Sibelius Sounds to biblioteka brzmień o profesjonalnej jakości, łącząca ekskluzywne, specjalnie nagrane instrumenty ze starannie wyselekcjonowanymi licencjonowanymi dźwiękami od ekspertów branżowych. Rezultatem jest wszechstronna kolekcja dźwięków dobrze nadających się do każdego gatunku muzyki.
Sibelius Sounds jest odtwarzany przez wbudowany Sibelius Player, potężny wirtualny odtwarzacz próbek, oparty na technologii samplera Structure dla Avid Pro Tools.
Dołączone brzmienia
Sibelius Sounds zawiera Avid Orchestra, która została nagrana przez najlepszego projektanta dźwięku, który pracował z niektórymi z najbardziej wymagających kompozytorów Hollywood, przy użyciu jednej z wiodących europejskich orkiestr. Nie jest to „lajtowa” lub okrojona biblioteka: reprezentowany jest każdy instrument orkiestrowy, w miarę możliwości nagrany ze spójnym zestawem technik gry (w tym legato, détaché lub portato, staccato, akcent, legato i tryle), a także specjalistyczne techniki dla wielu instrumentów (w tym podwójny język dla fletów, wyciszenia dla instrumentów dętych blaszanych i smyczkowych, niezmierzone tremola dla smyczków itp. Uwzględniono smyczki solowe, kameralne i tutti, a także bardziej nietypowe instrumenty, takie jak tuba Wagnera, flet altowy, heckelfon i litofon, a także kilka instrumentów z epoki, w tym barokową trąbkę i obój d’amore.
Oprócz Avid Orchestra, Sibelius Sounds zawiera również szeroki zestaw brzmień odpowiednich dla jazzu, rocka, popu i muzyki światowej, z dźwiękami nagranymi i zaprogramowanymi przez zespół odpowiedzialny za wielokrotnie nagradzane wirtualne instrumenty dla Pro Tools. Obejmuje to saksofony sopranowy, altowy, tenorowy i barytonowy, wszystkie nagrane z charakterystycznymi technikami, takimi jak doits i falls, z podobną dbałością o szczegóły w pozostałej części big bandu, w tym trąbki i puzony z technikami jazzowymi. Zestaw uzupełnia szeroka gama klasycznych instrumentów klawiszowych, syntezatorów, gitar, basów i perkusji bez dźwięku.
Cieszymy się również, że możemy dołączyć wysokiej jakości organy piszczałkowe z ponad 20 registrami, próbkowane z organów E.M. Skinnera w Our Lady of Mount Carmel, Chicago, Illinois, USA, uzyskane od najlepszego na świecie oprogramowania do wirtualnych organów, Hauptwerk. Więcej informacji na temat Hauptwerk można znaleźć na stronie www.hauptwerk.com.
Wreszcie, Sibelius Sounds zawiera również marszowe brzmienia dęte i perkusyjne z Fanfare i Rumble firmy Sample Logic, która nagrała wielokrotnego mistrza świata korpusu perkusyjnego, The Blue Devils, w Skywalker Sound w Marin County w Kalifornii, aby opracować biblioteki próbek, które są odpowiednie nie tylko dla kompozytorów i aranżerów orkiestr marszowych, ale także projektantów dźwięku. Więcej informacji na temat Fanfare i Rumble można znaleźć na stronie www.samplelogic.com.
Wymagania dotyczące komputera
Sibelius Sounds to bardzo duża biblioteka sampli o profesjonalnej jakości, więc zajmuje dużo miejsca na dysku twardym (ponad 35 GB) i wymaga wydajnego komputera z 64-bitowym systemem operacyjnym i dużą ilością pamięci RAM (najlepiej co najmniej 4 GB), aby w pełni ją wykorzystać. Aby uzyskać najlepszą wydajność, próbki powinny być zainstalowane na dysku półprzewodnikowym (SSD) zamiast na konwencjonalnym dysku twardym.
Więcej porad dotyczących zarówno programu Sibelius Player, jak i innych instrumentów wirtualnych można znaleźć w sekcji Jak najlepiej wykorzystać wirtualne instrumenty i efekty.
Wykrywanie niskiego poziomu pamięci
Całkowita ilość pamięci wymagana do załadowania wszystkich brzmień dla dużej partytury orkiestrowej podczas korzystania z Sibelius Sounds może wynosić nawet 3 GB pamięci RAM tylko dla brzmień. Sam Sibelius wymaga kilkuset megabajtów pamięci RAM (ponownie w zależności od rozmiaru partytury, liczby otwartych partytur lub części itp.), system operacyjny zazwyczaj wymaga kilkuset megabajtów pamięci RAM, a oczywiście możesz mieć inne aplikacje działające jednocześnie, z których wszystkie mają własne wymagania dotyczące pamięci.
W związku z tym, jeśli korzystasz z komputera 32-bitowego, który może mieć dostęp tylko do około 3 GB (Windows) lub 4 GB (Mac), lub jeśli masz zainstalowane 4 GB pamięci RAM lub mniej, uruchomienie Sibelius Sounds może doprowadzić zasoby systemu do granic możliwości.
Program Sibelius próbuje wykryć, że podczas ładowania dźwięków w odtwarzaczu Sibelius kończy się pamięć, aby uniknąć niestabilności lub awarii aplikacji z powodu wyczerpania pamięci. Gdy dostępne jest około 400 MB całkowitej pamięci systemowej, Sibelius wyświetli okno dialogowe z ostrzeżeniem i zaproponuje przełączenie na konfigurację odtwarzania wymagającą mniej pamięci (np. przełączenie na Sibelius Sounds (Lite) lub Sibelius 6 Essentials, jeśli jest dostępny) lub zmniejszenie liczby gniazd lub kontynuowanie ładowania. Gdy pozostanie tylko około 200 MB całkowitej pamięci systemowej, Sibelius wyświetli okno dialogowe błędu i nie załaduje żadnych dalszych dźwięków, wymagając teraz wybrania innej konfiguracji odtwarzania lub zmniejszenia liczby używanych gniazd.
Konfigurowanie Sibelius Sounds
Sibelius jest domyślnie ustawiony na odtwarzanie przez Sibelius Sounds, ale po przełączeniu się na inny zestaw urządzeń odtwarzających można przełączyć się z powrotem na Sibelius Sounds, wybierając Sibelius Sounds z menu konfiguracji w Play > Setup.
Gdy tylko otworzysz partyturę, Sibelius automatycznie załaduje niezbędne dźwięki w tle. W zależności od liczby instrumentów w partyturze trwa to od pół minuty do kilku minut, podczas których można wprowadzać i edytować partyturę w dowolny sposób. Sibelius wyświetla wskaźnik postępu w postaci wartości procentowej po lewej stronie przycisków widoku dokumentu po prawej stronie paska stanu. Próba rozpoczęcia odtwarzania przed wczytaniem wszystkich dźwięków spowoduje wyświetlenie paska postępu podczas wczytywania pozostałych dźwięków, po czym rozpocznie się odtwarzanie. W oknie dialogowym postępu wczytywania dźwięków Loading Sounds można kliknąć przycisk Cancel (Anuluj), co spowoduje jedynie anulowanie odtwarzania, a nie anulowanie wczytywania dźwięków, które jest kontynuowane w tle.
Jak działa Sibelius Player
Sibelius Player może odtwarzać do 128 różnych brzmień jednocześnie lub mniej, w zależności od dostępnych zasobów komputera. Na przykład, jeśli komputer ma mniej niż 1 GB pamięci RAM, Sibelius ograniczy liczbę dostępnych kanałów do 32; jeśli komputer ma 2 GB pamięci RAM, Sibelius pozwoli na 64 kanały; jeśli masz więcej niż 2 GB pamięci RAM, Sibelius pozwoli na 128 kanałów. Limit ten można dostosować na stronie Playback w menu File > Preferences, ale jeśli zwiększysz maksymalną liczbę, pamiętaj, że komputer może nie być w stanie obsłużyć wszystkich dźwięków, co spowoduje zacinanie się odtwarzania i znacznie spowolni działanie programu Sibelius i komputera jako całości.
Zwykle liczba dostępnych kanałów przekracza liczbę brzmień wymaganych przez wszystkie partytury z wyjątkiem największych, ale warto zrozumieć, w jaki sposób Sibelius przydziela dźwięki do kanałów. Pięciolinia w partyturze może potencjalnie wykorzystywać więcej niż jedno brzmienie ze względu na zmiany instrumentu (np. jeśli pięciolinia zaczyna się jako klarnet, ale później zmienia się na saksofon) lub zmiany w technice gry (np. jeśli pięciolinia skrzypiec zaczyna się arco, ale później gra pizzicato), co może zwiększyć całkowitą liczbę brzmień używanych w partyturze powyżej liczby dostępnych kanałów, w zależności od tego, czy Sibelius może odtwarzać brzmienia przy użyciu tego samego kanału.
Brzmienia mogą współdzielić kanał, jeśli są dostępne za pomocą przełącznika, co oznacza, że Sibelius może albo zagrać określoną nutę, aby wyzwolić zmianę brzmienia (znaną jako keyswitch – przełącznik), albo ustawić kontroler MIDI na określoną wartość, albo zagrać nutę z określoną wartością velocity itd. Kilka brzmień w Sibelius Sounds działa w ten sposób: na przykład skrzypce mogą przełączać się między arco, pizzicato i nieograniczonym tremolo za pomocą keyswitchy, a trąbka może przełączać się między normalną i z tłumikiem w ten sam sposób.
Jeśli chcesz zmienić brzmienie na zupełnie inne – np. z klarnetu na saksofon – zwykle wymaga to dodatkowego kanału.
W praktyce oznacza to, że jeśli partytura wykorzystuje więcej brzmień, z których każdy wymaga oddzielnego kanału niż maksymalna liczba dostępnych kanałów, Sibelius podejmie pewne decyzje dotyczące sposobu jej odtwarzania. W przypadku pięciolinii, które należą do tej samej rodziny instrumentów (np. dęte drewniane, dęte blaszane, smyczki), Sibelius podwoi pięciolinie na tym samym kanale, aby wszystkie używały tego samego brzmienia – więc może się zdarzyć, że klarnety, oboje i fagoty będą odtwarzane z (powiedzmy) dźwiękiem fagotu.
Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj.
Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl