, konieczne może być dodanie rozszerzenia pliku .sib. Chociaż Sibelius dodaje to rozszerzenie domyślnie zarówno w systemie Windows, jak i Mac, niektórzy użytkownicy komputerów Mac wolą nie używać rozszerzeń plików; powoduje to problem w systemie Windows, ponieważ rozszerzenie pliku informuje system Windows, że jest to plik Sibelius.

Możesz dodać rozszerzenie pliku w systemie Windows, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę pliku (w Mój komputer lub Eksplorator Windows) i wybierając Zmień nazwę. Zmień rozszerzenie, a następnie naciśnij Enter (na klawiaturze głównej). Może zostać wyświetlony monit, że zmiana typów plików może spowodować, że staną się one bezużyteczne, ponieważ system Windows zakłada, że użytkownik nie wie, co robi. Jeśli pojawi się pytanie, czy na pewno chcesz kontynuować, kliknij przycisk Tak.

Po zmianie nazwy pliku można go otworzyć w zwykły sposób, klikając dwukrotnie.

Otwieranie utworów z systemu Windows na komputerze Mac

Aby otworzyć plik utworzony za pomocą programu Sibelius dla systemu Windows, wystarczy wybrać File > Open i dwukrotnie kliknąć nazwę pliku w oknie dialogowym.


Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj

Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *