Sibelius może zapisać cyfrowy plik wideo partytury, gotowy do nagrania bezpośrednio na DVD lub przesłania do Internetu. Aby móc zapisywać pliki wideo z programu Sibelius, należy używać konfiguracji odtwarzania wykorzystującej jeden lub więcej instrumentów wirtualnych, takich jak dostarczona biblioteka dźwięków Sibelius Sounds (6.13 Sibelius Sounds).
Eksportowanie całej partytury
Aby utworzyć cyfrowy plik wideo całego utworu w formacie WMV (Windows) lub MOV (Mac):
- Jeśli do odtwarzania używane są instrumenty wirtualne jednocześnie z innymi urządzeniami MIDI, tylko pięciolinie odtwarzane przez instrumenty wirtualne mogą być eksportowane jako wideo. Dlatego przed rozpoczęciem należy upewnić się, że bieżąca konfiguracja odtwarzania wykorzystuje wyłącznie instrumenty wirtualne.
- Wybierz File > Export > Video (Plik > Eksportuj > Wideo), aby wyświetlić opcje eksportu.
- Można wybrać konfigurację odtwarzania: jeśli bieżąca konfiguracja jest nieodpowiednia, Sibelius wyświetli żółty trójkąt ostrzegawczy (oznaczający, że tylko niektóre pięciolinie zostaną wyeksportowane) lub czerwone kółko ostrzegawcze (oznaczające, że żadna ze pięciolinii nie zostanie wyeksportowana), aby przypomnieć o wybraniu bardziej odpowiedniej konfiguracji.
- Włącz opcję Omit muted instruments (Pomiń wyciszone instrumenty), aby wykluczyć wszystkie instrumenty, które są wyciszone w mikserze.
- Można wybrać, czy w wyeksportowanym wideo ma być wyświetlana linia odtwarzania (playback line).
- Możesz użyć bieżącej tekstury partytury jako tła w swoim wideo lub po prostu użyć zwykłego białego tła. (Zobacz Tekstury, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zmiany tekstury partytury – należy pamiętać, że tylko tekstura partytury jest używana podczas eksportowania filmów, a nie głosów i zapisanych wersji).
- Możesz wybrać, które pięciolinie mają być wyświetlane w wideo (chociaż odtwarzanie wszystkich pięciolinii w partyturze będzie słyszalne, chyba że zostały one wyciszone w Mikserze, aby upewnić się, że nuty nie są zbyt ściśnięte, aby były czytelne.
- Sibelius domyślnie zawiera wszystkie pięciolinie, ale możesz to zmienić, jeśli wolisz; lub, jeśli chcesz, możesz zachować dokładny układ partytury – generalnie powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy chcesz ręcznie dostosować wygląd partytury, patrz Ręczne przygotowywanie partytur do eksportu wideo. Sibelius dostosuje wyświetlanie, aby jak najlepiej wykorzystać proporcje wideo – Podgląd pokazuje, jak partytura będzie wyglądać po wyrenderowaniu jako wideo.
- Możesz określić rozdzielczość eksportu: zwykle standardowa rozdzielczość (480p) jest wystarczająco czytelna, ale jeśli wiesz, co robisz, możesz zwiększyć te ustawienia, tworząc plik wideo o wyższej jakości kosztem większej ilości miejsca na dysku twardym. Aby dowiedzieć się więcej o różnych rozdzielczościach wideo, zobacz Kilka słów o rozdzielczościach wideo.
- Sibelius informuje o długości pliku wideo i maksymalnym miejscu na dysku twardym (w rzeczywistości będzie się to różnić w zależności od obciążenia partytury i wybranych opcji wyświetlania).
- Filename (nazwa pliku): określa nazwę pliku nadaną eksportowanemu plikowi wideo.
- Save to folder: pozwala wybrać miejsce zapisania wyeksportowanego pliku wideo; kliknij Browse (Przeglądaj) i wybierz żądany folder
- Po zaakceptowaniu tych ustawień kliknij przycisk Export (Eksportuj) u dołu strony (jak pokazano po poniżej), aby rozpocząć eksport. Sibelius eksportuje plik wideo w trybie off-line, co oznacza, że nie odtwarza partytury dźwiękowo podczas pracy; zamiast tego przesyła dane audio bezpośrednio na dysk twardy i synchronizuje je z klatkami wideo. W zależności od złożoności partytury i szybkości komputera, eksport może być szybszy lub wolniejszy niż w czasie rzeczywistym. Ma to tę zaletę, że jeśli partytura jest zbyt złożona, aby komputer mógł ją odtworzyć w czasie rzeczywistym bez zacinania się, nadal będzie można wyeksportować ścieżkę dźwiękową bez zacinania na wideo: eksportowanie zajmie tylko więcej czasu niż bezpośrednie odtwarzanie partytury.
*Jeśli chcesz zatrzymać eksport w dowolnym momencie, kliknij Cancel w wyświetlonym oknie postępu.
Eksport pojedynczych części
Czasami przydatne może być wyeksportowanie wideo, na przykład do ćwiczeń, które zawiera tylko nuty jednej partii instrumentalnej, ale w którym można usłyszeć wszystkie instrumenty w partyturze.
W ten sposób można utworzyć cyfrowy plik wideo pojedynczej części instrumentalnej:
- Podobnie jak w przypadku eksportowania pełnej partytury, przed rozpoczęciem należy upewnić się, że bieżąca konfiguracja odtwarzania korzysta wyłącznie z instrumentów wirtualnych
- Kliknij menu + na prawym końcu paska kart dokumentu, poniżej Wstążki.
- Kliknij nazwę głosu, którą chcesz wyświetlić, a Sibelius otworzy ją w nowej karcie.
- Wybierz File > Export > Video, aby wyświetlić opcje eksportu.
- Większość z tych samych opcji jest dostępna podczas eksportowania pełnej partytury, z wyjątkiem ustawień układu służących do wyboru pięciolinii, które mają pojawić się w filmie.
* Należy pamiętać, że wyświetlany jest komunikat ostrzegawczy informujący, że tylko pięciolinie w bieżącym głosie będą wyświetlane w eksportowanym wideo.
* Nawet jeśli wyświetlane będą tylko nuty jednej partii, należy pamiętać, że ścieżka dźwiękowa będzie zawierać dźwięk ze wszystkich instrumentów w partyturze – aby to zmienić, należy użyć przycisków Mute i Solo w mikserze przed eksportem - Wybierz ustawienia wyświetlania, rozdzielczość i nazwę pliku, korzystając z pozostałych opcji.
- Na koniec kliknij przycisk Export u dołu strony, aby rozpocząć eksport.
- Jeśli chcesz zatrzymać eksport w dowolnym momencie, kliknij Cancel w wyświetlonym oknie postępu.
Kilka słów o rozdzielczościach wideo
Należy dokładnie rozważyć, w jakiej rozdzielczości ma być eksportowany materiał, ponieważ różne rozdzielczości mają różne współczynniki proporcji (stosunek szerokości do wysokości). Większość filmów wideo używa proporcji 4:3 lub 16:9 dla ekranu panoramicznego. Rozdzielczości wideo są zwykle opisywane w kategoriach szerokość x wysokość (w pikselach) lub w skrócie do wysokości w pikselach, po której następuje litera wskazująca, czy linie każdej klatki wideo są rysowane sekwencyjnie (skanowanie bez przeplotu lub progresywne, w skrócie „p”), czy rysowane naprzemiennie (skanowanie z przeplotem, w skrócie „i”). Różne rozdzielczości dają filmy o bardzo różnej jakości. Zastanów się, czy Twój film będzie oglądany na urządzeniu z małym ekranem, takim jak smartfon, czy na większych urządzeniach, takich jak tablety lub monitor lub telewizor o wysokiej rozdzielczości.
Sibelius eksportuje w wielu standardowych rozdzielczościach wideo, z których wszystkie wykorzystują skanowanie progresywne (oznaczone literą „p”), odpowiednie do oglądania na wyświetlaczach o różnych rozmiarach:
- Fastest (360p) wykorzystuje współczynnik proporcji 4:3, 480 pikseli szerokości i 360 pikseli wysokości. Jest to najniższa jakość wideo, jaką można wyeksportować z Sibelius, odpowiednia do oglądania na urządzeniach z małym ekranem, takich jak smartfony, ale ma tę zaletę, że można ją szybciej przesłać do Internetu.
- Standard (480p) wykorzystuje współczynnik proporcji 4:3, 640 pikseli szerokości na 480 pikseli wysokości. Rozdzielczość ta powinna być wystarczająca do odczytu większości wyników na ekranach o standardowej rozdzielczości (SD), w tym na tabletach.
- HD (720p) wykorzystuje współczynnik proporcji 16:9, 1280 pikseli szerokości na 720 pikseli wysokości. Jest to standardowa rozdzielczość wideo w wysokiej rozdzielczości (HD), odpowiednia do oglądania na dowolnym wyświetlaczu HD, jednak rozmiar utworzonego pliku oznacza, że będzie on znacznie wolniej przesyłany do Internetu.
- Full HD (1080p) używa proporcji 16:9, 1920 pikseli szerokości i 1080 pikseli wysokości. Jest to najwyższa jakość wideo, jaką można wyeksportować z programu Sibelius, choć nie wszystkie wyświetlacze HD obsługują tak wysoką rozdzielczość. Filmy wyeksportowane w rozdzielczości Full HD będą prawdopodobnie znacznie dłużej przesyłane do Internetu.
W przypadku publikowania filmów w serwisie YouTube lub Facebook należy pamiętać, że serwisy te automatycznie tworzą wersje filmów o niższej rozdzielczości, dlatego należy eksportować je w najwyższej możliwej rozdzielczości.
Ręczne przygotowywanie partytur do eksportu wideo
Sibelius automatycznie dobiera optymalne ustawienia dla układu partytury w oparciu o rozdzielczość wybraną do eksportu. Jeśli jednak wolisz ręcznie ułożyć partyturę do wyświetlania wideo, oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać:
- Wybierz rozmiar strony odpowiedni do rozdzielczości i proporcji eksportowanego wideo; oto kilka rozsądnych wartości domyślnych:
- W przypadku eksportowania w rozdzielczości 360p lub 480p należy ustawić niestandardowy rozmiar strony na 11,69 cala szerokości na 8,77 cala wysokości (297 mm szerokości na 222,8 mm wysokości);
- W przypadku eksportowania w rozdzielczości 720p lub 1080p należy ustawić niestandardowy rozmiar strony na 11,69 cala szerokości na 6,58 cala wysokości (297 mm szerokości na 167,1 mm wysokości).
- Odblokuj wszystkie formatowania w utworze, a następnie sprawdź, czy nie trzeba dodać nowych podziałów strony lub systemu.
- Rozważ zmniejszenie rozmiaru pięciolinii tylko wtedy, gdy nuty na stronie są zbyt ciasne; staraj się zmieścić jeden system na stronie, jeśli w partyturze są cztery lub więcej pięciolinii, dwa systemy na stronie, jeśli są trzy pięciolinie i trzy systemy na stronie w przypadku partytur z jedną pięciolinią.
- Aby zapobiec zgnieceniu partytury na środku strony, zmniejsz górny i dolny margines do około 5 mm (jeśli partytura ma tytuł, możesz ustawić górny margines na 25 mm tylko na pierwszej stronie).
- Aby automatycznie poprawić układ i wygląd utworu, należy również rozważyć rozsądne korzystanie z tych narzędzi:
* Appearance > Reset Notes > Reset Note Spacing
* Layout > Staff Spacing > Reset Space Above/Below
* Layout > Staff Spacing > Optimize
* Layout > Hiding Staves > Hide Empty Staves
* Różne opcje w Layout > Format.
Gdy jesteś zadowolony z układu i wyglądu utworu, wybierz File > Export > Video, wybierz Use score layout (Użyj układu strony utworu), a następnie wybierz inne opcje przed kliknięciem przycisku Export.
Udostępnianie plików wideo w sieci
Jeśli chcesz opublikować swoje nuty online, aby inni mogli je oglądać i komentować, Sibelius może wyeksportować odpowiedni plik i przesłać go bezpośrednio do wielu serwisów udostępniania wideo-1.3 Udostępnianie w sieci.
Nagrywanie plików wideo na DVD
Jeśli w komputerze znajduje się napęd DVD-R/RW (lub „nagrywarka DVD”, jak są one często nazywane), powinien on być dostarczony z oprogramowaniem do tworzenia płyt DVD. Dokładny proces nagrywania plików wideo zapisanych z Sibeliusa na DVD będzie się różnić w zależności od programu dostarczonego z nagrywarką DVD; szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi.
Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj.
Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl