Spis treści
Jeśli postępowałeś zgodnie z procedurami krok po kroku do tego momentu, widziałeś większość narzędzi Finale podczas pracy. Oczywiście nie należy oczekiwać, że zapamiętasz cały ten materiał; zawsze możesz ponownie przeczytać szczegółowe dyskusje przedstawione w tym samouczku i skonsultować się z Encyklopedią, Odniesieniami i QuickStart Video Tips w dowolnym momencie (materiały w j. angielskim).
Znajomość dostępnych narzędzi to jednak tylko połowa procesu nauki. Teraz musisz dowiedzieć się, jak zmaksymalizować szybkość i moc programu, aby stworzyć jak najwięcej nut, przy jak najmniejszej liczbie zbędnych kroków i w jak najkrótszym czasie.
Kolejność wprowadzania
Zalecenia dotyczące wydajnego pisania nut.
Ogólnie rzecz biorąc, możesz maksymalnie wykorzystać swój czas, tworząc dokumenty w następującej kolejności.
Wskazówka: Pamiętaj, aby często zapisywać swoją pracę.
- Użyj kreatora lub szablonu, aby zdefiniować instrumenty i podstawowy układ utworu. W razie potrzeby dodaj, usuń lub edytuj pięciolinie za pomocą narzędzia Pięciolinie.
- Wprowadź nuty za pomocą narzędzia Proste wprowadzanie, narzędzia Szybkie wprowadzanie lub HyperScribe.
- Edytuj nuty za pomocą narzędzia Proste wprowadzanie. Zapoznaj się z klawiszami oszczędzającymi czas. Pamiętaj, że możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolny wpis, aby edytować go za pomocą menu kontekstowego, lub kliknąć CTRL, aby zaznaczyć dowolną nutę i użyć naciśnięcia klawisza modyfikującego, aby edytować nutę. Aby wyświetlić listę skrótów klawiszowych, wybierz Proste wprowadzanie > Skróty edycyjne.
- Korzystając z przycisków odtwarzania, odsłuchaj utwór, aby sprawdzić błędy.
- Wprowadź słowa za pomocą opcji Wklej tekst z edytora tekstowego lub Wprowadzaj słowa.
- Użyj narzędzia Repetycje lub jednej z wtyczek repetycji, aby umieścić dowolne powtórzenia.
- Dodaj symbole akordów i chwyty gitarowe.
- Umieść wszystkie oznaczenia ekspresji: artykulacje, dynamikę, łuki itd. Przypisz najczęściej używane oznaczenia do metanarzędzi.
- Sprawdź, czy nuty są prawidłowo rozmieszczone (spacjowanie).
- Użyj narzędzia Rozmiarowanie, aby określić ogólny rozmiar nut (klikając lewy górny róg strony).
- Przejrzyj fragment w widoku strony. Napraw nieprawidłowe przewroty strony lub podziały systemów, używając polecenia Dostosuj liczbę taktów w systemie. Użyj narzędzia Zaznaczanie, aby przenieść takty w górę lub w dół systemu, używając strzałek w górę i w dół..
- Ukryj puste pięciolinie w systemach, jeśli to konieczne, używając opcji Pięciolinie > Ukryj puste pięciolinie.
- Dodaj znaki rewizyjne za pomocą narzędzie Ekspresje
- Narzędzie Tekst umożliwia dodawanie napisów, numerów stron i innych notatek tekstowych.
- Przeglądaj i edytuj głosy.
- Użyj funkcji Układu strony, aby dokonać ostatecznych zmian w partyturze i głosach.
Ponowne użycie ustawień dokumentu
Wskazówka: Po zainstalowaniu nowej wersji Finale na komputerze, style dokumentów, zespoły, szablony i biblioteki nie są kopiowane z poprzedniej wersji. Aby przenieść te pliki, zobacz Jak przenieść ustawienia i pliki pomocy technicznej z jednej wersji Finale do innej.
Istnieje kilka opcji oszczędzających czas podczas częstej pracy z typowymi ustawieniami dokumentów:
- Style dokumentów. Chociaż za pomocą Kreatora można utworzyć dowolny rodzaj dokumentu, proces ten można przyspieszyć, korzystając ze stylu dokumentu, który zawiera wiele różnych ustawień, których nie trzeba konfigurować po utworzeniu dokumentu.
- Własne zespoły. Jeśli istnieją często używane instrumenty, można je ponownie wykorzystać, korzystając z zespołu w Kreatorze. Finale zawiera kilka predefiniowanych zespołów.
- Szablony. Szablony są przydatne w sytuacjach, które nie są łatwe do utworzenia za pomocą Kreatora; na przykład określony gatunek muzyczny może wykorzystywać wyspecjalizowane konwencje notacji, takie jak utwór chóralny łączący sopran / alt i tenor / bas w nazwach pięciolinii. Szablony obejmują ustawienia dokumentu, istniejące elementy, takie jak bloki tekstu i określone instrumentacje. Finale zawiera szereg gotowych szablonów podzielonych na kategorie gatunkowe.
- Biblioteki. W przypadkach, gdy chcesz udostępnić tylko niektóre opcje i ustawienia dokumentu innym dokumentom, użyj biblioteki. Można dokładnie określić, które elementy z istniejącego dokumentu zostaną zapisane w osobnym pliku biblioteki, który można następnie zaimportować do dowolnego dokumentu. Finale zawiera szeroką gamę bibliotek dla wielu różnych sytuacji i wielu różnych czcionek.
Finale zawiera również dokument domyślny, który można edytować. Dokument ten jest używany tylko w dwóch bardzo specyficznych sytuacjach: podczas wybierania Plik > Nowy > Domyślny dokument i podczas importowania plików MusicXML.
FinaleScript i makra
Ulepszanie Finale dzięki automatyzacji i zaawansowanym skrótom klawiaturowym.
Wbudowane skróty klawiaturowe i metanarzędzia są w porządku, ale co z poleceniami, których często używasz, ale które nie mają odpowiedników na klawiaturze? Co więcej, co z wieloetapowymi procedurami (przełączenie do widoku strony, przeskalowanie widoku do 75%, kliknięcie narzędzia Układ strony, wcięcie pierwszego układu, kliknięcie OK), które często wykonujesz?
Jeśli jesteś nawet umiarkowanym demonem wydajności, powinieneś wypróbować wtyczkę FinaleScript. Wtyczka ta została zaprojektowana w celu zapewnienia łatwego sposobu automatyzacji powtarzalnych zadań, dzięki czemu serię poleceń można uruchomić raz dla dowolnej liczby dokumentów, zamiast w kółko ręcznie. Na przykład, zamiast ręcznie otwierać i zmieniać spacjowanie, transpozycję i układ wielu dokumentów, wtyczka ta pozwala uruchomić ten sam zestaw poleceń dla wszystkich tych dokumentów jednocześnie. Serię poleceń można również zastosować do pojedynczego dokumentu. Kompletny samouczek dla początkujących i zaawansowanych użytkowników znajduje się w Samouczek Finale 14 FinaleScript.
Oprócz wtyczki FinaleScript, można również rozważyć połączenie Finale z programem makr innej firmy. Makro to seria kroków – przeciąganie, wybieranie poleceń menu, pisanie i tak dalej – która została zautomatyzowana i zaprogramowana do wykonywania się po naciśnięciu określonego naciśnięcia klawisza.
Makroprogramy pozwalają wykonać dowolną sekwencję za pomocą jednego naciśnięcia klawisza.Na przykład QuicKeys firmy Startly Technologies lub Keyboard Maestro może ułatwić pracę z Finale. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z programem makr, będziesz musiał usiąść z jego instrukcją i nauczyć się, jak działa. Jest to jednak opłacalna inwestycja czasu, która zwróci się wielokrotnie – za każdym razem, gdy będziesz pracować z Finale i obserwować, jak program makr wykonuje za Ciebie rutynowe, wieloetapowe zadanie.
Ponadto można użyć programu makr do mapowania odpowiedników klawiaturowych narzędzi (ponieważ Finale udostępnia tylko dziesięć). Sprawdź również wtyczkę Plug-ins > TGTools > Menu skrótów (w systemie Windows).
Warto przeczytać
Udostępnianie nut online i w różnych programach.
Finale ułatwia dostęp do nut w innych programach na komputerze. Może udostępniać obrazy programom graficznym, teksty i bloki tekstowe edytorom tekstu, a nuty sekwencerom lub innym programom do notacji.
Jednym z najbardziej przydatnych przykładów współpracy Finale z innym oprogramowaniem jest możliwość importowania i eksportowania zarówno standardowych plików MIDI, jak i MusicXML. Większość sekwencerów (Digital Performer, Sonar, Cubase, Logic itd.) potrafi odczytywać pliki MIDI i generować pliki MIDI i MusicXML. Można więc tworzyć nuty w ulubionym sekwencerze, zapisywać je jako pliki MIDI lub MusicXML, a następnie otwierać je w programie Finale w celu konwersji do standardowego zapisu. Jeśli chcesz, Finale może nawet zachować velocity, rytmikę i informacje o kontrolerach z oryginalnego pliku MIDI. Jeśli szczegóły notacji są bardziej priorytetowe, można zamiast tego zaimportować plik MusicXML.
Wskazówka: Żadne produkty MakeMusic starsze niż Finale 2014 nie mogą bezpośrednio otwierać nowoczesnych plików Finale. Aby udostępnić pliki innym osobom, które nie posiadają najnowszej wersji Finale, można użyć narzędzia MusicXML do zapisywania plików za pomocą wtyczki Dolet.
Należy również pamiętać, że Finale może odczytywać pliki utworzone w innych programach do notacji nut MakeMusic, w tym Finale SongWriter, Finale PrintMusic i Finale NotePad. Pliki utworzone we wcześniejszych wersjach Finale, a także w dowolnym programie do notacji MakeMusic, mogą być otwierane bezpośrednio w Finale, nawet na innej platformie. Na przykład, pliki utworzone w PrintMusic 2011 dla Windows mogą być otwierane w Finale dla Mac. Można również odczytywać starsze pliki międzyplatformowe, w tym pliki z Allegro i Finale Guitar.
Oprócz wtyczek dostępnych w Finale, dostępnych jest również wiele dodatkowych wtyczek stworzonych przez zewnętrznych programistów, które mogą poprawić wydajność i zautomatyzować zadania. Na przykład opcje TGTools i Patterson Plug-ins Lite w menu Plug-ins Finale są próbkami pełnej kolekcji TGTools dostępnej pod adresem www.tgtools.de i kolekcji wtyczek Patterson dostępnej pod adresem www.robertgpatterson.com. Dostępnych jest również wiele innych wtyczek. Lista kilku z nich znajduje się na stronie www.finaletips.nu Można również używać czcionek muzycznych stworzonych przez innych dostawców. Szeroka gama czcionek muzycznych jest dostępna i może być używana z programem Finale.
Program Finale 27 w polskiej wersji językowej z polskimi materiałami oraz uaktualnienia do Finale 27 można kupić w naszym sklepie internetowym: kliknij tutaj