Instrumenty czy pięciolinie?
W Sibeliusie instrument to jedna lub więcej pięciolinii z pojedynczą nazwą pojawiającą się po lewej stronie. Tak więc fortepian z dwoma pięcioliniami liczy się jako jeden instrument, ponieważ jego nazwa pojawia się tylko raz, między pięcioliniami. Oznacza to również, że skrzypce 1 liczą się jako jeden instrument, nawet jeśli zazwyczaj jest wielu skrzypków. Nawet jeśli skrzypce 1 są podzielone na dwie pięciolinie, nazwa skrzypiec 1 nadal pojawia się tylko raz między nimi, więc nadal jest to tylko jeden instrument, jeśli chodzi o Sibeliusa. Śpiewacy są również instrumentami. Jeśli istnieje pojedyncza pięciolinia perkusyjna, liczy się ona jako tylko jeden instrument, nawet jeśli może być używana jednocześnie dla werbla, talerzy, tom-tomów itp.
Tworzenie instrumentów
W dowolnym momencie można utworzyć instrument, który nie znajduje się jeszcze w partyturze – wystarczy wybrać Home > Instruments > Add or Remove (skrót I).
Jest to to samo okno dialogowe, które pojawia się po kliknięciu przycisku Change Instruments (Zmień instrumenty) podczas tworzenia nowej partytury.
Okno dialogowe jest podzielone na dwie części: lewa połowa służy do wybierania nowych instrumentów do dodania do partytury, a prawa połowa pokazuje pięciolinie już znajdujące się w partyturze i pozwala je usuwać, zmieniać ich kolejność i dodawać dodatkowe pięciolinie do istniejących instrumentów.
Aby dodać nowy instrument, możesz przeglądać listę instrumentów (co jest zabawne) lub znaleźć ten, który chcesz według nazwy (co jest zabawne i szybkie).
Aby znaleźć instrument, wystarczy wpisać kilka pierwszych liter jego nazwy w polu wyszukiwania w lewym górnym rogu okna dialogowego. Podczas wpisywania, instrumenty, których nazwa pasuje do tego, co wpisałeś, zostaną wyświetlone na liście rozwijanej: gdy zobaczysz ten, który chcesz, po prostu użyj klawisza strzałki w dół, aby wybrać go na liście i naciśnij Return, aby przejść do niego na liście instrumentów poniżej.
Aby zamiast tego wyszukać instrument:
- Wybierz z listy opcję (Choose from), która najbardziej odpowiada rodzajowi zespołu, dla którego piszesz, ponieważ różne zespoły zawierają różne instrumenty i często w nieco innej kolejności:
- All instruments – Wszystkie instrumenty zawiera listę wszystkich 600 instrumentów, które zna Sibelius.
- Common instruments – Popularne instrumenty pomijają ezoterykę, taką jak flażolety i altówki basowe.
- Band instruments – Instrumenty zespołowe obejmują wszystkie instrumenty, które można znaleźć w korpusie perkusyjnym, orkiestrach marszowych i wojskowych, dętych i blaszanych.
- Jazz instruments – Instrumenty jazzowe zawiera listę wszystkich instrumentów, które zazwyczaj można znaleźć w zespołach jazzowych.
- Orchestral instruments – Instrumenty orkiestrowe zawierają wszystkie instrumenty dęte drewniane, dęte blaszane, perkusyjne i smyczkowe, które zwykle można znaleźć w orkiestrze..
- Rock and pop instruments – Instrumenty rockowe i popowe zawierają gitary, instrumenty klawiszowe, wokalistów itp.
- World instruments – Instrumenty światowe zawiera listę instrumentów etnicznych według regionów geograficznych.
- Wybierz rodzinę instrumentów z listy Family, np. dęte drewniane, dęte blaszane, smyczkowe itp.
- Wybierz instrument, który chcesz dodać z listy Instrument.
Niezależnie od tego, czy wybrałeś instrument, znajdując go, czy przeglądając, teraz musisz go dodać.
do partytury:
- Kliknij Add, aby dodać go do listy Staves in Score, gdzie pojawi się z + przed jego nazwą, aby wskazać, że jest nowy. Jest on wyświetlany w pozycji, w której pojawi się w partyturze po kliknięciu przycisku OK. Możesz szybko dodać kilka sąsiadujących instrumentów, przeciągając w dół listę instrumentów za pomocą myszy przed kliknięciem przycisku Add.
- Jeśli zmienisz zdanie, możesz zaznaczyć pięciolinię na liście Staves in Score i kliknąć Delete from Score, aby ją usunąć.
- Można również wybrać pięciolinię i użyć przycisków W górę i W dół, aby przesunąć ją w kolejności pionowej. Wszystkie pięciolinie jednego instrumentu (np. obie pięciolinie fortepianu lub harfy, lub wszystkie pięciolinie skrzypiec I) zawsze przesuwają się razem.
- Aby ustawić rozmiar pięciolinii dla dowolnego instrumentu niezależnie od innych instrumentów, wybierz żądany rozmiar pięciolinii Normal, Medium, Small i Extra-Small (normalny, średni, mały i bardzo mały) z menu podręcznego w kolumnie Staff Size (Rozmiar pięciolinii) dla tego instrumentu.
- Po kliknięciu przycisku OK program Sibelius wprowadzi wszystkie niezbędne zmiany w partyturze, dodając, usuwając i/lub zmieniając kolejność pięciolinii. Jeśli instrumenty dodane do partytury spowodowałyby, że strona byłaby zbyt zatłoczona, Sibelius oferuje zmianę rozmiaru pięciolinii lub strony, aby nuty lepiej pasowały do strony: kliknij Yes (Tak), aby zaakceptować automatyczne dostosowanie Sibeliusa, lub No (Nie), aby pozostawić układ bez zmian (zawsze możesz później przejść do Layout > Document Setup, aby samodzielnie zmienić rozmiar pięciolinii lub strony).
Usuwanie instrumentów
Aby usunąć instrumenty, wybierz kolejno opcje Home > Instruments > Add or Remove, wybierz z listy Staves in Score pięciolinię lub pięciolinie, które chcesz usunąć, i kliknij przycisk Delete from Score; lub wybierz je w całej partyturze jako fragment, klikając trzykrotnie w partyturze i naciśnij przycisk Delete.
W obu przypadkach zostanie wyświetlony monit, że spowoduje to również usunięcie wszystkich znajdujących się na nich nut; jeśli chcesz kontynuować, kliknij przycisk Yes (Tak), a następnie kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno dialogowe. Podobnie jak w przypadku dodawania instrumentów do partytury, jeśli usuniesz wystarczającą liczbę instrumentów, aby strony w partyturze wyglądały na zbyt puste lub zbyt pełne, Sibelius zaproponuje zmianę rozmiaru pięciolinii lub strony, aby nuty lepiej pasowały do strony: kliknij Yes (Tak), aby zaakceptować automatyczne dostosowanie Sibeliusa, lub No, aby pozostawić układ bez zmian.
Rozdzielacze systemów
Rozdzielacze systemów (System separators) to grube podwójne linie narysowane między systemami, zwykle po lewej stronie, aby format był bardziej przejrzysty. Prawe rozdzielacze systemowe (rysowane na prawym marginesie) są bardzo rzadko wymagane, ale zgodnie z nieubłaganą kompleksowością Sibeliusa, są jednak dostępne, jeśli ich potrzebujesz.
Rozdzielacze systemowe można włączać i wyłączać za pomocą opcji Draw left/right separator na stronie Instruments w menu Appearance > House Style > Engraving Rules. Można również ustawić minimalną liczbę pięciolinii, które system powinien mieć, zanim pojawią się separatory, oraz odległość separatorów od marginesu.
Ponieważ ta opcja jest kopiowana do części, można jej również użyć do automatycznego kontrolowania, które głosy mają rozdzielacze; np. jeśli chcesz, aby pojawiały się tylko w złożonych głosach perkusyjnych zawierających (powiedzmy) 3 lub więcej pięciolinii, możesz ustawić minimalną liczbę pięciolinii na 3 w partyturze, a wszystkie części również otrzymają to samo ustawienie.
Skale instrumentów
Sibelius może rysować nuty w odcieniach czerwieni, jeśli są one zbyt wysokie lub niskie dla skali instrumentu (włącz View > Note Colors > Notes out of Range.) Każdy instrument ma dwie skale: professional (profesjonalny) i comfortable (komfortowy), które można regulować.
Zakres profesjonalny, ogólnie rzecz biorąc, definiuje absolutnie najwyższe i najniższe nuty możliwe do zagrania na danym instrumencie; nuty poza tą skalą są oznaczone kolorem jasnoczerwonym. Skala komfortowa definiuje najwyższe i najniższe dźwięki, z których rutynowo korzysta typowy wykonawca nieprofesjonalny; dźwięki spoza tej skali, ale mieszczące się w zakresie profesjonalnym, mają kolor ciemnoczerwony.
Oczywiście większość instrumentów nie ma jasno określonej skali (na przykład śpiewacy). Powszechnie używane opcjonalne adaptacje instrumentów, takie jak kontrabas z niską struną C, flet z niskim H i fortepian z wysokim C (w przeciwieństwie do fortepianu z niskim C) są zwykle uwzględniane w zakresie profesjonalnym, ale nie komfortowym.
Jeśli chcesz dostosować skale instrumentów w partyturze, zobacz 2.6 Edycja instrumentów (tylko Sibelius Ultimate).
Transponowanie instrumentów
Sibelius zajmuje się wszystkimi komplikacjami związanymi z transponowaniem instrumentów:
- Nuty można wprowadzać zarówno w zapisie, jak i brzmieniu (concert pitch). Aby natychmiast przełączać się między tymi dwoma reprezentacjami w dowolnym momencie, wystarczy kliknąć Home > Instruments > Transposing Score (skrót Control+Shift+T lub Command+Shift+T).
- Podczas kopiowania nut między instrumentami transponującymi Sibelius automatycznie transponuje nuty w razie potrzeby, aby zawsze brzmiały tak samo. Oszczędza to wiele bólu głowy podczas kopiowania (powiedzmy) z klarnetu w A na róg w F.
- Gdy patrzysz na partię dla instrumentu transponującego z partytury w brzmieniu, nie musisz nawet myśleć o transponowaniu głosów – Sibelius robi to za Ciebie automatycznie.
- Możesz wprowadzać nuty z klawiatury MIDI, grając w brzmieniu lub w zapisie – np. możesz grać transponowane głosy (w zapisie) w Sibeliusie, aby utworzyć połączoną partyturę w brzmieniu. Wystarczy ustawić Input pitches na Written w grupie Note Input na karcie Note Input na wstążce.
Akcydencje i oznaczenia tonacji dla instrumentów transponujących
Domyślnie Sibelius poprawnie zanotuje instrumenty transponujące, używając odpowiednich akcydencji dla zdalnej tonacji. Gdybyś miał, powiedzmy, As zapisane dla saksofonu altowego w tonacji F-dur, a następnie włączył partyturę transponującą, Sibelius poprawnie zanotowałby tę nutę jako F (z kasownikiem) w tonacji D-dur.
W oznaczeniach tonacji, które zmieniają znak podczas transpozycji, mogą pojawić się potencjalne problemy z pisownią enharmoniczną. Dla przykładu, partytura Fis-dur z partią klarnetu B po transpozycji skończy się na As-dur. W normalnych okolicznościach Sibelius musiałby tylko przetransponować nuty w górę o sekundę wielką dla klarnetu B, ale tutaj stopień transpozycji zmienia się na tercję zmniejszoną (tj. fis staje się as, a nie g).
Sibelius ma opcję automatycznego zadbania o ten dość skomplikowany szczegół: włącz opcję Adjust note spelling in transposing instruments in remote keys na stronie Clefs and Key Signatures w sekcji Appearance > House Style > Engraving Rules.
Zwykle opcja ta powinna być włączona, ale jeśli partytura zawiera specjalne pisownie, których nie napisałbyś w normalnych okolicznościach, może się okazać, że wyłączenie tej opcji rozwiązuje problemy z wynikową transpozycją. Na przykład, A z 2 bemolami (asas) na klarnecie B w Fis-dur nie transponuje się ładnie w górę o tercję zmniejszoną (stałby się Ceses, tak rzadko używanym, że obecnie nie ma przyjętego standardu co do tego, jak powinien być zapisany).
W sytuacji, gdy partia instrumentu transponującego może być zapisana przy użyciu krzyżyków lub bemoli, Sibelius pozwala albo na użycie oznaczenia tonacji wynikającej z transpozycji tonacji (w brzmieniu), albo na uproszczenie tonacji przy użyciu jej enharmonicznego odpowiednika.
Jako przykład rozważmy utwór w tonacji H-dur, który ma partię klarnetu w tonacji B-dur. Kompozytor może chcieć napisać tę część w tonacji Cis-dur, używając siedmiu krzyżyków, lub uprościć sygnaturę tonacji do Des-dur, ponieważ ma ona tylko pięć bemoli. Domyślnie Sibelius upraszcza zdalne oznaczenia tonacji, gdy tak się dzieje. Jeśli jednak chcesz użyć nieuproszczonej formy, wyłącz opcję Respell remote key signatures in transposing score na stronie Clefs and Key Signatures w Engraving Rules.
Wielu wykonawców i divisi…
Instrumenty dęte często wykorzystują dwóch lub więcej ponumerowanych wykonawców, np. trąbki 1, 2 i 3. Smyczki często dzielą się na dwie pięciolinie („divisi”) lub czasami na kilka pięciolinii ponumerowanych według grup smyczkowych. Pięciolinie chóralne często dzielą się na dwie pięciolinie (semichorus lub Dec i Can). Istnieją dwa sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami, w zależności od przypadku:
łatwy przypadek
Jeśli partytura jest spójna co do tego, którzy wykonawcy używają których pięciolinii, nie ma problemu. Na przykład, jeśli wszystkie trzy trąbki w partyturze są zawsze na tej samej pięciolinii, wystarczy utworzyć pojedynczy instrument trąbki i zmienić jego nazwę (powiedzmy) na „Trąbki 1,2,3” na początku.
Podobnie, jeśli trąbki 1+2 są zawsze razem na jednej pięciolinii, a trąbka 3 ma zawsze osobną, wystarczy utworzyć dwa oddzielnie nazwane instrumenty (nazwane „Trumpet 1.2” i „Trumpet 3”) lub utworzyć pojedynczy instrument („Trumpets”) i dodać do niego drugą pięciolinię.
…bardziej złożony przypadek
Komplikacje pojawiają się tylko wtedy, gdy wykonawcy przeskakują ze pięciolinii na pięciolinię w trakcie grania, ponieważ wtedy będziesz chciał zmienić nazwy po lewej stronie w środku partytury.
Na przykład, wszystkie trzy trąbki mogą grać unisono na pojedynczej pięciolinii „Trumpets 1.2.3” w niektórych miejscach, mogą dzielić się na dwie pięciolinie („Trumpets 1.2” i „Trumpet 3”) w innych miejscach, a w złożonych pasażach mogą nawet dzielić się na trzy oddzielne pięciolinie.
