Praca ze wstążką
Wstążka to szeroki pas przycisków poleceń, który pojawia się w górnej części okna programu Sibelius i zawiera wszystkie funkcje programu uporządkowane według zadań. Oprócz wstążki, każde okno dokumentu Sibelius zawiera również inne przydatne elementy sterujące. Sibelius First i Sibelius Artist udostępniają 10 zakładek na wstążce: File, Home, Note Input, Notations, Text, Play, Layout, Appearance, Review i View. Sibelius Ultimate posiada te zakładki, a także zawiera zakładkę Parts. Większość obrazów wstążki w tym przewodniku przedstawia Sibelius Ultimate. Jednak nie wszystkie opcje zawarte w Sibelius Ultimate są dostępne w Sibelius Artist i Sibelius First, więc możesz nie widzieć wszystkich opcji w swoim oprogramowaniu, które widzisz w tym przewodniku, w zależności od używanej wersji Sibelius. Na przykład karta Home w Sibelius Ultimate zapewnia dostęp do Inspector i Plug-ins, podczas gdy w Sibelius Artist dostępne są tylko Plug-ins, a w Sibelius First żadna z tych opcji nie jest dostępna.
Okno programu Sibelius
Poniższy obrazek przedstawia typowe okno programu Sibelius, dzięki czemu można zobaczyć, gdzie znajduje się wstążka i kilka innych przydatnych elementów sterujących u góry iu dołu okna:
Oto krótka wycieczka z przewodnikiem po oknie Sibeliusa, zaczynając od góry i kierując się w dół.:
* Pasek szybkiego dostępu (tylko Windows) Quick Access Toolbar: zawiera trzy ważne przyciski: Save (Zapisz), Undo (Cofnij) i Redo (Ponów). Przyciski Undo i Redo mają również dołączone menu, umożliwiające szybkie cofnięcie lub ponowne cofnięcie do dowolnego punktu od momentu otwarcia partytury. (Na komputerach Mac opcje te znajdują się odpowiednio w menu File i Edit).
- Pasek tytułowy (Title bar): pokazuje nazwę pliku dokumentu oraz nazwę aktualnie wyświetlanego głosu (dynamic part) lub wersji (jeśli dotyczy). W systemie Windows po nazwie pliku wyświetlana jest gwiazdka (*), jeśli partytura zawiera niezapisane zmiany. (Na komputerach Mac zamiast tego pojawi się czarna kropka wewnątrz czerwonego przycisku zamykania w lewym górnym rogu okna).
- Przyciski okna: pasek tytułowy zawiera zestaw przycisków do pracy z bieżącym oknem. W systemie Windows przyciski te znajdują się w prawym górnym rogu, a w systemie Mac w lewym górnym rogu. Minimalizuj to pierwszy z trzech przycisków w systemie Windows i środkowy z trzech na komputerach Mac. Kliknij go, aby okno utworu zniknęło z ekranu bez zamykania pliku. * Przywróć w dół/Maksymalizuj (zwany Zoom na Macu) to drugi z trzech przycisków w systemie Windows i trzeci z trzech przycisków na Macu. Przycisk ten zmienia rozmiar okna dokumentu. Kliknięcie tego przycisku przełącza okno między maksymalnym rozmiarem a poprzednim rozmiarem.
* Close (Zamknij) to trzeci z trzech przycisków w systemie Windows i pierwszy na komputerach Mac. Jak sugeruje nazwa, kliknięcie tego przycisku zamyka bieżące okno. - Command Search: Wyszukiwarka poleceń: pozwala wyszukać dowolne polecenie w programie Sibelius, niezależnie od tego, czy znajduje się ono w dowolnym menu wstążki, na stronie File, na klawiaturze, w Inspektorze, czy w oknie dialogowym Add or Remove Instruments, poprzez wpisanie nazwy polecenia. Podczas wpisywania pasujące polecenia są wyświetlane poniżej pola wyszukiwania. Kliknij nazwę żądanego polecenia lub użyj strzałek w górę/w dół, aby wybrać polecenie z wyników wyszukiwania, a następnie naciśnij klawisz Enter (Windows) lub Return (Mac), aby wykonać wybrane polecenie. Naciśnij „,” (przecinek), aby wejść do pola wyszukiwania poleceń (możesz także zdefiniować własne skróty klawiaturowe do wprowadzania pola wyszukiwania poleceń w File > Preferences > Keyboard Shortcuts > Other > Activate Command Search). Umożliwia to szybkie wykonywanie poleceń, nawet gdy wstążka jest ukryta.
- Minimalizacja wstążki: Wstążka (opisana poniżej) zajmuje rozsądną ilość miejsca w pionie. Jeśli chcesz zobaczyć większą część utworu podczas pracy, kliknij przycisk Minimalizuj wstążkę. Gdy to zrobisz, wstążka zniknie, pozostawiając tylko zakładki wstążki w górnej części ekranu. Aby ponownie wyświetlić wstążkę, kliknij przycisk ponownie, aby wstążka pojawiła się na stałe, lub po prostu kliknij dowolną kartę, której chcesz użyć, aby wstążka pojawiła się ponownie, dopóki nie dokonasz wyboru, po czym ponownie zniknie.
- Przycisk Help: Kliknij przycisk ?, aby otworzyć niniejszy Podręcznik w formie ekranowej. Dalszą pomoc można znaleźć na karcie File na Wstążce.
- Wstążka: omówione bardziej szczegółowo poniżej.
- Zakładki dokumentu: można otworzyć wiele różnych widoków tego samego dokumentu – np. pełną partyturę i partie poszczególnych instrumentów – w jednym oknie i przełączać się między nimi za pomocą tych zakładek. Po uruchomieniu nowej partytury wyświetlana jest tylko jedna zakładka, oznaczona jako Pełna partytura. Nowe zakładki można otwierać za pomocą przycisku + po prawej stronie paska zakładek dokumentu lub za pomocą innych opcji, które przełączają widok (np. naciśnięcie przycisku W przełącza między pełną partyturą a częścią dynamiczną odpowiadającą bieżącemu zaznaczeniu). Możesz zmieniać kolejność zakładek po prostu przeciągając je, a także możesz „oderwać” zakładkę, aby otworzyć partyturę lub część aktualnie przeglądaną w tej zakładce w nowym oknie: kliknij i przytrzymaj zakładkę, a następnie przeciągnij ją w górę lub w dół; ikona partytury Sibelius pojawi się pod wskaźnikiem myszy. Zwolnij przycisk myszy, a nowe okno zostanie utworzone w miejscu, w którym upuściłeś ikonę partytury Sibelius.
- Otwieranie nowej zakładki: ten przycisk + wyświetla menu, które pozwala otworzyć nową kartę zawierającą inny widok niż bieżąca partytura, w tym głosy (dynamic parts) i zapisane wersje. Możesz także wybrać opcję New window (nowe okno), która otworzy bieżącą kartę w nowym oknie. Nie trzeba klikać samego przycisku, aby otworzyć menu: wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pasku kart dokumentu, aby zrobić to samo.
Praca ze wstążką
- Przełączanie zakładek: Jeśli masz otwartych wiele kart jednocześnie, możesz nie być w stanie zobaczyć wszystkich nazw kart wyraźnie na całej szerokości paska kart. Kliknięcie tego przycisku powoduje wyświetlenie menu z listą wszystkich otwartych kart w bieżącym oknie, umożliwiając szybkie przełączenie się do dowolnej z nich.
- Pasek stanu: W dolnej części okna znajduje się pasek stanu, który zawiera informacje o bieżącym dokumencie i kilka przydatnych przycisków szybkiego dostępu.
- Odczytywanie informacji: Po lewej stronie paska stanu znajduje się seria przydatnych odczytów. Od lewej do prawej: bieżąca strona i łączna liczba stron; łączna liczba taktów; instrument, w którym znajduje się bieżące zaznaczenie, jeśli taki istnieje; zakres bieżącego zaznaczenia, jeśli taki istnieje; kod czasowy bieżącego wyboru; wysokości wybranych nut (lub pierwsza nuta lub akord fragmentu, jeśli wybrano zakres nut); harmonia akordu utworzonego przez wszystkie wybrane nuty na początku wyboru, wyświetlana jako symbol akordu; opis bieżącej operacji (np. Opis bieżącej operacji (np. Edit Passage lub Edit Text); informacja, czy bieżący widok jest aktualnie wyświetlany w brzmieniu (concert pitch) czy transpozycyjnej (pisanej); informacja, czy opcja Layout > Hiding Staves > Focus on Staves jest włączona; informacja, czy opcja Magnetic Layout jest włączona lub wyłączona dla zaznaczonych obiektów; i/lub rozmiar czcionki i punktów zaznaczonego obiektu tekstowego.
- Zmiana powiększenia: Po prawej stronie paska stanu znajduje się suwak z przyciskami + na obu końcach, które umożliwiają szybką i łatwą zmianę poziomu powiększenia bieżącego widoku. Po lewej stronie suwaka znajduje się odczyt aktualnego poziomu powiększenia, wyrażony w procentach.
- Przyciski widoku dokumentu: Po lewej stronie elementów sterujących powiększeniem znajduje się zestaw przycisków, które umożliwiają szybkie przełączanie między różnymi typami widoku, na przykład między wyświetlaniem stron partytury ułożonych poziomo a widokiem panoramicznym. Przyciski te znajdują się również w zakładce View na wstążce.
- Sama wstążka jest podzielona na 11 zakładek w Sibelius Ultimate (zakładka Parts nie jest dostępna w Sibelius Artist lub Sibelius First). Pierwsza zakładka, File (Plik), różni się od innych zakładek: kliknięcie jej powoduje całkowite ukrycie partytury i zamiast tego wyświetla specjalny widok o nazwie Backstage, który zawiera wszystko, co można zrobić z plikiem (w przeciwieństwie do tego, co można zrobić z plikiem, do czego służy pozostałe 10 zakładek). Na karcie Plik można tworzyć, otwierać, zapisywać i zamykać pliki, importować i eksportować je w różnych formatach, drukować nuty, uzyskiwać dostęp do specjalnych funkcji edukacyjnych i dydaktycznych, uzyskiwać szczegółową pomoc i nie tylko. Pozostałe 10 zakładek jest uporządkowanych mniej więcej zgodnie z kolejnością, w jakiej zwykle wykonujesz zadania podczas pracy nad partyturą, więc przechodząc od początku projektu do jego końca, zazwyczaj będziesz przechodzić przez większość zakładek Wstążki od lewej do prawej.
10 zakładek zawiera następujące rodzaje poleceń:
- Home: podstawowe ustawienia partytury, takie jak dodawanie lub usuwanie instrumentów i taktów, a także kluczowe operacje edycji, w tym operacje na schowku i potężne filtry Sibeliusa.
- Note Input: Polecenia związane z wprowadzaniem alfabetycznym, krokowym i fleksyjnym, a także operacje edycji nut, narzędzia kompozycyjne, takie jak explode/reduce (eksploduj / redukuj), oraz transformacje, takie jak retrogradacja, inwersja itp.
- Notations: wszystkie podstawowe oznaczenia inne niż nuty, pauzy i tekst, w tym klucze, oznaczenia tonacji i metrum, specjalne kreski taktowe, linie, symbole, typy główek nut itp.
- Text: kontrola stylu i rozmiaru czcionki, wybór stylów tekstu, a także teksty piosenek, symbole akordów, znaczniki prób oraz opcje numerowania pasków i stron.
- Play: wybór konfiguracji odtwarzania, mikser, sterowanie transportem (odtwarzaniem), Live Tempo, Live Playback, opcje interpretacji partytury przez Sibelius podczas odtwarzania oraz funkcje zapisu nuty do wideo.
- Layout: opcje konfiguracji dokumentu, takie jak rozmiar strony i pięciolinii, odstępy między pięcioliniami, ukrywanie pięciolinii, opcje Magnetic Layout oraz elementy sterujące formatowaniem.
- Appearance: opcje wpływające na wygląd partytury, w tym wybór stylu głównego, odstępów między nutami i formatu nazwy instrumentu, a także polecenia resetowania lub zmiany wyglądu lub położenia obiektów w partyturze.
- Parts (tylko Sibelius Ultimate): opcje dotyczące głosów instrumentalnych.
- Review: dodawanie adnotacji, dodawanie i przeglądanie notatek samoprzylepnych, tworzenie i zarządzanie wieloma wersjami tej samej partytury, porównywanie wersji i uzyskiwanie dostępu do różnych wtyczek korekty.
- View: zmień układ i rozmiar nut na ekranie, wyświetl lub ukryj różne „paski nawigacyjne” i inne pomocne oznaczenia, które dostarczają przydatnych informacji o partyturze, ukryj lub wyświetl dodatkowe panele do zaawansowanej obsługi oraz ułuż lub przełącz się między otwartymi oknami dokumentów.
Grupy i kontrolki
Każda karta Wstążki zawiera pewną liczbę grup, które organizują razem powiązane polecenia. Nazwa każdej grupy jest wyświetlana pod nazwami poszczególnych poleceń szarym tekstem, a grupy są oddzielone od siebie pionową linią:
Powyższa ilustracja przedstawia grupy Common i Lines z karty Notations. Każda grupa zawiera jedną lub więcej kontrolek różnego typu, w tym przyciski, przyciski otwierające menu, przyciski podzielone (gdzie połowa przycisku jest zwykłym przyciskiem, a druga połowa otwiera menu), pola wyboru, pola kombi i galerie, które są menu ze specjalnymi funkcjami.
Galerie
Galerie zapewniają dostęp do wielu obiektów, które można dodać do partytury – od kluczy i oznaczeń metrum po oznaczenia dynamiczne i ekspresyjne, od symboli po tekst i nie tylko. Galerie występują w dwóch wersjach:
- Galerie rozwijane: mogą wyglądać jak zwykłe menu, wyświetlając swoją zawartość jako tekst, lub mogą wyświetlać swoją zawartość graficznie. W przeciwieństwie do zwykłych menu, galerie zazwyczaj zawierają listę opcji uporządkowanych według kategorii, które można następnie filtrować (patrz poniżej). Przykładem galerii tekstowej jest Home > Select > Filters. Wszystkie przyciski w grupie Notations > Common pokazane na powyższym obrazku używają rozwijanych galerii graficznych. Można również wyszukiwać obiekty według nazwy w galeriach rozwijanych, w szczególności w galeriach Lines and Symbols na karcie Notations oraz w galerii Text na karcie Text
- Galerie na wstążce: te galerie są osadzone bezpośrednio na wstążce, umożliwiając wyświetlenie kilku pierwszych elementów galerii bez jej otwierania. Galerie na wstążce umożliwiają przewijanie listy w górę i w dół za pomocą przycisków strzałek przewijania na prawym końcu lub otwieranie galerii, dzięki czemu wygląda ona jak galeria rozwijana. Notations > Lines and Notations > Symbols zawierają galerie na wstążce, pokazane na powyższym obrazku..
Wiele galerii w programie Sibelius zawiera filtry kategorii, które umożliwiają wyświetlanie w galerii tylko jednego rodzaju rzeczy naraz. Filtry kategorii znajdują się na samej górze otwartej galerii; domyślnie nie ma żadnego filtra (więc filtr nazywa się All), ale można kliknąć nazwę filtra, aby wyświetlić menu, w którym wymienione są wszystkie kategorie. Po wybraniu jednej kategorii wszystkie pozostałe kategorie zostaną odfiltrowane.
W zależności od szerokości okna, wstążka dołoży wszelkich starań, aby wyświetlić jak najwięcej elementów sterujących we wszystkich grupach na bieżącej karcie. Niektóre elementy sterujące mogą być ułożone w stos, aby zaoszczędzić miejsce, a może nawet ukryć ich opis tekstowy. Jeśli miejsca jest bardzo mało, niektóre grupy mogą zostać zwinięte, co oznacza, że zamiast wyświetlać każdy z elementów sterujących bezpośrednio na Wstążce, wszystkie elementy sterujące są zwinięte za jednym przyciskiem, który po kliknięciu pokazuje całą zawartość grupy poniżej Wstążki, jak poniżej:
Na powyższym obrazku kilka grup na karcie Layout jest zwiniętych, a grupa Staff Spacing została otwarta poprzez kliknięcie przycisku reprezentującego zwiniętą grupę.
Dostęp za pomocą klawiatury
Wstążka zawiera szereg funkcji oszczędzających czas, które pomagają w szybkiej nauce i poruszaniu się po programie, a główną z nich jest możliwość uzyskania dostępu do każdego polecenia za pomocą klawiatury przy użyciu podpowiedzi klawiszy. Podpowiedzi klawiszowe to specjalne skróty, które prowadzą bezpośrednio do polecenia, niezależnie od tego, na której karcie Wstążki się ono znajduje.
Aby wyświetlić podpowiedzi klawiszy, wystarczy nacisnąć klawisz Alt (Windows) lub Control (Mac): nie trzeba przytrzymywać klawisza. Pod nazwą każdej karty pojawi się niewielka nakładka:
Aby uzyskać dostęp do karty, wystarczy wpisać wyświetlony dla niej klawisz. Na przykład wpisz L, aby przełączyć się na kartę Layout:
Teraz wpisz wskazany skrót klawiszowy (zwykle dwie litery) dla polecenia, którego chcesz użyć.
Po ustawieniu fokusu na wstążce poprzez naciśnięcie klawisza Alt (Windows) lub Control (Mac), można również poruszać się po kartach i elementach sterujących na każdej karcie za pomocą klawiszy strzałek lub Tab i Shift+Tab, a następnie użyj Spacji, Return lub Enter, aby aktywować przycisk lub inny element sterujący, który jest aktualnie w centrum uwagi.
Wskazówki dotyczące ekranu
Każde polecenie na Wstążce ma również rozszerzony opis tekstowy, który pojawia się po najechaniu na nie kursorem myszy. Opisy te nazywane są wskazówkami ekranowymi i zapewniają przydatny dodatkowy kontekst dla każdego polecenia.
Na dole widoczna jest wskazówka ekranowa dla opcji Home > Clipboard > Select Graphic. Zwróć uwagę, że skrót klawiaturowy jest wyświetlany w nawiasach po nazwie polecenia. W przeciwieństwie do podpowiedzi klawiszowych, które mogą być używane tylko w sekwencji po naciśnięciu klawisza Alt (Windows) lub Control (Mac), ten rodzaj skrótu klawiaturowego może być używany z dowolnego miejsca, a nawet można tworzyć własne skróty.
Uruchamianie powiązanych okien dialogowych
Niektóre grupy na Wstążce mają mały dodatkowy przycisk w prawym dolnym rogu, zwany przyciskiem uruchamiania okna dialogowego, który po kliknięciu uruchamia okno dialogowe zawierające dalsze opcje związane z poleceniami w tej grupie.
Na powyższej ilustracji wskaźnik myszy znajduje się nad przyciskiem uruchamiania okna dialogowego Layout > Document Setup, co powoduje uruchomienie okna dialogowego Document Setup, w którym można zmienić rozmiar strony, orientację i marginesy z dodatkowymi opcjami poza tymi na Wstążce.
Interfejs pojedynczego dokumentu
Aby zamknąć partyturę, należy zamknąć całe okno, klikając ikonę zamknięcia w prawym górnym rogu (Windows) lub lewym górnym rogu (Mac). Domyślnie po zamknięciu ostatniego okna dokumentu ponownie otwierane jest okno Quick Start, aby umożliwić otwarcie ostatniej partytury lub utworzenie nowej. Zapobiega to również zamknięciu programu Sibelius w systemie Windows, ponieważ gdy nie ma już otwartych okien, aplikacja zostanie zamknięta.
Jeśli nie chcesz ponownie wyświetlać Quick Start po zamknięciu ostatniego utworu, możesz zamknąć ostatni utwór, klikając ikonę zamknięcia na ostatniej karcie dokumentu, co spowoduje zamknięcie dokumentu, ale pozostawi otwarte okno.
Zamykanie okna
Zamykanie zakładki
Po zamknięciu ostatniej karty w ostatnim oknie wszystkie elementy sterujące na wstążce są wyłączone, ale można teraz kliknąć kartę File, która domyślnie otwiera się na stronie Ostatnie, dzięki czemu można otworzyć ostatni wynik lub kliknąć Open, aby otworzyć inny istniejący wynik, lub New, aby rozpocząć nowy.
Jeśli pracujesz w ten sposób, możesz wyłączyć opcję Show Quick Start ponownie po zamknięciu ostatniej partytury (w samym oknie Quick Start lub na stronie Inne w menu File > Preferences), ale pamiętaj, że po zamknięciu pustego okna dokumentu, które pozostaje po zamknięciu ostatniej karty ostatniej partytury, Sibelius nadal będzie zamykał się w systemie Windows.
Na komputerach Mac aplikacje mogą nadal działać, gdy nie mają okien, więc Sibelius pozostaje uruchomiony do momentu wyraźnego zamknięcia. Jeśli klikniesz ikonę Sibelius w Docku, gdy program Sibelius jest uruchomiony, ale nie ma otwartych okien, automatycznie otworzy się okno Szybki start, aby ułatwić ponowne rozpoczęcie pracy.
Zapisywanie ustawień środowiska pracy
Sibelius automatycznie śledzi rozmieszczenie okien i kart podczas pracy nad partyturą, aby móc je przywrócić przy następnym otwarciu. Po ponownym otwarciu partytury, nad którą pracowano wcześniej, Sibelius:
- Otworzy okno dokumentu do tego samego rozmiaru i pozycji, które były używane podczas ostatniego zamknięcia.
- Otwiera wszystkie karty, które były otwarte podczas ostatniego zamknięcia, i ustawia focus na ostatnio używanej karcie.
- Ustawia poziom powiększenia i typ widoku na takie same, jak podczas ostatniego zamknięcia.
- Przywraca ustawienia na karcie View na Wstążce, dla których powinny być wyświetlane „niewidoczne” (przydatne rzeczy, które są wyświetlane na ekranie, ale nie są normalnie drukowane).
- Możesz oczywiście powiedzieć Sibeliusowi, które z powyższych rzeczy chcesz, aby zrobił za Ciebie, za pośrednictwem stron Display i Files w menu File > Preferences—Display Settings.
Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj.
Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl