ABC programu Sibelius cz. 6 – 6.7 Performance (wykonanie)

6.1 Praca z odtwarzaniem.
Sibelius zawiera tak zaawansowane funkcje usprawniające odtwarzanie partytur, że wolimy myśleć, że on nie tylko odtwarza – on wykonuje!
Opcje kontrolujące styl wykonania są dostępne w oknie dialogowym Play > Interpretation > Performance i zostały opisane poniżej. Mają one również wpływ na wyniki uzyskiwane podczas eksportowania pliku MIDI (1.20 Eksportowanie plików MIDI) lub pliku audio (1.15 Eksportowanie plików audio).

EspressivoTM

Espressivo (po włosku „ekspresyjnie”) to unikalna funkcja, która umożliwia Sibeliusowi odtwarzanie partytur, dodając własną ekspresję, jak prawdziwy wykonawca. Sibelius nadal przestrzega dynamiki i artykulacji zapisanych w partyturze, ale dodaje całą masę dalszego frazowania i interpretacji ponad nimi. Jeśli odtwarzasz partyturę, która wykorzystuje kilka instrumentów – lub nawet pełną orkiestrę – Espressivo tworzy niezależną ekspresję dla każdego instrumentu.
Espressivo 2 to zaktualizowana wersja tej funkcji, która zapewnia płynniejsze i bardziej ekspresyjne wyniki poprzez porównywanie wysokości i dynamiki bieżącej nuty z większą liczbą nut, które ją poprzedzały, oraz poprzez podkreślanie kontrastów rytmicznych w sposób symulujący grę ludzi.
Wcześniejsza wersja Espressivo jest nadal dostępna w celu zapewnienia kompatybilności wstecznej. Domyślnie Espressivo 2 jest włączone w nowo tworzonych partyturach, ale nie w istniejących; aby przełączyć się na Espressivo 2, wybierz Play > Interpretation > Performance i zaznacz Use Espressivo 2.
W menu Play > Interpretation > Performance rozwijane menu Espressivo oferuje pięć różnych stopni ekspresji dla różnych stylów muzycznych:

  • Meccanico („mechanicznie”) odtwarza partyturę absolutnie dosłownie, bez dynamiki i artykulacji, z wyjątkiem zaznaczonych miejsc.
  • Senza Espressivo („bez ekspresji”) dodaje jedynie niewielkie wahania głośności i lekkie akcenty na początku taktów i grup nut, tak jak naturalnie robi to człowiek, nawet jeśli próbuje grać bez ekspresji.
  • Poco Espressivo („lekko ekspresyjnie”) ma niewielką dynamikę podążającą za konturem muzyki, odpowiednią dla szybkiego, dość mechanicznego stylu (takiego jak muzyka barokowa).
  • Espressivo jest opcją domyślną, z dodaną większą dynamiką.
  • Molto Espressivo („bardzo ekspresyjnie”) generuje dużą ekspresję, która może być zbyt przesadzona dla niektórych rodzajów muzyki. Działa dobrze w przypadku dużych grup instrumentów, ponieważ pomaga oddzielić różne linie.

RubatoTM

Rubato jest rytmicznym odpowiednikiem Espressivo. Sibelius może subtelnie zmieniać tempo partytury, aby dodać więcej ekspresji, w podobny sposób, jak zrobiłby to człowiek.
W menu Play > Interpretation > Performance można wybrać sześć różnych stopni Rubato, które są odpowiednie dla różnych stylów muzycznych:

  • Meccanico: domyślna opcja, odtwarza partyturę absolutnie dosłownie, bez gradacji tempa, z wyjątkiem miejsc oznaczonych tekstem Tempo, znakami metronomu lub liniami rit./accel.
  • Senza Rubato: odtwarza partyturę jak prawdziwy wykonawca, który stara się utrzymać absolutnie ścisłe tempo, więc występują pewne ledwo zauważalne wahania tempa.
  • Poco Rubato: dodaje niewielką ilość rubato, więc tempo partytury będzie się nieco zmieniać w trakcie frazy.
  • Rubato: tworzy umiarkowane gradacje tempa.
  • Più Rubato: dodaje dość dużo rubato.
  • Molto Rubato: dodaje maksymalną ilość rubato, więc Sibelius wyolbrzymi rytmiczne frazy.
    rytmiczne frazowanie. W przypadku niektórych rodzajów muzyki może to brzmieć przesadnie.

Zalecanym ustawieniem dla rubato w partyturze jest Rubato (ustawienie środkowe). Wyższe ustawienia mogą powodować ekstremalny efekt, w którym odtwarzanie może „przesuwać się” w szczególnie ruchliwych fragmentach.
Rubato może być tylko nieznaczne w muzyce, która jest powtarzalna lub jednolita, ponieważ Sibelius opiera je na kształtach fraz. Efekt rubato jest również tym mniejszy, im większa jest liczba instrumentów w partyturze, ponieważ ciężkie rubato jest mniej odpowiednie dla dużych zespołów.
Alternatywą dla automatycznej funkcji Rubato w Sibeliusie jest nagranie własnej interpretacji niuansów tempa w partyturze za pomocą Live Tempo-6.4 Live Tempo.

Rhythmic feelTM

Sibelius może odtwarzać z szerokim zakresem „odczuć rytmicznych” odpowiednich dla różnych stylów muzycznych, od jazzu po walc wiedeński. Niektóre odczucia rytmiczne polegają na dostosowaniu zapisanego rytmu, inne na dostosowaniu akcentów taktowych, a jeszcze inne na obu tych czynnościach.
Opcje wyczucia rytmu w menu Play > Interpretation > Performance są następujące:

  • Rhythmic Feels dla Espressivo 2 obejmują:
    • Straight (Prosty) – ustawienie domyślne.
    • Ballad swing – delikatny swing dla wolniejszych temp (60-100 bpm), z wyczuciem podwójnego czasu dla szesnastek.
    • Bebop – lżejszy swing dla szybszych temp (120-260 bpm), dobrze nadający się do kanciastego frazowania poza rytmem.
    • Cool – wyluzowany, ale mocno swingujący styl dla różnych temp (60-180 bpm).
    • Dotted eighths (Ósemki z kropkami) – w efekcie bardzo ekstremalny swing; nie jesteśmy do końca pewni, dlaczego nie jesteśmy do końca pewni, po co ci to, ale i tak oto jest.
    • Fast Bop – bardzo lekki swing dla bardzo szybkich (260-360 bpm) linii bebopowych.
    • Hard Bop – mocne swingowanie (120-260 bpm) dla funky jazzu z elementami soulu,
      rhythm and bluesa i gospel.
    • Heavy Swing – dobry dla średnich lub wolnych standardów (60-180 bpm) i utworów bluesowych dłuższy niż prawdziwy triplet swing.
    • Jazz Waltz – łatwy swing najlepiej nadający się do utworów jazzowych w metrum trójdzielnym.
    • Light Waltz / Viennese Waltz – skraca pierwszą miarę taktu (odpowiednio w mniejszym i większym stopniu), tworząc charakterystyczny walc.
    • Light swing – idealny do utworów o rzadkiej fakturze lub szybkim tempie (180-220 bpm), zwykle dla małych grup.
    • Menuet – walc, mniej wyraźne wariacje rytmiczne niż w przypadku lekkiego walca.
    • Neo-bop-(120-260 bpm) jest nieco cięższy niż zwykły swing.
    • Notes Inégales / Inégal– triola ćwierćnuta plus ósemka, podobny do Triplet swing, dla efektu używanego w niektórych utworach muzyki dawnej (chociaż warunki wymagane dla naprawdę autentycznych notes inègales są bardziej złożone).
    • Swing sixteenths – jak w przypadku regularnego swingu, ale raczej szesnastki niż ósemki.
    • Triplet swing – swinguje dwie ósemki jako dokładną triolę ćwierćnuta plus ósemka.
  • Legacy Rhythmic Feels  (Starsze Rhythmic Feels) (z wcześniejszej wersji Espressivo) zostały zachowane dla wstecznej kompatybilności i obejmują:
    • Light / Regular / Heavy swing– konwencja jazzowa, w której dwie zapisane ósemki są wykonywane w przybliżeniu jako triola ćwierćnuta plus ósemka.
    • Triplet swing – dwie ósemki są wykonywane jako dokładna triolowa ćwierćnuta plus ósemka
    • Shuffle – lekki swing szesnastkowy.
    • Swing sixteenths – jak w przypadku Regular swing, ale swinguje szesnastki
      zamiast ósemek.
    • Dotted eighths(quavers) – w efekcie bardzo ekstremalny swing; nie jesteśmy do końca pewni, dlaczego nie jesteśmy do końca pewni, dlaczego miałbyś tego chcieć, ale i tak oto jest.
    • Notes Inégales – triola ćwierćnuta plus ósemka, podobne do trioli swingowej, dla efektu używanego w niektórych utworach muzyki dawnej (chociaż konwencje
      wymagana dla naprawdę autentycznych nut inègales jest bardziej złożona).
    • Light / Viennese waltz – skraca pierwszą miarę taktu (odpowiednio w mniejszym i większym stopniu), dla charakterystycznego walca odpowiednio w mniejszym i większym stopniu), aby uzyskać charakterystyczny charakter walca.
    • Samba – szesnastkowe akcentowanie podkreślające pierwszą i czwartą miarę.
    • Rock / Pop – akcentuje pierwszą i trzecią miarę w takcie 4/4, zmniejsza nacisk na drugi i czwartą miarę.
    • Reggae – wzór szesnastkowy z silnym naciskiem na 3. i 4. szesnastkę.
    • Funk – podobny do popu, ale druga miara (w 4/4) jest nieco wcześniejsza.

Możesz włączać i wyłączać wyczucie rytmu, a nawet zmieniać ją na inną dla różnych części partytury, dodając oznaczenia tekstowe, takie jak „Swing” lub „Straight” w tekście Tempo (które w razie potrzeby możesz ukryć).
Można by pomyśleć, że potrzebna jest opcja jednoczesnego swingu zarówno ósemkowego, jak i szesnastkowego, ale jeśli się nad tym zastanowić, nie można ich łączyć jednocześnie – ponieważ jeśli masz szesnastki przeciwko ósemkom, szesnastki musiałyby być bardzo długie i krótkie. Zamiast tego prawdopodobnie chcesz, aby w miejscach, w których najszybszymi nutami są ósemki, odtwarzanie zmieniało ósemki, a tam, gdzie najszybszymi nutami są szesnastki, powinno zmieniać szesnastki. Aby to zrobić, umieść odpowiednie ukryte oznaczenia tekstowe w miejscach, w których muzyka zmienia się między fragmentami ósemkowymi i szesnastkowymi.

Reverb (Pogłos)

Reverb (Pogłos), skrót od reverberation, oznacza echo – ściśle mówiąc, rozproszone echo, które słyszymy w pomieszczeniu, a nie opóźnione echo, które słyszymy w Alpach Szwajcarskich. Dźwięk dociera do naszych uszu wieloma drogami, niektóre z nich (np. bezpośrednia droga od wykonawcy do ucha) są bardziej bezpośrednie niż inne (np. odbijanie się od ściany przed dotarciem do ucha). Dźwięki, które pokonują dłuższą drogę do naszych uszu są tłumione bardziej niż te, które pokonują drogę bezpośrednią, ale różnice w czasie i głośności są tak małe, że nie postrzegamy każdego odbitego dźwięku jako kopii oryginalnego; raczej postrzegamy efekt całej serii odbić jako pojedynczy dźwięk. Najbardziej realistyczne symulacje pogłosu są wytwarzane przez konwolucję, która pobiera nagraną „odpowiedź impulsową” (nagranie pogłosu przestrzeni, takiej jak sala koncertowa, w odpowiedzi na idealny dźwięk lub „impuls”) i łączy ją z wejściem audio, wytwarzając sygnał wyjściowy, który symuluje odtwarzanie dźwięku wejściowego w określonym pomieszczeniu lub środowisku. Pogłos konwekcyjny jest znacznie bardziej złożony niż inne rodzaje pogłosu cyfrowego, które zazwyczaj wykorzystują wiele obwodów opóźnienia zwrotnego w celu wytworzenia dużej, zanikającej serii kopii oryginalnego sygnału.
Wbudowany odtwarzacz Sibelius Player ma dwa pogłosy: wysokiej jakości pogłos konwolucyjny, który zapewnia najlepszą jakość dźwięku, ale zużywa więcej mocy obliczeniowej; oraz standardowy pogłos stereo, który nie brzmi tak dobrze, ale jest bardziej konserwatywny w swoich wymaganiach wobec komputera. Domyślnie pogłos convolution jest używany do odtwarzania; aby użyć standardowego pogłosu, przejdź do strony Playback w File > Preferences i wyłącz opcję Use convolution reverb (Użyj pogłosu convolution).
Dodanie pogłosu może mieć dramatyczny wpływ na realistyczne brzmienie partytury, ponieważ ludzkie ucho jest prawie tak samo wrażliwe na akustykę pomieszczenia, jak na dźwięk wewnątrz niego. Muzyka dla małych zespołów może korzystać z niewielkiej ilości pogłosu, charakterystycznej dla grania w średniej wielkości pomieszczeniu, podczas gdy duże utwory orkiestrowe mogą uzyskać dodatkową głębię dzięki większym ustawieniom pogłosu.
Okno dialogowe Sibelius Play > Interpretation > Performance udostępnia siedem wstępnie ustawionych stopni pogłosu od Dry do Cathedral. Każde z ustawień generuje dźwięk o innym charakterze w odtwarzaczu Sibelius Player, więc warto wypróbować kilka z nich z każdą partyturą. Możesz dostosować mieszankę pogłosu do tak zwanego suchego sygnału, tj. tego, który nie został przepuszczony przez efekt pogłosu, za pomocą suwaka pogłosu na pasku odtwarzacza Sibelius w mikserze – patrz Wirtualne paski instrukcji.
Z korzyścią dla innych urządzeń odtwarzających, siedem presetów Sibeliusa jest również mapowanych na różne wartości dla standardowego kontrolera pogłosu MIDI (91): Dry nie wysyła pogłosu, a Cathedral wysyła prawie maksymalny pogłos. Większość kart dźwiękowych i modułów dźwiękowych oraz niektóre klawiatury MIDI mogą dodawać pogłos, choć różne urządzenia mogą różnie reagować na ustawienia pogłosu.
Niektóre urządzenia MIDI mogą korzystać z szeregu innych efektów pogłosu, takich jak pogłos płytowy, pogłos halowy itp.

The Gap after final barlines  (Odstęp po końcowych kreskach kreskowych)

Opcja Gap after final barlines określa, jak długo Sibelius powinien wstrzymywać odtwarzanie po każdej końcowej podwójnej kresce taktowej w partyturze zawierającej wiele piosenek, utworów lub części.
Jeśli utwór, część lub fragment kończy się linią kreskową inną niż końcowa linia kreskowa (np. podwójną linią kreskową lub końcową linią kreskową powtórzenia), Sibelius rozpozna to jako ostatni takt partytury, pod warunkiem włączenia właściwości Section end w panelu Bars inspektora i pod warunkiem, że opcja Also play gaps after section ends jest włączona (domyślnie).

Metric Emphasis

Pole grupy Emphasize Meter, z oddzielnymi opcjami dla instrumentów strojonych i nie strojonych, umożliwia wybór między lekkim, średnim i ciężkim podkreśleniem metrycznym. W nowych partyturach, domyślnie, instrumenty stroikowe mają lekkie podkreślenie, podczas gdy instrumenty nie stroikowe mają średnie podkreślenie; w partyturach utworzonych we wcześniejszych wersjach programu Sibelius, podkreślenie metryczne jest domyślnie całkowicie wyłączone.
Gdy akcent metryczny jest włączony, Sibelius nieznacznie podkreśla mocne miary taktu, sprawiając, że nuty, które wypadają na tych miarach, są nieco głośniejsze: na przykład w takcie 4/4 pierwsza miara jest podkreślane najbardziej, a trzecia nieco mniej.

Ornaments (ozdobniki)

Wybierz opcję Play back mordents (Odtwórz mordenty), aby włączyć odtwarzanie symboli mordentów zgodnie z ustawieniami na stronie Symbols w menu Play > Interpretation > Dictionary 6.8 Słownik odtwarzania (tylko Sibelius Ultimate).

Note durations

Długość nut podczas odtwarzania można dostosować, ustawiając opcję Unslurred notes. Domyślnie Sibelius odtwarza nuty bez łuków w pełnej długości, więc efekt odtwarzania jest zawsze płynny (legato). Jeśli wydłużysz nuty powyżej 100%, tak aby nachodziły na siebie, spowoduje to lepsze legato na niektórych urządzeniach MIDI, ale może powodować problemy na innych, gdzie wysokość dźwięku jest powtarzana – nakładanie się może spowodować, że druga nuta będzie odtwarzana bardzo krótko lub może się okazać, że niektóre nuty „zawieszają się” (kontynuują odtwarzanie w nieskończoność).
Długość nut pod łukiem można regulować za pomocą strony Staff Lines w menu Play > Interpretation > Dictionary6.8 Słownik odtwarzania (tylko Sibelius Ultimate).
Opcja Play ties between different voices (Odtwarzaj ligatury między różnymi głosami) (domyślnie włączona) mówi programowi Sibelius, aby nie odtwarzał drugiej nuty powiązanej pary, jeśli druga nuta jest w innym głosie niż pierwsza nuta, co zdarza się często w nutach na instrumenty klawiszowe.

Dynamika między pięcioliniami instr. klawiszowych

Sibelius automatycznie odtwarza dynamikę między dwiema pięcioliniami instrumentów klawiszowych (lub innych instrumentów z wieloma pięcioliniami, np. flet z dwiema pięcioliniami) – patrz Instrumenty z wieloma pięcioliniami.
Play > Interpretation > Performance pozwala ustawić minimalną odległość od pięciolinii, w jakiej musi znajdować się dynamika, aby została zastosowana do sąsiedniej pięciolinii (tj. pięciolinii poniżej, jeśli jest dołączona do górnej pięciolinii, lub pięciolinii powyżej, jeśli jest dołączona do dolnej pięciolinii).
Jeśli nie chcesz, aby dynamika miała zastosowanie do obu pięciolinii instrumentów klawiszowych, wyłącz opcję Affect adjacent staff.

ReWire

Opcje ReWire zostały wyjaśnione w trybie stałego tempa i tempa ścieżki.

Grace notes (przednutki)

Gdy wybrana jest opcja Play back single appoggiaturas at the attached note position (Odtwarzaj pojedyncze przednutki w załączonej pozycji nutowej), Sibelius rozróżnia acciaccaturas i appoggiaturas podczas odtwarzania (przednutki krótkie i długie), tylko na instrumentach o określonej wysokości dźwięku –4.23 Grace Notes
Dla nut bez kropek, appoggiatura kradnie połowę czasu trwania nuty rytmicznej, którą poprzedza. Appoggiatura poprzedzająca nutę z kropką (lub nutę z podwójną lub potrójną kropką) kradnie czas trwania nuty rytmicznej, zakładając, że nie jest ona z kropką. Na przykład, jeśli appoggiatura poprzedza ćwierćnutę z kropką, appoggiatura jest grana jako ćwierćnuta, a następująca po niej nuta rytmiczna jest grana jako ósemka.

Jeśli przed daną nutą występuje więcej niż jedna appoggiatura, są one rozmieszczone w równych odstępach. Na przykład, jeśli ćwierćnuta jest poprzedzona dwiema appoggiaturami, appoggiatura jest odtwarzana jako szesnastka, a następna nuta rytmiczna jako ósemka. Jeśli jedna lub więcej appoggiatur poprzedza nutę, która jest częścią podziału nieregularnego, te same zachowania mają zastosowanie, ale pozycje i czasy trwania appoggiatur są odpowiednio skalowane.
Jeśli appoggiatura jest obecna we fragmencie, na który wpływa wyczucie rytmiczne (opcja rhytmic feel), wyczucie rytmiczne wpływa na nią tak, jakby była normalną, rytmiczną nutą. Dotyczy to zarówno wszelkich dostosowań rytmicznych, jak i wszelkich akcentów zdefiniowanych we wzorcu rytmicznym. Ponieważ appoggiatura wypada na miarach rytmicznych, wyczucie rytmiczne kładzie nacisk na pierwszą appoggiaturę, a nie na następującą po niej nutę rytmiczną, ponieważ została ona odsunięta od miary.
Zapisany czas trwania samej appoggiatury nie wpływa na odtwarzanie: to wyłącznie czas trwania następującej po niej nuty rytmicznej wpływa na czas trwania poprzedzającej ją appoggiatury.
Sibelius może również grać to, co Kurt Stone nazywa „krótkimi appoggiaturami”: nuty rytmiczne grane w takcie, a nie przed taktem.
Na pięcioliniach instr. perkusyjnych o nieokreślonej wysokości dźwięku Sibelius odtwarza wiele figur nutowych (takich jak flamy, przeciągnięcia lub ruffy), zmniejszając prędkość nut ozdobnych przed nutą główną, tak że każda kolejna nuta ozdobna staje się głośniejsza, zwiększając dynamikę do nuty głównej. Jest to kontrolowane z poziomu Play > Interpretation > Performance za pomocą opcji Velocity reduction for grace notes on unpitched staves, która może być ustawiona na None (Brak) (aby wyłączyć efekt), Small (Mała), Medium (Średnia) lub Large (Duża).
Można określić sposób odtwarzania poszczególnych przednutek, zaznaczając przednutkę i wybierając jedną z poniższych opcji z menu Grace note w panelu Playback Inspektora (Control+Shift+I lub Command+Shift+I):

  • acciaccatura – przed miarą
  • appoggiatura – na mierze, rytmicznie
  • short appoggiatura – na mierze, arytmicznie

Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj

Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl