ABC programu Sibelius cz. 5 – 5.17 Zamienniki czcionek (tylko Sibelius Ultimate)

Tylko dla zaawansowanych użytkowników

Jeśli otworzysz partyturę, która używa czcionki, która nie jest zainstalowana na komputerze, program Sibelius może zastąpić ją podobną czcionką. Działa to zarówno w przypadku czcionek tekstowych (np. jeśli nie masz czcionki Helvetica, zamiast niej zostanie użyta czcionka Arial), jak i czcionek muzycznych (np. jeśli nie masz czcionki Petrucci, zamiast niej zostanie użyta czcionka Opus).

Okno dialogowe Missing Fonts  (Brak czcionki)

Jeśli otworzysz utwór, w którym dowolny styl tekstu lub dowolny obiekt tekstowy używa czcionki, która nie jest zainstalowana na komputerze, pojawi się okno dialogowe Missing Fonts:

Po lewej stronie okna dialogowego Sibelius wyświetla nazwy rodzin i stylów brakujących czcionek, a po prawej stronie domyślnie wyświetla Unchanged (Niezmienione) lub określoną czcionkę lub nazwę rodziny, jeśli udało mu się dopasować czcionkę żądaną przez partyturę do czcionki o podobnej nazwie na komputerze: Na przykład partytura utworzona na komputerze Mac może wymagać rodziny czcionek Helvetica Neue i stylu Bold Condensed, ale ta konkretna kombinacja nigdy nie będzie dostępna po otwarciu partytury w systemie Windows, ze względu na różne sposoby nazywania czcionek w systemach Windows i macOS; ale Sibelius, zakładając, że masz zainstalowaną wymaganą rodzinę czcionek Helvetica Neue, może ustalić, że rodzina czcionek Helvetica Neue Condensed ze stylem Bold jest zbliżona.
Jeśli pozostawisz wybór rodziny czcionek jako Unchanged(Niezmieniony), Sibelius wykona domyślne zastępowanie czcionek za Ciebie, bez modyfikowania tekstu w partyturze (więc zakładając, że nie zainstalujesz brakujących czcionek lub edytujesz tekst w partyturze, aby użyć czcionek, które masz
w międzyczasie, zobaczysz okno dialogowe Missing Fonts ponownie przy następnym otwarciu partytury). Aby na stałe zastąpić domyślne czcionki Sibeliusa, kliknij przycisk Use Defaults (Użyj domyślnych) w oknie dialogowym Missing Fonts, a następnie kliknij przycisk OK, aby potwierdzić wybór.
Aby dokonać własnego wyboru, kliknij dwukrotnie kolumnę rodziny czcionek, aby wyświetlić listę zainstalowanych rodzin czcionek na komputerze i wybierz żądaną rodzinę. Następnie, jeśli chcesz, możesz również wybrać określony styl z kolumny stylu czcionki. Aby potwierdzić swoje wybory i edytować wynik w celu ich utrwalenia, kliknij przycisk OK. Wszelkie zamiany czcionek określone w oknie dialogowym Missing Fonts są zapamiętywane i automatycznie wybierane przy następnym wyświetleniu okna dialogowego, więc wystarczy tylko raz skonfigurować daną zamianę.

Aby kontynuować otwieranie wyniku bez dokonywania stałych zmian, kliknij przycisk Cancel (Anuluj).

Jeśli chcesz, aby program Sibelius zawsze automatycznie wykonywał zapisane podstawienia i domyślne podstawienia czcionek dla czcionek, dla których nie określono jeszcze konkretnego podstawienia, włącz opcję Don’t say this again  (Nie pokazuj tego ponownie) w dolnej części okna dialogowego. Jeśli później zdecydujesz, że chcesz ponownie zobaczyć okno dialogowe Missing Fonts, włącz opcję Warn about missing fonts (Ostrzegaj o brakujących czcionkach) na stronie Files (Pliki) w menu File > Preferences.

Ustawianie domyślnych zamienników czcionek tekstowych

Można kontrolować, które czcionki są automatycznie zastępowane, korzystając ze strony Font Equivalents (Odpowiedniki czcionek) w menu File > Preferences:

Załóżmy, że otrzymałeś od użytkownika plik zawierający czcionkę Didot, której nie masz na swoim komputerze. Możesz powiedzieć Sibeliusowi, aby zastąpił czcionkę czcionką Palatino Linotype, po czym zawsze będzie używał Palatino Linotype zamiast brakującej czcionki Didot w każdej partyturze, którą możesz otworzyć w przyszłości, która ją zawiera. Aby wprowadzić brakującą nazwę czcionki i skonfigurować dla niej odpowiedniki:

  • Wprowadź nazwę brakującej czcionki, którą chcesz zastąpić, w polu Font (Czcionka) po lewej stronie lub wybierz z listy czcionek, klikając przycisk Choose (Wybierz). Po wprowadzeniu nazwy czcionki kliknij przycisk Add Font (Dodaj czcionkę). Czcionka zostanie dodana do listy czcionek po lewej stronie.
  • Aby ustawić zamiennik czcionki, wybierz brakującą czcionkę z listy po lewej stronie i w polu oznaczonym If font is not available, replace it with one of these wprowadź nazwę czcionki, którą Sibelius ma zastąpić, lub użyj przycisku Choose, aby wybrać z listy czcionek zainstalowanych na komputerze. Po wprowadzeniu nazwy czcionki zastępczej kliknij przycisk Add Substitute. Program Sibelius doda czcionkę do listy czcionek zastępczych po prawej stronie.
  • Aby dodać dodatkowe czcionki zastępcze, wykonaj powyższy krok tyle razy, ile jest to konieczne.

Aby dostosować pierwszeństwo zamienników czcionek, użyj przycisków Move Up (Przesuń w górę) i Move Down  (Przesuń w dół) po prawej stronie, aby przesuwać elementy na liście zamienników czcionek w górę i w dół. Sibelius zawsze będzie faworyzował czcionkę znajdującą się na górze listy w stosunku do tych znajdujących się niżej; tj. jeśli zainstalowana jest najwyższa czcionka, użyje jej, w przeciwnym razie sprawdzi, czy zainstalowana jest następna czcionka na liście i użyje jej itd.
Aby usunąć czcionkę lub zamiennik z dowolnej listy, wybierz czcionkę, którą chcesz usunąć i kliknij odpowiedni przycisk Remove (Usuń).
W programie Sibelius można także używać czcionek muzycznych innych firm. Szczegółowe informacje na temat informowania programu Sibelius o takich czcionkach można znaleźć w sekcji Używanie czcionek niedostarczonych z programem Sibelius w punkcie 8.6 Czcionki muzyczne.


Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj

Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl