Spis treści
- Human Playback
- Aby dodać oznaczenie ritardando
- Aby zmienić styl odtwarzania Human Playback
- Urządzenia odtwarzania i mapy brzmień
- Aby odtworzyć plik za pomocą urządzenia MIDI lub SoundFont
- Aby odtwarzać plik przy użyciu instrumentów VST
- Miksowanie
- Aby dostosować głośność pojedynczego instrumentu lub całego utworu
- Aby dostosować panoramowanie
- Aby dostosować pogłos po wybraniu opcji Odtwarzaj z VST
- Aby dostosować pogłos po wybraniu opcji Odtwarzaj z MIDI
Słyszałeś już swoje nuty, korzystając z funkcji odtwarzania Finale, aby sprawdzić nuty i usłyszeć instrumenty razem. Odtwarzanie służy jednak nie tylko do sprawdzania błędnych nut. Wiele z wprowadzonych oznaczeń będzie miało również wpływ na odtwarzanie. W ten sam sposób, w jaki ekspresje i artykulacje informują wykonawcę o tym, jak grać nuty, funkcja Human Playback w Finale odczyta i zinterpretuje wprowadzone oznaczenia.
Finale zawiera również bibliotekę bardziej realistycznych dźwięków do odtwarzania, zwaną Garritan Instruments for Finale, która może przekształcić napisane przez ciebie nuty za pomocą dźwięków o wysokiej jakości wykonawczej. Ten samouczek pokazuje, jak korzystać z obu tych funkcji.
Human Playback
Symulacja występu na żywo
Finale nie jest substytutem żywego, występującego muzyka, ale jego funkcja Human Playback pozwala na odtwarzanie partytury tak, aby ściśle przypominała niektóre niuanse występu na żywo. Prawidłowe wykonanie utworu zależy w takim samym stopniu od stylu, jak od samych oznaczeń – na przykład nie można oczekiwać, że utwór jazzowy będzie wykonywany w taki sam sposób, jak klasyczna sonata. Aby uwzględnić te różnice, Finale zawiera kilka różnych stylów odtwarzania przez człowieka.
Pod koniec tej lekcji będziesz wiedzieć, jak:
- Wybrać styl odtwarzania, który pasuje do Twoich nut
- Włączyć lub wyłączyć Human Playback
Aby rozpocząć w tym momencie, otwórz dokument samouczka Tutorial 8.MUSX.
Zanim zaczniemy, dodajmy zmianę tempa do naszego utworu, aby zademonstrować możliwości Human Playback.
Aby dodać oznaczenie ritardando
- Wybierz narzędzie Ekspresje .
- Dwukrotnie kliknij początek 12 taktu w dowolnej pięciolinii.
- Wybierz Zmiany tempa, kliknij dwukrotnie „rit.” Oznaczenie pojawia się nad górną pięciolinią. Oznaczenia w tej kategorii pojawiają się nad najwyższą pięciolinią partytury, a także nad górną pięciolinią we wszystkich głosach.
- Kliknij dwukrotnie pierwszą miarę w takcie 13 na dowolnej pięciolinii.
- Kliknij dwukrotnie „a tempo.” Pozwoli nam to usłyszeć interpretację ritardando przez Human Playback. Aby zmienić pozycję, poruszaj się po głosach i przeciągaj odpowiednio te ekspresje, aby rozwiązać wszelkie kolizje. Zwróć również uwagę, że zmiany tempa zwykle pojawiają się poniżej pięciolinii dla głosów instrumentalnych.
Style Human Playback
Finale zawiera piętnaście predefiniowanych stylów odtwarzania. Jeśli teraz odtwarzasz partyturę, używasz już stylu Standardowy. Zwróć uwagę, jak Human Playback interpretuje oznaczenia dynamiczne i zmiany tempa. Możesz dostosować interpretację Human Playback, wybierając inny ze stylów Human Playback.
Aby zmienić styl odtwarzania Human Playback
Wskazówka: Gdy jako styl odtwarzania Human Playback wybrano Jazz, można dostosować wartość swingu. W tym celu kliknij przycisk Ustawienia odtwarzania i kliknij strzałkę obok wartość swingu .
- Wybierz MIDI/Audio > Human Playback> Jazz.
- Wciśnij Odtwarzaj .
- Przewiń do początku utworu.
- Wybierz MIDI/Audio > Human Playback > Romantyczny.
- Wybierz .
Wskazówka: Odtwarzanie HP można zastosować do fragmentów dokumentu, ustawiając opcję Brak w Human Playback, a następnie używając polecenia Zastosuj Human Playback w Narzędzia MIDI.
Włączanie i wyłączanie Human Playback
Interpretacja partytury przez Human Playback pomija wszelkie nagrane dane MIDI lub dane MIDI zastosowane ręcznie za pomocą narzędzia MIDI. Można to uwzględnić i dostosować szczegóły dotyczące interpretacji przez Human Playback w oknie dialogowym Preferencje Human Playback. Jeśli chcesz odtwarzać partyturę bez Human Playback, wybierz opcjęe MIDI/Audio > Human Playback> Brak.
Urządzenia odtwarzania i mapy brzmień
Zmiana brzmień odtwarzania
Finale obsługuje dwa główne sposoby odtwarzania nut: Odtwarzanie MIDI lub odtwarzanie VST (AU w systemie macOS). Pozwala to wybrać najlepsze brzmienia odtwarzania w oparciu o posiadany sprzęt lub oprogramowanie. Korzystając z programu Menedżer partytury programu Finale, można łatwo wybrać dowolny dźwięk instrumentu dostępny na komputerze.
Pod koniec tej lekcji będziesz wiedzieć:
- Jaka jest różnica między odtwarzaniem MIDI i VST oraz najlepsze zastosowania dla każdego z nich
- Jak wybrać nowe brzmienie do odtwarzania
- Jak przekonwertować pliki, aby użyć nowego urządzenia do odtwarzania?
Aby rozpocząć w tym momencie, otwórz dokument samouczka Tutorial 8.MUSX.
MIDI
MIDI to skrót od Musical Instrumental Digital Interface, który jest standardowym językiem komputerowym używanym przez komputery i urządzenia MIDI do komunikowania się ze sobą. Finale może odtwarzać za pomocą zewnętrznego urządzenia MIDI, syntezatora karty dźwiękowej lub SoundFont zainstalowanego na komputerze.
Aby odtworzyć plik za pomocą urządzenia MIDI lub SoundFont
- Z menu MIDI/Audio, wybierz Odtwarzaj z MIDI.
- Wciśnij przycisk Odtwarzaj .
Program Finale korzysta z urządzenia MIDI określonego w oknie Ustawienia MIDI.
VST
Prawdopodobnie zainstalowałeś Garritan Instruments for Finale, a także program Finale. Finale został zaprojektowany tak, aby korzystać z najlepszych technologii wtyczek audio, umożliwiając Finale bezpośrednie ładowanie instrumentów VST (takich jak instrumenty Garritan) i efektów (takich jak Ambience Reverb) oraz używanie tych instrumentów i efektów do odtwarzania dowolnego utworzonego pliku.
„VST” to skrót od „Virtual Studio Technology”. VST to standard wtyczek audio opracowany przez firmę Steinberg (twórców Cubase, cyfrowej stacji roboczej audio). Wtyczki VST, podobnie jak wtyczki Audio Units, mogą być wirtualnymi instrumentami lub efektami, które mogą być następnie używane przez dowolną aplikację audio obsługującą wtyczki VST.
Wskazówka: Finale obsługuje również całą gamę dodatkowych samplerów VST, syntezatorów, efektów i instrumentów – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Finale. Każdy z tych instrumentów można łączyć z instrumentami Garritan Instruments for Finale.
Aby odtwarzać plik przy użyciu instrumentów VST:
- Z menu MIDI/Audio, wybierz Odtwarzaj z VST (AU na macOS).
- Wciśnij przycisk Odtwarzaj .
Obecnie plik ten wykorzystuje dźwięki SoftSynth programu Finale. Możesz użyć Menedżer partytury, aby ponownie przypisać brzmienia instrumentów. Szczegółowe informacje można znaleźć w sekcji Konfigurowanie odtwarzania instrumentów.
Miksowanie
Regulacja głośności, panoramy i pogłosu
Używałeś już dynamiki, aby dostosować głośność swoich nut. Możesz jednak dostosować głośność całego dokumentu lub zmienić balans między instrumentami w skali globalnej.
Pod koniec tej lekcji będziesz wiedzieć, jak:
- Użyj widoku miksera lub widoku studia, aby dostosować głośność
- Ustaw poziomy panoramowania, aby uzyskać bardziej realistyczne odtwarzanie stereo
- Dodać lub kontrolować pogłos w utworze
Głośność
Aby zapewnić optymalne odtwarzanie instrumentów Garritan, należy unikać ustawiania zbyt wysokiego poziomu głośności głównej miksera. Zbyt wysoki poziom domyślny często skutkuje zniekształconym odtwarzaniem podczas korzystania z instrumentów Garritan. Jeśli konieczne jest zwiększenie głośności odtwarzania, należy najpierw zwiększyć głośność systemu i/lub głośność głośników komputera przed zwiększeniem głośności głównej w mikserze Finale.
Aby dostosować głośność pojedynczego instrumentu lub całego utworu
- Wybierz Okno > Mikser.
- Przeciągnij suwaki fortepianu ([Pięciolinia 1] i [Pięciolinia 2]) w dół, aby zmniejszyć głośność.
- Aby wyregulować głośność całego utworu, przeciągnij suwak elementów sterujących Master w dół, aby zmniejszyć głośność.
Jeśli instrumenty nie są zrównoważone, zwykle najlepiej jest zmniejszyć głośność instrumentów, które są zbyt głośne, zamiast zwiększać głośność instrumentów, które są zbyt ciche. Ponadto, podobnie jak w przypadku staromodnego ręcznego miksera, suwaki głośności w mikserze Finale nie są zautomatyzowane. Mikser Finale działa najlepiej jako tablica „ustaw i zapomnij”, w której wybierasz wartości, które będą dobrze działać dla całej partytury.
Wskazówka: Elementy sterujące miksera można pozostawić otwarte i regulować podczas odtwarzania pliku, aby wprowadzać zmiany balansu i panoramowania pliku w czasie rzeczywistym.
Panoramowanie
Panoramowanie odnosi się do względnej pozycji instrumentu w miksie stereo. Instrument, który jest przesunięty w lewo, będzie brzmiał głównie (lub, jeśli jest przesunięty całkowicie w lewo, całkowicie) z lewego głośnika, podczas gdy instrument, który jest przesunięty na środek, będzie brzmiał jednakowo z obu głośników, a zatem będzie brzmiał tak, jakby pochodził ze środka sceny dźwiękowej.
Wybór odpowiedniego panoramowania pomaga stworzyć realistyczny obraz stereo i pozwala na wyraźne rozróżnienie poszczególnych instrumentów, nawet w partyturach dużych zespołów. Podczas tworzenia partytury za pomocą Kreatora, Finale próbuje przypisać najlepsze ustawienia panoramowania dla wybranych instrumentów.
Aby dostosować panoramowanie
- Wybierz Okno > Mikser.
- Przeciągnij pokrętło w górnej części elementów sterujących klarnetu do końca w lewą stronę, aby umieścić go całkowicie w lewym kanale..
Wskazówka: Ustawienia te można również dostosować w Menedżerze partytury, wprowadzając dokładne wartości MIDI (od 0 do 127).
Pogłos
Pogłos pozwala komputerowi modelować akustykę miejsca występu – na przykład dużej sali koncertowej lub kameralnego klubu jazzowego. Pogłos dla odtwarzania instrumentów Garritan jest obsługiwany na różne sposoby, w zależności od tego, czy w menu MIDI/Audio wybrano opcję Odtwarzaj z MIDI czy Odtwarzaj z VST (AU).
Aby dostosować pogłos po wybraniu opcji Odtwarzaj z VST
- Wybierz MIDI/Audio > Banki I efekty VST.
- Znajdź bank z ARIA Player na liście. Kliknij ikonę ołówka aby otworzyć ARIA Player.
- W odtwarzaczu ARIA Player kliknij przycisk Effects (Efekty) po prawej stronie. Pojawi się panel sterowania pogłosem Ambience. Panel ten służy do regulacji typowych parametrów pogłosu, takich jak Decay, Diffusion, Size itp.
Dostosowanie tych ustawień zwiększy ogólny poziom głośności i zmniejszy ogólny pogłos do bardziej neutralnego poziomu. Można również wybrać dowolne z fabrycznych ustawień wstępnych z menu rozwijanego, co pozwala na wybór spośród wielu wstępnie ustawionych rozmiarów pomieszczeń – różnych sal koncertowych, klubów jazzowych itp..
Aby dostosować pogłos po wybraniu opcji Odtwarzaj z MIDI
- Wybierz Okno > Mikser..
- Wybierz wstępnie ustawiony poziom pogłosu pod kontrolkami Master lub dostosuj go ręcznie, klikając białą kropkę i przeciągając ją wokół pokrętła.
Program Finale 27 w polskiej wersji językowej z polskimi materiałami oraz uaktualnienia do Finale 27 można kupić w naszym sklepie internetowym: kliknij tutaj