Ponieważ nazwa po lewej stronie będzie musiała ulec zmianie w trakcie, powinieneś utworzyć oddzielny instrument (w tym przypadku trąbka) dla każdej innej nazwy, której chcesz użyć – więc w złożonej partyturze na trzy trąbki możesz utworzyć pięć instrumentów o nazwach Trąbki 1,2,3, Trąbki 1,2, Trąbka 1, Trąbka 2 i Trąbka 3. Następnie po prostu zapisz nuty na odpowiednich pięcioliniach i ukryj puste pięciolinie, gdy nie są używane (patrz. 2.5 Staves – Pięciolinie).
Wskaż, gdzie pięciolinie dzielą się lub łączą, lub gdzie zmieniają się wykonawcy, używając stylu tekstu Technique do napisania (np.) „1.2” lub „a 2” lub „div.” lub „unis”.
Tam, gdzie zmienia się liczba pięciolinii, należy umieścić podział systemu (system break), w przeciwnym razie pojawią się częściowo wykorzystane pięciolinie, co wygląda dziwnie.
Jeśli chcesz utworzyć oddzielne głosy dla poszczególnych wykonawców, patrz 9.4 Wyodrębnianie głosów.
Podwajanie instrumentów
Podwójne instrumenty to dwa lub więcej instrumentów, na których gra ta sama osoba. W prawie wszystkich przypadkach należy użyć Home > Instruments > Change, gdy wykonawcy zmieniają instrument (patrz poniżej).
Jednym z możliwych wyjątków jest perkusja niemelodyczna, np. trójkąt, werbel i bęben basowy na tej samej pięciolinii. Zostało to szczegółowo omówione w punkcie 4.13 Perkusja.
Zmiany instrumentów
Sibelius ułatwia zmianę instrumentów w dowolnym miejscu na pięciolinii za pomocą opcji Home > Instruments > Change. Najpierw należy rozważyć, czy zmiana instrumentu ma obowiązywać do końca partytury (lub do istniejącej zmiany instrumentu w dalszej części partytury), czy tylko tymczasowo dla określonego fragmentu.
- Aby tymczasowo zmienić instrument, należy najpierw wybrać fragment, dla którego ma nastąpić zmiana instrumentu; Sibelius automatycznie powróci do oryginalnego instrumentu po zakończeniu wyboru.
- Aby zmienić instrument na stałe, wybierz pojedynczą nutę, po której ma nastąpić zmiana instrumentu, lub nie dokonuj wyboru (w takim przypadku możesz kliknąć, aby za chwilę zmienić instrument).
- Po wybraniu miejsca rozpoczęcia zmiany instrumentu i opcjonalnie miejsca jej zakończenia, wybierz Home> Instruments> Change (skrót klawiszowy Control+Alt+Shift+I lub Command+Option+Shift+I). Pojawi się okno dialogowe pokazane powyżej.
- Podobnie jak podczas wybierania instrumentów do dodania do partytury, możesz wpisać nazwę instrumentu, aby go znaleźć, lub przejrzeć listę, aby go znaleźć. Wybierz instrument, który chcesz zmienić, a następnie ustaw dwie dodatkowe opcje w następujący sposób:
- Jeśli opcja Add clef (if necessary) (Dodaj klucz (w razie potrzeby)) jest włączona, Sibelius utworzy zmianę klucza w miejscu zmiany instrumentu, jeśli klucz nowego instrumentu jest inny niż klucz instrumentu oryginalnego.
- Jeśli włączona jest opcja Announce at last note of previous instrument (Ogłaszaj na ostatniej nucie poprzedniego instrumentu), Sibelius utworzy ostrzeżenie „To [instrument]” na początku pauz poprzedzających zmianę. Jeśli chcesz, aby Sibelius użył słowa innego niż „To” przed nazwą instrumentu w ostrzeżeniu, zmień Text to precede instrument name (Tekst poprzedzający nazwę instrumentu).
- Teraz kliknij OK. Jeśli przed otwarciem okna dialogowego nie było zaznaczenia, wskaźnik myszy będzie teraz niebieski i można kliknąć w partyturę, aby umieścić zmianę instrumentu; w przeciwnym razie Sibelius automatycznie utworzy zmianę instrumentu (lub zmiany) w zaznaczeniu.
Sibelius zawsze wykonuje następujące czynności podczas tworzenia zmiany instrumentu:
- Zmienia odpowiednio dźwięk odtwarzany przez pięciolinię.
- Zmienia nazwę instrumentu w kolejnych systemach (którą można edytować). Jeśli nie chcesz, aby nazwa instrumentu się zmieniała, wybierz Appearance > House Style > Engraving Rules, przejdź do strony Instruments i wyłącz opcję Change instrument names at start of system after instrument changes (Zmień nazwę instrumentu na początku systemu po zmianie instrumentu).
- Zapisuje nazwę nowego instrumentu nad górną częścią pięciolinii w miejscu, w którym rozpoczyna on grę (można to edytować na miejscu lub zmienić domyślną nazwę instrumentu w Edit Instruments -2.6 Edycja instrumentów (tylko Sibelius Ultimate)).
- W razie potrzeby zmienia transpozycję pięciolinii (np. w przypadku przejścia z tonacji B na A), wyświetlając odpowiednią zmianę tonacji, jeśli opcja Home > Instruments > Transposing Score jest włączona.
- Zmienia typ zapisu, jeśli jest to właściwe (np. liczba linii pięciolinii, tabulatura lub normalna notacja itp.)
Poniższe ilustracje pokazują, jak zmiany instrumentów pojawiają się w partyturze, w tym przypadku podczas zmiany z klarnetu w tonacji B na saksofon altowy (w tonacji Es). Po lewej stronie, View > Invisibles > Hidden Objects jest włączone (więc można zobaczyć dokładnie, gdzie instrument zmienia się jako szary prostokąt), a Home > Instruments > Transposing Score jest wyłączone (tj. nuty są brzmieniu); po prawej, Transposing Score jest włączone.
Po włączeniu lub wyłączeniu Transposing Score (Transponowania partytury) należy pamiętać, że zmiana instrumentu może zajmować więcej lub mniej miejsca. Jeśli odstępy wyglądają dziwnie, spróbuj zaznaczyć odpowiednie takty i wybrać kolejno opcje Appearance > Reset Notes > Reset Note Spacing (Wygląd > Resetuj nuty > Resetuj odstępy między nutami) (skrót klawiszowy Control+Shift+N lub Command+Shift+N).
Edycja zmian instrumentów
Zmianę instrumentu można przesuwać wzdłuż pięciolinii, przeciągając szary prostokąt lub oznaczenie tonacji w lewo lub w prawo, lub używając klawiszy strzałki w lewo/strzałki w prawo. Jeśli obok zmiany instrumentu utworzona została zmiana klucza, należy pamiętać, że nie zostanie ona przesunięta podczas przesuwania samej zmiany instrumentu – są to oddzielne obiekty. (Oznacza to również, że po usunięciu zmiany instrumentu klucz pozostanie i odwrotnie).
Oznaczenie tekstowe nad zmianą instrumentu można przesuwać niezależnie od samej zmiany instrumentu, zaznaczając je i przesuwając za pomocą myszy lub klawiszy strzałek.
Tekst można edytować, klikając go dwukrotnie, tak jak każdy inny obiekt tekstowy; tekst można także ukryć, zaznaczając go i wybierając Home > Edit > Hide or Show (skrót Control+Shift+H lub Command+Shift+H).
Zmiany instrumentów można także kopiować, wklejać i usuwać, tak jak każdy inny obiekt w programie Sibelius.
Zmiany instrumentów i głosy (dynamic parts)
Domyślnie zmiany instrumentów utworzone w pełnej partyturze pojawiają się w głosach, ale jeśli chcesz, możesz je usunąć w głosach bez wpływu na partyturę. Z kolei zmiany instrumentów utworzone w głosach nie pojawią się w partyturze. Umożliwia to tworzenie wielu partii dla różnych instrumentów lub różnych transpozycji – patrz Głosy w różnych transpozycjach.
Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj.
Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl