Podczas pisania nut często pojawia się fragment melodii, rytmu, akompaniamentu lub progresji akordów z pewnym potencjałem. Aranżerzy i kopiści mogą używać i ponownie wykorzystywać dużą liczbę określonych fragmentów notacji, takich jak oznaczenia tekstu, określone symbole akordów lub diagramy itp.
W Sibeliusie fragmenty te nazywane są pomysłami – Ideas: fragmenty dowolnej długości, dowolnego rodzaju i dla dowolnej liczby instrumentów. Wystarczy wcisnąć klawisz, aby przechwycić pomysł i zapisać go na później. Po przechwyceniu pomysłu można go edytować, oznaczyć własnymi słowami kluczowymi (np. kanon, liryka, riff), aby ułatwić jego ponowne znalezienie, a nawet oznaczyć kolorami. Okno pomysłów umożliwia przeglądanie i wyszukiwanie wszystkich dostępnych pomysłów, a nawet ich odtwarzanie. Korzystanie z pomysłów jest tak proste, jak wklejanie ich z clipboardu; Sibelius transponuje je nawet do odpowiedniej tonacji i gamy.
Możesz importować i eksportować zestawy pomysłów, aby dzielić się nimi z innymi. Jeśli jesteś nauczycielem lub edukatorem, możesz zapisać zestaw pomysłów w partyturze, aby stworzyć arkusz kompozycji dla swoich uczniów.
Co więcej, Sibelius zawiera ponad 2000 wbudowanych pomysłów, obejmujących wiele instrumentów i gatunków muzycznych, więc jeśli utkniesz w poszukiwaniu inspiracji lub szukasz czegoś stylowego, aby rozpocząć proces twórczy, znajdziesz coś odpowiedniego w ciągu kilku sekund.
Co kryje się w pomyśle
Pomysł – Idea może składać się praktycznie ze wszystkiego, co można napisać w programie Sibelius. Można wybrać dowolną ilość nut – od pojedynczej nuty na jednej pięciolinii do setek taktów na dowolnej liczbie pięciolinii – i przechwycić ją jako pomysł. Można także zaznaczać inne rodzaje obiektów – takie jak linie, symbole, obiekty tekstowe, a nawet zaimportowane grafiki – i przechwytywać je jako pomysły, z nutami lub bez.
Oprócz nut, pomysł zawiera także znaczniki. Tagi to sposób oznaczania pomysłów za pomocą słów kluczowych opisujących każdy pomysł, dzięki czemu można go później łatwo znaleźć. Jest to przydatne, gdy masz tysiące pomysłów do przejrzenia! Oprócz tagów określonych przez użytkownika, Sibelius automatycznie oznacza każdy pomysł innymi informacjami, w tym:
- Oznaczenia tonacji
- Oznaczenia metrum
- Tempo
- Długość pomysłu, w taktach
- Instrumenty użyte w pomyśle
- Data utworzenia
- Data modyfikacji
Pomysły można wyszukiwać przy użyciu dowolnych tagów wybranych samodzielnie lub tagów dodanych automatycznie przez Sibelius.
Sibelius dodaje automatycznie. Do każdego pomysłu można również przypisać określony kolor.
Okno Ideas
Głównym sposobem pracy z pomysłami jest panel Ideas, który można wyświetlać i ukrywać, wybierając View > Panels > Ideas (skrót Control+Alt+I lub Command+Option+I).
Okno Ideas ma dwa widoki, kompaktowy i szczegółowy. Domyślnie otwiera się w widoku kompaktowym, który wygląda następująco:
Aby wyszukać pomysły, wystarczy wpisać jeden lub więcej tagów w polu u góry panelu. Jeśli nie wiesz, co wpisać, kliknij małą strzałkę po prawej stronie panelu, a pojawi się rozwijane menu z listą najczęściej używanych tagów w dostępnych pomysłach. Możesz po prostu kliknąć jeden z tagów na liście, aby dodać go do pola. Po dodaniu jednego lub więcej słów do pola, możesz ponownie rozwinąć menu, a Sibelius wyświetli tagi, które występują najczęściej w pomysłach, które również używają już wybranych tagów. Za każdym razem, gdy dodasz słowo do pola i naciśniesz Return, Sibelius zaktualizuje listę pomysłów w głównej części panelu.
Przyciski Score (Partytura) i Library (Biblioteka) pozwalają wybrać, czy pomysły wyświetlane w panelu mają pochodzić z bieżącej partytury, czy z biblioteki, która jest repozytorium pomysłów dostępnym dla każdej partytury, nad którą pracujesz (w tym wbudowanych pomysłów i innych pomysłów umieszczonych w bibliotece), czy też z obu. Zauważ, że jeśli w partyturze, nad którą pracujesz, nie ma żadnych pomysłów, przycisk Score będzie nieaktywny i nie będzie można wyłączyć przycisku Library.
Główna część panelu Ideas pokazuje pomysły, które pasują do wpisanych tagów, z najbardziej odpowiednimi pomysłami na górze lub, jeśli nie wpisałeś niczego w polu u góry panelu, pokazuje wszystkie dostępne pomysły (z partytury i/lub biblioteki), z ostatnio przechwyconymi lub edytowanymi pomysłami na górze listy. Pomysły są zawsze wyświetlane w brzmieniu.
Każdy pomysł na liście zawiera mały podgląd nut lub innych zawartych w nim obiektów; zazwyczaj widoczne są dwa lub trzy takty górnej pięciolinii. Ważne znaczniki są wyświetlane w czterech rogach wokół podglądu notacji: w lewym górnym rogu, nazwa pomysłu; w prawym górnym rogu, litera L pojawia się, jeśli pomysł znajduje się w bibliotece, a nie w bieżącej partyturze; w lewym dolnym rogu, sygnatura czasowa pomysłu; a w prawym dolnym rogu, tempo pomysłu. Po najechaniu kursorem myszy na pomysł, pojawi się podpowiedź pokazująca inne znaczniki, w tym instrumentację. Jeśli nie chcesz widzieć podglądu notacji, możesz wyłączyć opcję Show notation preview (Pokaż podgląd notacji) w kompaktowym widoku okna Ideas na stronie Ideas w File > Preferences, w którym to przypadku zobaczysz tylko nazwę pomysłu i jego tempo.
Każdy pomysł jest wyświetlany na kolorowym tle, które można zmienić, aby jeszcze bardziej je skategoryzować. (Nowe pomysły tworzone samodzielnie mają domyślnie białe tło).
Kliknięcie prawym przyciskiem myszy (Windows) lub z wciśniętym klawiszem Control (Mac) pomysłu na liście powoduje wyświetlenie menu zawierającego szereg przydatnych opcji. Pełnią one taką samą funkcję jak przyciski w dolnej części panelu:
- Copy: kopiuje wybrany pomysł do schowka, aby można go było wkleić do utworu; zobacz Wklejanie pomysłu.
- Paste: wkleja bieżącą zawartość schowka do partytury; jeśli masz zaznaczenie w partyturze, zawartość schowka zostanie wklejona bezpośrednio w tym miejscu; jeśli nie ma zaznaczenia, wskaźnik myszy zmieni kolor na niebieski i możesz kliknąć w partyturę, aby wkleić w tym miejscu
- Edit: edytuje wybrany pomysł; zobacz Edytowanie pomysłu.
- Edit Idea Info: pozwala edytować tagi i kolor pomysłu, a także wyświetlać tagi, które Sibelius automatycznie nadał pomysłowi.
- Delete: usuwa wybrany pomysł z kolekcji pomysłów zapisanych w partyturze lub w bibliotece, w zależności od przypadku.
- Add to Score Ideas: włączona tylko wtedy, gdy wybrany pomysł znajduje się w bibliotece, pozwala skopiować pomysł z biblioteki do kolekcji pomysłów w bieżącym wyniku.
- Add to Library: włączona tylko wtedy, gdy wybrany pomysł znajduje się w zbiorze pomysłów w partyturze, umożliwia to skopiowanie pomysłu z bieżącej partytury do biblioteki.
- Detailed View: Przełącza panel do widoku szczegółowego, który wygląda następująco:
Widok szczegółowy oferuje wiele takich samych funkcji jak widok kompaktowy, ale (co nie jest zaskakujące) z większą ilością szczegółów i pojawia się jako oddzielne okno, a nie jako panel zadokowany po jednej stronie ekranu. Zamiast krótkiego podglądu notacji dla każdego pomysłu, można zobaczyć pełny podgląd jednego pomysłu w panelu na dole okna. Lista w górnym panelu okna pokazuje wszystkie tagi należące do każdego pomysłu i można ją sortować, klikając dowolny nagłówek kolumny. Możesz zmienić szerokość kolumn (lub ich kolejność), przeciągając je. Możesz także zmienić wysokość dwóch paneli w oknie, przeciągając dzielnik między nimi w górę lub w dół.
Należy zauważyć, że wysokość okna Ideas można zmienić tylko w widoku kompaktowym, ale w widoku szczegółowym można zmienić rozmiar okna w obu kierunkach.
Odsłuchiwanie pomysłów
Jeśli chcesz usłyszeć, jak brzmi pomysł, kliknij go w widoku kompaktowym panelu Ideas i przytrzymaj lewy przycisk myszy, aby go przesłuchać; Sibelius odtworzy pomysł w pętli, powtarzając go do ośmiu razy. Jeśli wolisz, aby Sibelius odtworzył Twój pomysł tylko raz, wyłącz opcję Automatically repeat ideas when auditioned (Automatycznie powtarzaj pomysły po przesłuchaniu) na stronie Ideas w menu File > Preferences.
Przechwytywanie pomysłu
Pomysł można utworzyć, zaznaczając nuty w partyturze i wybierając kolejno opcje Home > Clipboard > Capture Idea (skrót klawiszowy Shift-I). Pomysł można przechwycić z dowolnego rodzaju zaznaczenia, w tym:
- Zaznaczenia fragmentów o dowolnej liczbie taktów i pięciolinii. W przypadku wyboru pasażu systemowego należy pamiętać, że obiekty systemowe (takie jak oznaczenia metrum, kreski taktowe repetycji, tekst tempa itp.) zostaną wykluczone z pomysłu – pomysły nie mogą zawierać obiektów systemowych. Ponadto nie można utworzyć pomysłu z zaznaczenia zawierającego nieciągłe pięciolinie.
- Pojedynczy zaznaczony obiekt, np. nuta, obiekt tekstowy, linia itp. Ponownie należy pamiętać, że nie można przekształcić obiektu systemowego w ideę.
- Wielokrotne zaznaczenie nut, np. pierwszego i trzeciego taktu, zaznaczone poprzez kliknięcie z wciśniętym klawiszem Control lub Command lub poprzez filtr. Wielokrotne selekcje są przekształcane w zaznaczenia fragmentów, gdy są przechwytywane jako pomysły, więc podczas edycji lub wklejania pomysłu zostanie on wypełniony odpowiednimi pauzami.
- Wielokrotne zaznaczanie elementów innych niż nuty, np. serii obiektów tekstowych ekspresji i oznaczeń graficznych < i > (cresc. i dim.), wybranych za pomocą kliknięcia z naciśniętym klawiszem Control lub Command lub za pomocą filtra.
(Więcej informacji na temat różnych rodzajów zaznaczeń można znaleźć w punkcie 2.1 Tworzenie zaznaczeń).
Istnieją pewne oczywiste rzeczy, których nie można przechwytywać jako pomysły. Na przykład, nie można przechwycić akcydencji, belki lub artykulacji bez przechwycenia nuty lub nut, do których są one dołączone. Dobrą zasadą jest to, że jeśli można skopiować i wkleić element bez konieczności zaznaczania go w systemie, można go przechwycić jako pomysł.
Jeśli wyświetlany jest panel Pomysły i pod warunkiem, że w polu u góry panelu nie wpisano żadnych znaczników, pomysł pojawi się u góry listy. Sibelius automatycznie wybiera nazwę dla pomysłu (zaczerpniętą z tytułu partytury lub nazwy pliku, plus numer, aby upewnić się, że jest unikalna). Nazwę można później zmienić.
Znajdowanie pomysłu
Aby znaleźć pomysł, wpisz jeden lub więcej tagów w polu u góry panelu Ideas, a następnie wybierz pomysł z listy.
Podczas wpisywania w polu Sibelius rozwija menu poniżej, dzięki czemu można zobaczyć tagi pasujące do wpisanego tekstu (np. jeśli wpiszesz „cl”, możesz zobaczyć „klarnet”, „zamknięty”, „klasyczny”, a gdy tylko dodasz „a”, „zamknięty” zniknie z listy). Możesz kontynuować wpisywanie lub użyć klawiszy strzałek lub myszy, aby wybrać jeden z tagów z listy. Gdy tylko wybierzesz tag lub naciśniesz spację, aby pokazać, że zakończyłeś wpisywanie jednego tagu, lista pomysłów w głównej części panelu zostanie zaktualizowana.
Możesz wtedy wpisać kolejny tag. Po dodaniu drugiego tagu na liście zostaną wyświetlone tylko te pomysły, które pasują zarówno do oryginalnego, jak i nowego tagu. Tak jak poprzednio, po rozpoczęciu wpisywania w polu, menu rozwija się, aby pokazać możliwe tagi, które pasują do liter wpisanych do tej pory.
Za każdym razem, gdy dodasz kolejny tag, wybór pomysłów w głównej części panelu zostanie odpowiednio zmniejszony, aby wyświetlić tylko te pomysły, które pasują do wszystkich tagów wpisanych w polu. Następnie możesz wybrać żądany pomysł z listy, klikając go.
Pomysły są wyświetlane w głównej części panelu Ideas w kolejności malejącej. Jeśli wpisany znacznik znajduje się w nazwie pomysłu, jest on uznawany za bardzo istotny; jeśli znacznik znajduje się na ogólnej liście znaczników, jest on uznawany za dość istotny; jeśli znacznik znajduje się na liście znaczników generowanych automatycznie przez aplikację Sibelius, jest on uznawany za mało istotny.
Wklejanie pomysłu
Przed wklejeniem pomysłu należy skopiować go do schowka. Aby to zrobić, po prostu zaznacz go w oknie Ideas, a następnie wpisz Control+C lub Command+C, kliknij przycisk Copy u dołu panelu lub kliknij prawym przyciskiem myszy (Windows) lub kliknij z wciśniętym klawiszem Control (Mac) i wybierz Copy z menu kontekstowego.
Wklejanie pomysłu do partytury odbywa się tak samo, jak w przypadku każdego innego rodzaju wklejania: wybierz miejsce w partyturze, w którym chcesz, aby pomysł się pojawił, a następnie wybierz Home > Clipboard > Paste (skrót klawiszowy Control+V lub Command+V); lub upewnij się, że nic nie jest zaznaczone, a następnie wybierz Home > Clipboard > Paste i kliknij w partyturę w miejscu, w którym chcesz, aby pomysł się pojawił. Możesz także kliknąć przycisk Paste u dołu panelu Ideas.
Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju wklejania, możesz użyć wielokopiowania, aby wkleić wiele kopii pomysłu (patrz wielokrotne kopiowanie) lub wybrać Note Input > Note Input > Repeat (skrót R) natychmiast po wklejeniu, aby powtórzyć pomysł po sobie.
W przeciwieństwie do normalnego wklejania, podczas wklejania pomysłu Sibelius domyślnie robi kilka dodatkowych rzeczy: mianowicie transponuje pomysł, aby pasował do dominującej tonacji partytury w miejscu wklejenia, a także transponuje o oktawy, aby zapewnić, że nuty pasują do odtwarzanego zakresu instrumentu, do którego wklejasz pomysł.
Gdy Sibelius transponuje pomysł do bieżącej tonacji, po prostu transponuje wszystkie nuty w górę lub w dół o ten sam interwał, co oznacza, że jeśli pomysł jest w tonacji durowej i zostanie wklejony do tonacji molowej, wklejony pomysł nadal będzie „brzmiał” durowo (choć w razie potrzeby można dokonać transpozycji modalnej za pomocą wtyczki Transform Scale). Jeśli wolisz, aby Sibelius w ogóle nie transponował Twoich pomysłów, wyłącz opcję Transpose to match current key signature na stronie Ideas w sekcji File > Preferences.
Podobnie, jeśli nie chcesz, aby Sibelius próbował dopasować twój pomysł do skali instrumentu, do którego wklejasz, wyłącz Transpose by octaves to fit within instrument range w tym samym miejscu.
Po wklejeniu pomysłu wykorzystującego niemelodyczny instrument perkusyjny na inny niemelodyczny instrument perkusyjny w partyturze, Sibelius automatycznie utworzy zmianę instrumentu na początku wklejonego pomysłu (i przywróci oryginalny instrument na końcu pomysłu), aby odtwarzanie pomysłu było prawidłowe. Jeśli nie chcesz, aby Sibelius to robił, wyłącz opcję Create instrument changes for unpitched ideas.
Jeśli chcesz śledzić, gdzie użyłeś pomysłów w swoim utworze (lub jeśli jesteś nauczycielem i chcesz zobaczyć, gdzie uczniowie ich użyli), włącz opcję Create colored highlight (Utwórz kolorowe podświetlenie), która znajduje się również na stronie Ideas w File > Preferences. Tworzy to podświetlenie w kolorze tła pomysłu w miejscu jego wklejenia.
Dołączone pomysły do programu Sibelius
Sibelius zawiera ponad 2000 pomysłów, zaprojektowanych w celu zapewnienia inspiracji kompozytorom w każdym wieku i obejmujących tak szeroki zakres gatunków, jak to możliwe na poziomie podstawowym.
Każdy pomysł ma unikalną nazwę, zwykle nazwę gatunku, po której następuje instrument (lub instrumenty) w pomyśle, a następnie numer. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy numer, tym bardziej złożona nuty w pomyśle. Wbudowane pomysły są również oznaczone kolorami według gatunku (jak pokazano na poniższej liście).
Aby znaleźć pomysły w określonym gatunku, najpierw wpisz jeden z następujących tagów:
- African (brzoskwinia)
- Chill Out (pastelowa zieleń)
- Classical (limonkowa zieleń)
- Concert Band (jasnozielony)
- Country (żółty)
- Dance (szary)
- Film (jasnoniebieski)
- Folk (oliwkowy)
- Funk (szaro-różowy)
- Garage (mglisty niebieski)
- Groovy (pastelowy róż)
- Hip-hop (pastelowy niebieski)
- Jazz (średni róż)
- Latin (pomarańczowy)
- Marching Band (turkusowy)
- Modern Classical (matowa zieleń)
- Motown (beż)
- Pop (jasnoniebieski)
- Reggae (fiolet)
- Rock (jasny róż)
Następnie można jeszcze bardziej zawęzić dopasowania za pomocą tagów, takich jak poniższe:
- Instrument, np. gitara, perkusja, fortepian
- Tempo, np. szybkie, wolne, moderato
- Idea type (Typ pomysłu), np. melodia, akompaniament, rytm (melody, accompaniment, rhythm)
- Complexity (Złożoność), np. podstawowy, umiarkowany, złożony (basic, moderate, complex)
- Mood (Nastrój) np. radosny, smutny, refleksyjny (happy, sad, reflective)
- Characteristics (Cechy charakterystyczne), np. ekscytujący, żywy, zrelaksowany, majestatyczny, durowy, molowy, swingowy, dramatyczny, humorystyczny (exciting, lively, relaxed, majestic, major, minor, swing, dramatic, humorous)
Wpisz jeden lub więcej tagów z jednej lub więcej z tych kategorii, a wkrótce znajdziesz pomysły, które pasują do Twojego celu.
Kilka dodatkowych wskazówek dotyczących korzystania z wbudowanych pomysłów we własnych utworach:
- Pomysły różnią się długością, zazwyczaj od dwóch do ośmiu taktów. Dłuższe pomysły nadają się np. do zademonstrowania konkretnych punktów kompozycji, stylu lub techniki gry, podczas gdy krótsze pomysły są bardziej odpowiednie do adaptacji, powtarzania lub innego wykorzystania we własnych kompozycjach.
- Prawie wszystkie pomysły są przeznaczone dla pojedynczych instrumentów (jak określono w ich nazwach) i będą działać najlepiej, gdy zostaną wklejone na ten instrument lub instrument blisko z nim związany. Możesz jednak wkleić pomysł na dowolną pięciolinię w partyturze, a Sibelius odpowiednio go przetransponuje, aby pasował do zakresu instrumentu, więc nie bój się eksperymentować.
- Wszystkie pomysły w ramach każdego gatunku zostały zaprojektowane tak, aby ze sobą współpracowały, chociaż niekoniecznie mają te same struktury harmoniczne lub sekwencje akordów. Pomysły o tym samym numerze dla różnych instrumentów, np. Reggae Bass 1 i Reggae Keyboard 1, będą generalnie pasować do siebie.
- Wbudowane pomysły zostały zaprojektowane tak, aby brzmiały jak najlepiej, gdy są odtwarzane przez Sibelius Sounds z włączoną opcją Play > Live Playback, ale oczywiście można je odtwarzać na dowolnym urządzeniu.
Wykorzystywanie pomysłów w nauczaniu
Jeśli jesteś nauczycielem, prawdopodobnie masz już dziesiątki sposobów na kreatywne wykorzystanie funkcji pomysłów Sibeliusa w swoim nauczaniu, ale oto kilka praktycznych sugestii, w jaki sposób Twoi uczniowie mogą czerpać z niego to, co najlepsze:
- Przesłuchiwanie zapisanych pomysłów: uczniowie, którzy słabo czytają nuty, przekonają się, że możliwość przesłuchiwania pomysłów po prostu klikając na nie w oknie Ideas, pobudzi ich kreatywność.
- Tworzenie ostinat w formie ABA: Pokaż im, jak utworzyć odpowiedni instrument w partyturze za pomocą Home > Instruments > Add or Remove (skrót I), a następnie wklej pomysł na pięciolinię. Pokaż im, jak szybko powtórzyć pomysł po wklejeniu go za pomocą Note Input > Note Input > Repeat (skrót R). Dzięki tym prostym technikom uczniowie szybko będą w stanie tworzyć własne kompozycje, korzystając z wbudowanych pomysłów.
- Śledź ich kreatywność za pomocą kolorowych podświetleń: Może się okazać, że włączenie opcji Create colored highlights (Utwórz kolorowe podświetleni)a (na stronie Ideas w menu File > Preferences) pomoże uczniom zobaczyć wzory powstałe w wyniku użycia pomysłów razem, a także można zobaczyć, gdzie uczniowie wykorzystali pomysły lub stworzyli własne nuty na podstawie obecności lub braku tych podświetleń.
- Tworzenie szablonów partytur: Możesz tworzyć proste projekty dla swoich uczniów, ustawiając szablon partytury, który zawiera starannie wybrane pomysły. Na przykład, możesz stworzyć puste pięciolinie dla małego combo jazzowego (perkusja, keyboard, bas i instrument wiodący, taki jak saksofon). Następnie możesz pobrać odpowiednie pomysły z wbudowanej biblioteki i dodać je do partytury (zaznaczając je i wybierając opcję Add to Score (Dodaj do partytury) w oknie Ideas), aby dać uczniom surowy materiał do zbudowania 12-taktowego bluesa, np. kilka linii basu, kilka riffów klawiszowych i kilka schematów perkusyjnych. Jeśli włączysz opcję Show ideas from this score only (Pokaż pomysły tylko z tej partytury) (na karcie Info w zakładce File na wstążce), uczniowie będą mogli wybierać tylko spośród pomysłów, które wybrałeś dla nich podczas pracy z tym plikiem.
- Improwizuj melodię: Zachęć bardziej zdolnych uczniów do improwizowania melodii na instrumencie wiodącym po tym, jak skonstruują odpowiedni podkład basowy, fortepian i perkusję, korzystając z dostarczonych pomysłów.
Funkcja pomysłów Sibeliusa również się do tego nadaje:
- Elementy studium nutowych
- Używanie pomysłów jako wywołanie i/lub odpowiedzi
- Eksperymentowanie ze zmieniającymi się dźwiękami instrumentów
- Trening słuchowy poprzez rozpoznawanie pętli i dyktowanie
- Pomaganie uczniom w tworzeniu nut z gatunku pop/dance
- Uczniowie rejestrują własne pomysły, aby stworzyć bank zasobów dla młodszych uczniów
Wiele wbudowanych pomysłów (szczególnie tych oznaczonych jako „klasyczne”) zostało zaprojektowanych jako bardzo konkretne punkty wyjścia do zadań kompozytorskich, obejmujących dużą liczbę tematów kompozycji dla GCSE i AS / A2.
Ograniczanie dostępu do biblioteki
Jeśli nigdy nie chcesz widzieć pomysłów z biblioteki podczas pracy nad określoną partyturą (np. jeśli przygotowujesz lekcję dla swoich uczniów, podczas której powinni oni mieć możliwość pracy tylko z zestawem pomysłów określonych przez ciebie i zapisanych w samej partyturze), włącz opcję Show ideas from this score only (Pokaż pomysły tylko z tej partytury) na karcie Info na karcie File wstążki.
Gdy ta opcja jest włączona, przycisk Library (Biblioteka) w panelu Ideas jest wyłączony i nieaktywny, dzięki czemu tylko pomysły zapisane w partyturze będą widoczne podczas pracy nad tą partyturą.
Edytowanie pomysłu
Możesz edytować zarówno nuty, jak i tagi pomysłów.
Aby edytować znaczniki pomysłu, zaznacz go w panelu Ideas, a następnie kliknij przycisk Edit Idea Info (Edytuj informacje o pomyśle) w dolnej części okna lub kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Edit Idea Info z menu kontekstowego. Pojawi się okno dialogowe pokazane poniżej.
Możesz edytować nazwę i tagi pomysłu, wpisując je w odpowiednie pola. Aby zmienić kolor tła pomysłu, kliknij Color i wybierz kolor z wyświetlonego próbnika.
W tym oknie dialogowym można również zobaczyć wszystkie automatyczne tagi utworzone przez program Sibelius, ale nie można ich edytować; są one automatycznie aktualizowane podczas edycji nut w pomyśle.
Aby edytować nuty w pomyśle, zaznacz go w oknie Ideas, a następnie kliknij przycisk Edit Idea (Edytuj pomysł) u dołu okna lub kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Edit Idea z menu kontekstowego.
Pojawi się nowe okno lub karta, tak jakbyś otworzył inną partyturę lub głos. Pomysł jest wyświetlany w Panoramie (Widok dokumentu) i można go edytować tak samo, jak inne nuty.
Po zakończeniu edycji pomysłu wystarczy go zapisać, wpisując Control+S lub Command+S, a następnie zamknąć zakładkę lub okno, wpisując Control+W lub Command+W, aby powrócić do oryginalnej partytury.
Jeśli chcesz odrzucić niezapisane zmiany w swoim pomyśle, po prostu zamknij kartę lub okno, a następnie kliknij No, gdy pojawi się pytanie, czy chcesz zapisać zmiany.
Gdzie zapisywane są pomysły
Pomysł może zostać zapisany w bieżącej partyturze lub w bibliotece. Gdy pomysł jest zapisany w partyturze, może pojawić się w panelu Ideas tylko wtedy, gdy partytura jest otwarta i gdy przycisk Score jest włączony. Gdy pomysł zostanie zapisany w bibliotece, może pojawić się w panelu Ideas, gdy otwarta jest dowolna partytura, pod warunkiem, że przycisk Library jest włączony.
Domyślnie po przechwyceniu pomysłu jest on dodawany do bieżącego utworu, co oznacza, że jest on dostępny tylko dla tego pliku, chyba że go zaznaczysz i klikniesz przycisk Add to Library (Dodaj do biblioteki) w panelu Ideas. Jeśli wolisz, by wszystkie pomysły trafiały bezpośrednio do biblioteki, ustaw opcję Add captured ideas to Library (Dodaj przechwycone pomysły do biblioteki) na stronie Ideas w menu File > Preferences.
Biblioteka jest dużym repozytorium pomysłów, które możesz chcieć zachować do wykorzystania w wielu różnych partyturach, a nie w jednej partyturze; jest to również miejsce, w którym zapisywane są wszystkie wbudowane pomysły; jeśli nie chcesz ich widzieć i chcesz widzieć tylko własne pomysły w bibliotece, wyłącz opcję Show built-in ideas (Pokaż wbudowane pomysły). (Przyspiesza to również czas ładowania programu Sibelius o kilka sekund).
Wbudowane pomysły są zapisywane w folderze programu Sibelius (Windows) lub w pakiecie aplikacji (Mac) i nie należy w nie ingerować. Pomysły zapisywane samodzielnie w bibliotece są zapisywane w folderze o nazwie Ideas w folderze danych aplikacji konta użytkownika, ale nigdy nie należy bezpośrednio ingerować w te pliki (zobacz Pliki edytowalne przez użytkownika), ponieważ program Sibelius ma wbudowane funkcje importowania i eksportowania ich w celu udostępniania ich innym użytkownikom.
Udostępnianie pomysłów
Jeśli chcesz podzielić się swoimi pomysłami z innymi, możesz to zrobić na dwa sposoby: albo zapisać pomysły, które chcesz udostępnić, w określonej partyturze, a następnie rozpowszechnić tę partyturę (jest to przydatne do tworzenia projektów dla uczniów – patrz Używanie pomysłów w nauczaniu); lub wyeksportować wybrane pomysły jako plik .ideas, który można zaimportować do biblioteki pomysłów innej osoby.
Aby zapisać pomysły w partyturze, zaznacz pomysły, które chcesz przenieść do partytury i kliknij przycisk Add to Score (Dodaj do partytury) w dolnej części panelu Ideas lub kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Add to Score z menu kontekstowego. Możesz zaznaczyć wiele pomysłów jednocześnie tylko wtedy, gdy korzystasz ze szczegółowego widoku okna Ideas, więc może się to okazać najbardziej przydatne do tego rodzaju operacji. Sprawdź, czy w partyturze znajdują się właściwe pomysły, wyłączając przycisk Library w panelu Ideas, co spowoduje wyświetlenie tylko tych pomysłów, które zostały zapisane w partyturze.
Aby wyeksportować wybrane pomysły, musisz korzystać ze szczegółowego widoku okna Ideas. Wybierz pomysły, które chcesz wyeksportować w zwykły sposób – klikając z wciśniętym klawiszem Shift, aby wybrać ciągły zakres pomysłów z listy, lub klikając z wciśniętym klawiszem Control lub Command, aby wybrać wiele pomysłów rozmieszczonych punktowo na liście – a następnie kliknij przycisk Export u dołu okna lub kliknij prawym przyciskiem myszy (Windows) lub kliknij z wciśniętym klawiszem Control (Mac) i wybierz Export z menu kontekstowego. Zostaniesz poproszony o podanie nazwy pliku i lokalizacji do zapisania pomysłów; po kliknięciu Save, plik .ideas zostanie zapisany w wybranej lokalizacji. Plik .ideas można następnie komuś wysłać (np. e-mailem).
Importowanie pomysłów
Aby zaimportować pomysły do biblioteki, przejdź do widoku szczegółowego okna Ideas, a następnie kliknij przycisk Import (Importuj). Zostaniesz poproszony o wybranie pliku .ideas, który chcesz zaimportować; kliknij Open (Otwórz), a pojawi się proste okno dialogowe, umożliwiające określenie, czy przychodzące pomysły mają zostać dodane do biblioteki, czy do jednej z aktualnie otwartych partytur.
Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj.
Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl