Znaki rewizyjne to duże litery lub cyfry, które wskazują ważne miejsca w muzyce. Są one automatycznie oznaczane lub numerowane w kolejności przez program Sibelius – wystarczy tylko wskazać, gdzie mają się znajdować. Oznacza to, że można swobodnie tworzyć i usuwać znaczniki prób, nie martwiąc się o ich ponowne literowanie lub numerowanie.
Tworzenie znaków rewizyjnych
Jeśli chcesz po prostu utworzyć znak rewizyjny, który może rozpocząć lub kontynuować sekwencję, zaznacz miejsce w partyturze, w którym chcesz umieścić znak próby, i wybierz Text > Rehearsal Marks > Consecutive Rehearsal Mark (skrót klawiszowy Control+R lub Command+R).
Jeśli zamiast tego chcesz rozpocząć nową sekwencję znaków próby lub w inny sposób ustawić opcje:

- Kliknij część menu Text > Rehearsal Marks > Rehearsal Mar i wybierz opcję Restart Sequence. Pojawi się okno dialogowe pokazane powyżej.
- Consecutive – Oznacza to, że utworzony znak będzie kontynuowany w już ustalonej sekwencji (lub stanie się pierwszym znakiem rewizyjnym w sekwencji), przy użyciu formatu określonego w sekcji Appearance > House Style > Engraving Rules (patrz poniżej). Zwykle tego właśnie chcesz, więc to właśnie otrzymasz po wpisaniu skrótu Control + R lub Command + R, bez wyświetlania okna dialogowego Sibelius.
Na przykład, jeśli umieścisz kilka kolejnych znaków rewizyjnych wzdłuż pięciolinii, zostaną one wyświetlone jako A B C D E. Jeśli następnie usuniesz B, kolejne znaki zostaną automatycznie zmienione z C D E na B C D, aby zachować sekwencję. Podobnie, jeśli utworzysz nowy znak pomiędzy dwoma innymi, kolejne znaki zostaną dostosowane. - Start at – umożliwia utworzenie znaku rewizyjnego poza sekwencją i ponowne rozpoczęcie sekwencji od określonego punktu. Po prostu wpisz żądany znak w polu; Sibelius będzie kontynuował sekwencję później dla kolejnych znaków – np. jeśli poprosisz o rozpoczęcie od Y2, nastąpi to od Z2, a następnie A3, B3 itd.
- New prefix/suffix umożliwia dodanie stałego tekstu przed lub po znaku rewizyjnym, dzięki czemu można tworzyć specjalne sekwencje znaków, takie jak A1, A2, A3, A4 lub 1A, 2A, 3A, 4A itp. różniące się od standardowej sekwencji (w razie potrzeby można ustawić prefiks lub sufiks dla wszystkich znaków – patrz opcje Engraving Rules). Wpisz żądany prefiks lub sufiks w odpowiednich polach. Opcja Override defaults pozwala wybrać, czy prefiks/sufiks określony tutaj powinien być używany zamiast domyślnego prefiksu/sufiksu zdefiniowanego w House Style > Engraving Rules; jeśli chcesz zastąpić domyślny prefiks i sufiks, włącz tę opcję.
- Teraz kliknij OK:
- Jeśli żadna nuta nie jest wybrana, wskaźnik myszy zmieni kolor i należy kliknąć powyżej,
aby umieścić znak rewizyjny. - Jeśli wybrana jest nuta, znak rewizyjny jest automatycznie umieszczany nad kreską taktową na początku następnego taktu.
- Jeśli żadna nuta nie jest wybrana, wskaźnik myszy zmieni kolor i należy kliknąć powyżej,
Edycja znaków rewizyjnych
Znaki rewizyjne można przeciągać, kopiować i usuwać w zwykły sposób. Podczas przeciągania są one przyciągane do kresek taktowych w poziomie.
Podobnie jak w przypadku tekstu tempa, duże partytury często mają więcej niż jeden znak rewizyjny – na przykład jeden nad systemem, a drugi nad smyczkami w muzyce orkiestrowej. Jeśli usuniesz górny znak rewizyjny, wszelkie duplikaty poniżej systemu zostaną usunięte wraz z nim. Możesz przesuwać pionową pozycję każdego znaku w dół systemu niezależnie, choć Magnetic Layout zapewnia, że znaki rewizyjne nie kolidują z niczym, nie powinieneś tego robić.
Możesz zmienić, nad którymi strofami pojawiają się znaki rewizyjne i inne obiekty systemu – zobacz Pozycje obiektów systemu.
Jeśli musisz przesunąć znak rewizyjny nieco w lewo lub w prawo od kreski taktowej, aby ominąć przeszkodę, wybierz znak rewizyjny i zmień jego wartość X w panelu General w Inspektorze.
Opcje Engraving Rules
Format, w jakim wyświetlane są wszystkie znaki rewizyjne, można wybrać na stronie Rehearsal marks
w menu Appearance> House Style> Engraving Rules (skrót klawiszowy Control+Shift+E lub Com- mand+Shift+E). Do wyboru są następujące opcje:
- A-Z, A1-Z1, A2…
- A-Z, AA-ZZ, AAA…
- 1, 2, 3…
- Bar number (numer taktu)
- Hide all (ukryj wszystko)
Format zmienia się dla wszystkich istniejących znaków rewizyjnych, więc po zmianie na trzeci format sekwencja Y Z AA BB stałaby się 25 26 27 28.
(Mała zabawa: ustaw znaki rewizyjne na format numeru taktu. Utwórz znak i obserwuj, co się stanie, gdy przeciągniesz go z taktu do taktu).
Opcje Prefix i Suffix umożliwiają określenie tekstu, który ma być umieszczony przed i po automatycznej części wszystkich znaków rewizyjnych. Jest to przydatne, jeśli czcionka używana do oznaczania ma specjalne znaki do rysowania fantazyjnych ramek wokół liter i cyfr; jedną z takich czcionek jest Reprise Rehearsal (na przykład spróbuj zaimportować jeden ze stylów Reprise).
Czcionkę, rozmiar, ramkę itp. można kontrolować, klikając przycisk Edit Text Style. Edycja stylów tekstu (tylko Sibelius Ultimate).
Znaki rewizyjne są automatycznie zmniejszane do mniejszego rozmiaru niż partytura w głosach. Możesz kontrolować ich rozmiar, edytując styl tekstu Rehearsal marks. Wybierz polecenie Text > Styles > Edit Text Styles (skrót Control+Alt+Shift+T lub Command+Option+Shift+T na komputerach Mac), zaznacz styl tekstu Rehearsal marks i kliknij Edit. W razie potrzeby dostosuj rozmiar części na stronie General okna dialogowego Text Style. Aby uzyskać informacje na temat pracy z głosami, patrz 9.1 Praca z głosami.
Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj.

Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl