(Tylko Sibelius Ultimate)
Nauczyciele potrzebują stałego dopływu materiałów do nauczania i uczenia się, aby wspierać program nauczania, który realizują. Kreator arkuszy pozwala wybierać spośród ponad 1700 gotowych arkuszy roboczych, projektów, ćwiczeń, utworów repertuarowych, plakatów, materiałów referencyjnych i innych zasobów. Są one starannie zaprojektowane pod kątem programów nauczania w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie i odpowiednie dla uczniów w każdym wieku. Niektóre materiały (takie jak Selected repertoire i Reference) są również przydatne na poziomie college’u i uniwersytetu.
Możesz utworzyć zarówno arkusz roboczy dla ucznia, jak i wypełniony arkusz odpowiedzi, aby pomóc w ocenie. Możesz nawet generować arkusze z losowymi pytaniami, które za każdym razem będą inne, dzięki czemu nigdy nie zabraknie Ci materiałów do wykorzystania. A wszystko to zajmuje zaledwie kilka sekund.
Można również dodawać własne arkusze do Worksheet Creator (Kreatora arkuszy) – tylko Sibelius Ultimate).
Proszę pamiętać, że w Sibeliusie nuta H jest zapisywana jako B, a B jako Bb. W przypadku tworzenia własnych arkuszy i ewentualnego użycia wbudowanych arkuszy należy zwrócić na to uwagę i zmienić w razie potrzeby.
Korzystanie z Kreatora arkuszy
Aby rozpocząć, wybierz File > Teaching i kliknij duży przycisk Worksheet Creator. Pojawi się następujące okno dialogowe:
- Wybierz, czy chcesz utworzyć Teaching and learning materials (materiały dydaktyczne), czy Template (szablon). Szablon to arkusz roboczy bez nuty, który można wykorzystać jako podstawę do tworzenia własnych materiałów Categories (Kategorie).
- Wybierz rozmiar strony arkusza, który chcesz utworzyć: możesz wybrać format A4 lub Letter.
- Opcje w sekcji Add to Worksheet (Dodaj do arkusza) określają różne dodatkowe elementy do wydrukowania na arkuszu ucznia i arkuszu odpowiedzi nauczyciela. Na arkuszu ucznia:
- Today’s date drukuje datę w postaci 27 lipca 2011. (Ta opcja jest dostępna zarówno dla arkusza ucznia, jak i dla arkusza odpowiedzi nauczyciela).
- Spaces for student’s name and class drukuje linie w prawym górnym rogu arkusza ucznia, aby uczeń mógł wpisać swoje imię i nazwisko oraz klasę.
- Na arkuszu nauczyciela:
- How to complete drukuje przypomnienie o tym, czy dana czynność jest przeznaczona do wykonania na papierze, przy komputerze, czy poprzez wykonanie.
- Teacher involvement drukuje przypomnienie o tym, czy nauczyciel musi być zaangażowany w ukończenie ćwiczenia i czy nauczyciel potrzebuje dostępu do programu Sibelius.
- Group size drukuje przypomnienie o tym, czy ćwiczenie jest przeznaczone do wykonania przez pojedynczą osobę, małą grupę czy większą grupę.
- Curriculum levels drukuje szczegółowe informacje na temat konkretnego programu nauczania, do którego skierowana jest dana aktywność, o ile informacje te są dostępne.
Jeśli planujesz wydrukować cokolwiek z sekcji Resources, Reference, Selected repertoire lub Posters, Flashcards i Games (Zasoby, Referencje, Wybrany repertuar lub Plakaty, Fiszki i Gry), najlepiej wyłączyć wszystkie te opcje.
Po wybraniu opcji Teaching and learning materials (tworzenia materiałów dydaktycznych) i dokonaniu wyboru, kliknij przycisk Next (Dalej), aby zawęzić typ poszukiwanego materiału:
Ponieważ w Worksheet Creator (Kreatorze arkuszy) dostępnych jest wiele różnych materiałów, można wybrać tylko te materiały, które spełniają określone kryteria. Na przykład, jeśli chcesz znaleźć tylko materiały odpowiednie dla grupy uczniów, a nie dla pojedynczych osób, wybierz opcję Materials for Small groups i Groups of any size (Materiały dla małych grup i grup dowolnej wielkości), a następnie kliknij przycisk Next (Dalej). Jeśli chcesz znaleźć tylko arkusze, które mają być wypełnione przy użyciu programu Sibelius, wybierz opcję Can be completed At the computer i kliknij przycisk Next.
(Opcja Find by filename (Znajdź według nazwy pliku) jest przydatna, jeśli dany arkusz został już wydrukowany i chcesz go użyć ponownie. Każdy arkusz odpowiedzi nauczyciela zawiera nazwę pliku: w prawym dolnym rogu pierwszej strony. Wpisz ją tutaj i kliknij Next (Dalej), aby przejść bezpośrednio do tego elementu i móc go ponownie wydrukować).
Jeśli funkcja ta jest używana po raz pierwszy od zainstalowania programu Sibelius, wygenerowanie listy dostępnych materiałów może potrwać około minuty.
Następnie wyświetlane są kategorie, z których można wybrać materiał:
Materiały są podzielone na 6 głównych kategorii:
- Elements of music obejmuje 14 podstawowych obszarów teorii muzyki, od wysokości i rytmu po śpiewanie nut i kształcenie słuchu.
- Writing and creating music Obejmuje notację, transpozycję, aranżację, komponowanie i improwizację.
- Selected repertoire zawiera ponad 400 utworów na głos, fortepian i inne instrumenty, w tym piosenki w 14 różnych językach i 50 utworów Bacha na instrumenty klawiszowe, odpowiednich do nauki, aranżacji, wykonania i tworzenia własnych arkuszy. Na płycie znajduje się również 45 wierszy, do których uczniowie mogą dobrać nuty.
- Reference zawiera ogromną bibliotekę nuty, od ponad 80 skal i trybów do zakresów różnych instrumentów.
- Posters, Flashcards & Games jest ich prawie 200, aby pomóc w nauczaniu nut. Tematy obejmują zarówno nuty i tonacje, jak i dziesiątki zdjęć instrumentów.
- UK KS3 & GCSE Projects obejmuje projekty specyficzne dla Wielkiej Brytanii, obejmujące wykonywanie, słuchanie i komponowanie, z tematami od afrykańskiej perkusji po serializm.
Każda z kategorii i podkategorii jest ponumerowana prefiksem, np. 16 Sight Reading. Ułatwia to poruszanie się po dużej ilości dostarczonych materiałów, a także pokazuje postęp pedagogiczny materiałów w każdej kategorii, przechodząc od prostszych do bardziej zaawansowanych.
Liczby na końcu nazwy każdej kategorii, np. (8 z 27), pokazują, ile z całkowitej liczby materiałów w kategorii pasuje do określonych kryteriów wyboru (pokazanych w dolnej części okna dialogowego). Liczba zero, np. (0 z 27), oznacza, że nie ma sensu wybierać tej kategorii, ponieważ nic w niej nie pasuje. Jeśli okaże się, że jest bardzo mało pasujących elementów i potrzebujesz szerszego wyboru, spróbuj zmienić kryteria, klikając przycisk Change Type of Material (Zmień typ materiału).
Wybierz kategorię, którą chcesz zbadać, i kliknij ją dwukrotnie na liście po lewej stronie okna dialogowego lub kliknij przycisk Next (Dalej). Ta sama strona okna dialogowego pojawi się ponownie, tym razem pokazując podkategorie w wybranej kategorii, a także ścieżkę, którą przeszedłeś, aby się tam dostać. Jeśli chcesz powrócić do kategorii nadrzędnej podkategorii, w której się znajdujesz, kliknij przycisk Previous (Poprzednia).
Gdy dojdziesz do ostatniej podkategorii w danej kategorii, będziesz mógł wybrać konkretny arkusz lub inny materiał z listy:
Po wybraniu elementu z listy po prawej stronie okna dialogowego wyświetlane są informacje na jego temat. Pole Description (Opis) zawiera szczegółowe informacje o tym, co uczniowie muszą zrobić, aby ukończyć arkusz lub ćwiczenie.
Na dole tej strony znajdują się trzy opcje, które są włączane lub wyłączane w zależności od wybranego materiału:
- Number of questions pozwala wybrać liczbę pytań, które mają zostać uwzględnione w wydrukowanym arkuszu. Opcja ta jest dostępna tylko wtedy, gdy arkusz zawiera dużą liczbę pytań, które zostaną wybrane losowo. Arkusze te można wykorzystywać ponownie, ponieważ nawet w przypadku wybrania 10 pytań, jeśli w przyszłości ponownie utworzysz ten arkusz, program Sibelius wybierze losowo kolejne 10 pytań (choć mogą się one pokrywać).
- Include box of possible answers jest dostępny, jeśli wybierzesz arkusz roboczy oparty na „dopasowywaniu” każdego pytania do wyboru odpowiedzi.
- Create answer sheet tworzy również arkusz odpowiedzi dla nauczyciela (z już wypełnionymi odpowiedziami, aby zaoszczędzić czas podczas oceniania) wraz z arkuszem ucznia. Ta opcja nie jest dostępna dla materiałów takich jak plakaty, repertuar itp. Należy pamiętać, że wiele arkuszy nie ma pojedynczych poprawnych lub niepoprawnych odpowiedzi, w którym to przypadku arkusz odpowiedzi będzie zawierał przykład możliwej odpowiedzi ze wskazaniem, że odpowiedzi mogą się różnić.
Po dokonaniu wyboru kliknij przycisk Next (Dalej), aby wyświetlić podgląd:
Arkusz ucznia jest pokazany po lewej stronie. Jeśli arkusz odpowiedzi jest dostępny i zdecydowałeś się go utworzyć, jest on wyświetlany po prawej stronie.
Jeśli arkusz nie jest taki, jak chcesz, kliknij przycisk Previous (Poprzedni) jeden lub więcej razy, aby wrócić i zmienić swoje wybory. W przeciwnym razie kliknij przycisk Finish (Zakończ), aby utworzyć arkusz.
Jeśli wybrano utworzenie zarówno arkusza ucznia, jak i arkusza odpowiedzi, program Sibelius utworzy dwie partytury. Można je teraz wydrukować, zapisać na później lub edytować w celu utworzenia własnego arkusza.
Rhythm levels (RL1-4) and scale levels (SL1-4)
Różne arkusze są klasyfikowane według poziomu rytmu i skali, w zależności od złożoności rytmów i skal, które zawierają. Podsumowując, poziomy rytmu są następujące:
- RL1: metrum 2/4 i 3/4, od ósemek do półnuty z kropką, proste pauzy
- RL2: również 4/4, cała nuta, 16-tki, więcej pauz
- RL3: również 6/8, C, nuty z kropką, proste rytmy 6/8, synkopy, Scotchsnap, więcej pauz z kropką
- RL4: wszystkie inne oznaczenia metrum, triole, złożone rytmy 6/8
Poziomy skal:
- SL1: dur, moll naturalny (eolska), pentatonika durowa, pentatonika molowa
- SL2: również chromatyczna, heksatonika jońska (tj. utwory wykorzystujące tylko 6 pierwszych nut skali durowej)
- SL3: również moll harmoniczny, moll melodyczny, dorycki, heksatonika dorycka
- SL4: również wszystkie inne tryby kościelne/skale jazzowe, skala bluesowa, skala całotonowa.
Niektóra terminologia skal jest podana raczej dla własnego interesu pedagogicznego niż w celu nauczania terminów studentów.
Templates (szablony)
Jeśli chcesz utworzyć pusty szablon, na którym oprzesz własne materiały, na pierwszej stronie okna dialogowego Worksheet Creator(Kreator arkuszy) wybierz opcję Template (Szablon) i kliknij przycisk Next (Dalej). Zostaną wyświetlone dostępne szablony wraz z podglądem każdego z nich:
Wybierz szablon, który chcesz utworzyć, i kliknij przycisk Finish (Zakończ). Utworzony zostanie plik, który można zmodyfikować lub dodać do niego nuty w celu utworzenia własnego arkusza. Jeśli chcesz, możesz dodać własne arkusze do Worksheet Creator do ponownego wykorzystania w przyszłości (szczególnie jeśli chcesz generować losowe pytania)
Kategorie
Główna kategoria | Zawartość | Opis |
01 Elements of Music | 01 Notes & Rests 02 Dynamics 03 Timbre & Tone Color 04 Meter & Tempo 05 Rhythm 06 Scales & Key Signatures 07 Intervals, Chords, Progressions &Cadences 08 Score Analysis, 09 Conducting 10 Dictation/Transcription, 11 Sight Reading 12 Ear Training 13 Auditory Discrimination 14 Aural Recall | Ćwiczenia ułożone w sekwencje, aby objąć podstawowe obszary muzyczne. Wprowadza język i terminologię muzyczną, pomaga rozwinąć podstawowe nuty, wprowadza aspekty teorii i uczy analizy tonalności, formy i struktury, tekstury i gatunku. |
02 Writing and Creating Music | 01 Notation 02 Adapting, Transposing & Arranging 03 Composing 04 Improvising | Zajęcia prowadzące do nabycia podstawowych umiejętności notacji i szerokiego zakresu kreatywnej eksploracji, w tym pracy z dźwiękami, rytmami, melodiami, akompaniamentami, teksturami, tekstami i orkiestracją. |
03 Selected Repertoire | 01 Bach Piano Repertoire 02 Other Piano Repertoire 03 Instrumental Repertoire 04 Songs for Teaching05 Rounds and Canons Collection 06 Poetry for Lyrics 07 Texts for Incidental Music 08 Rhythm Collection | Prawie 500 utworów muzycznych i poetyckich, z których wiele wykorzystano w arkuszach ćwiczeń, a wszystkie są dostępne do rozszerzenia, wykorzystania w innych klasach i tworzenia własnych arkuszy ćwiczeń. Zawiera prawie 100 utworów repertuaru klawiszowego, w tym 50 Bacha i próbki innych mistrzów; ponad 150 piosenek, w tym prawie 50 rund i kanonów oraz utwory w 13 językach świata; i 45 wierszy. |
04 Reference | 01 Encyclopedia of Scales & Modes 02 Chord Library 03 Instrumental & Vocal Ranges 04 US & British Music Terms Compared 05 Keyboard Handouts | Podręczna biblioteka informacji muzycznych, zawierająca ponad 80 skal i trybów oraz prawie 150 akordów wraz z ich symbolami. Do wykorzystania do badań, eksploracji i włączenia do działań twórczych. |
05 Posters, Flashcards & Games | 01 Posters 02 Flashcards 03 Games | Prawie 200 plakatów, fiszek i gier pomagających w nauczaniu i powtarzaniu pojęć muzycznych. Tematy obejmują nuty, pauzy, skale, oznaczenia tonacji, koło kwintowe, symbole, terminologię, notację i prawie 100 zdjęć instrumentów, które można wykorzystać zarówno do dekoracji klasy, jak i do przygotowania własnych materiałów edukacyjnych. |
06 UK KS3 & GCSE Projects | 01 African Drumming KS3 02 Blues (12-bar) KS3 03 Composing to Create a Specific MoodKS3/GCSE 04 Pop Songs (Reggae) KS3/GCSE 05 Pop Songs (Dance Grooves) GCSE 06 Serialism GCSE 07 Blues (Arranging) GCSE | Siedem specyficznych dla Wielkiej Brytanii projektów wspierających trzy główne obszary nauki – wykonywanie, komponowanie i słuchanie – dla Key Stage 3 i GCSE, z obszernymi notatkami dla nauczyciela i pomysłami na rozszerzenie. |
Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj.
Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl