ABC programu Sibelius cz. 3 – 3.16 Arrange (Aranżuj)

3.17 Edycja stylów aranżacji (tylko Sibelius Ultimate).

Arrange został zaprojektowany, aby pomóc uczniom w aranżacji i orkiestracji oraz zaoszczędzić czas profesjonalistom, którzy już wiedzą, co chcą robić.
Funkcja inteligentnie kopiuje nuty z dowolnej liczby pięciolinii na dowolną inną liczbę pięciolinii, decydując (w razie potrzeby), których instrumentów użyć. Może być używany do tworzenia wyciągów fortepianowych i „eksplodowania” akordów na wiele pięciolinii. Co najważniejsze, ta zaawansowana funkcja pomaga nawet w aranżacji i orkiestracji dla szerokiej gamy stylów i zespołów, od muzyki chóralnej po orkiestrę.
Możesz ustawić konkretne lub niesprecyzowane (jeśli chcesz), opcje aranżacji. Na przykład, jeśli wiesz już, jakich instrumentów chcesz użyć, możesz użyć Arrange jako szybkiego sposobu na skopiowanie na nie nut, np. w celu inteligentnego podziału akordów na instrumenty dęte blaszane. Studenci i inne osoby mogą jednak korzystać z wielu gotowych stylów Arrange, aby eksperymentować z aranżacją i orkiestracją na dowolnym poziomie.

Podsumowanie

Arrange jest w efekcie specjalnym rodzajem operacji kopiowania i wklejania:

  • Skopiuj nuty, które chcesz zaaranżować do schowka, używając Home > Clipboard > Copy (skrót Control+C lub Command+C). Ważne jest, aby materiał źródłowy wykorzystywał stałą liczbę głosów (tj. wszystkie w jednym głosie przez cały czas lub wszystkie w dwóch głosach przez cały czas, ale nie naprzemiennie między jednym a dwoma głosami w różnych taktach). Nie kopiuj niemelodycznych pięciolinii perkusyjnych, ponieważ Arrange obsługuje tylko nuty o określonej wysokości.
  • Wybierz pięciolinie, do których chcesz wkleić powstałe nuty, albo w innym miejscu tej samej partytury, albo w innej partyturze. Nie musisz wybierać odpowiedniej liczby taktów na pięciolinii – wystarczy, że wybierzesz pojedynczy takt.
    Jeśli chcesz zaaranżować fragment rozpoczynający się w połowie taktu, utwórz odpowiednie pauzy na wszystkich pięcioliniach docelowych, aby móc wybrać dokładny punkt, w którym chcesz wkleić zaaranżowane nuty.
    Jeśli wybierzesz zakres sąsiadujących pięciolinii za pomocą kliknięcia z wciśniętym klawiszem Shift, funkcja Arrange zaaranżuje również wszystkie ukryte pięciolinie, które mogą znajdować się w tym zakresie. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, zaznacz pięciolinie do ułożenia pojedynczo, klikając z wciśniętym klawiszem Control lub Command.
  • Wybierz Note Input > Arrange > Arrange (skrót klawiszowy Control+Shift+V lub Command+Shift+V).
  • Pojawi się okno dialogowe Arrange Style; wybierz żądany styl z listy rozwijanej i kliknij OK.

Pojawi się pasek postępu, a w ciągu kilku sekund Sibelius ukończy aranżację, wybierając, które nuty najlepiej pasują do poszczególnych instrumentów i transponując je o oktawy, aby dopasować je do ich skal instrumentów.
Powyżej znajduje się tylko krótkie podsumowanie funkcji Arrange – czytaj dalej, aby zrozumieć różne sposoby korzystania z tej funkcji przed wypróbowaniem jej w praktyce.

Korzystanie z Arrange w praktyce

Podobnie jak komponowanie, aranżacja i orkiestracja są zaawansowanymi umiejętnościami muzycznymi, które nieuchronnie wymagają zaangażowania człowieka. W związku z tym funkcja Arrange nie jest przeznaczona do samodzielnego tworzenia w pełni gotowego utworu. Do użytkownika należy:

  • Starannie wybierz fragment, który zaaranżujesz – zazwyczaj najlepsza jest fraza lub mniej (więcej szczegółów poniżej). Nie musisz aranżować wszystkich pięciolinii źródłowych jednocześnie – możesz zaaranżować prawą rękę utworu fortepianowego na instrumenty dęte drewniane, a lewą rękę na smyczki, jeśli wiesz, że tego właśnie chcesz.
  • Rozważ dostosowanie nuty źródłowej przed aranżacją, aby była bardziej odpowiednia dla używanych instrumentów – aranżacja nigdy nie zmienia podstawowego materiału, a coś, co pasuje do fortepianu, może nie nadawać się do aranżacji na orkiestrę dętą lub sekcję smyczkową bez adaptacji. Zobacz Przygotowanie muzyki do zaaranżowania, aby uzyskać porady dotyczące ulepszania podstawowego materiału i Po zaaranżowaniu nut, aby uzyskać wskazówki dotyczące tego, co należy zrobić po zaaranżowaniu.
  • Ostrożnie wybieraj styl aranżacji i wybrane pięciolinie; style aranżacji dla różnych zespołów są szczegółowo opisane później. Jeśli nie podoba ci się aranżacja, cofnij i spróbuj ponownie z innym stylem aranżacji i/lub wybranymi pięcioliniami.
  • Często zmieniaj styl aranżacji i wybrane pięciolinie, aby uzyskać interesującą aranżację – nie zawsze aranżuj na wszystkich instrumentach jednocześnie!
  • Powinieneś także modyfikować wyniki Arrange w razie potrzeby, na przykład dostosowując oktawy lub stosując techniki orkiestracji, takie jak „dovetailing” nuty z jednego instrumentu na drugi.

Ważne jest, aby zrozumieć, że Arrange zachowuje tę samą instrumentację i wysokość nut w każdym aranżowanym fragmencie – na przykład, jeśli linia nut zaczyna się bardzo wysoko i przechodzi bardzo nisko lub odwrotnie, Sibelius nie przeskakuje z jednego instrumentu na drugi ani nie zmienia oktawy w połowie pasażu. Arrange będzie jednak zmieniać instrumentację między każdym zaaranżowanym fragmentem według własnego uznania.
Z tego powodu, zwykle nie należy aranżować więcej niż (powiedzmy) jednej frazy na raz, w przeciwnym razie wyniki mogą zmusić niektóre instrumenty do trudnych lub niemożliwych do zagrania skal. Aranżowanie krótkich fragmentów pozwala Sibeliusowi na zmianę instrumentacji i wysokości dźwięku, aby utrzymać nuty w skalach instrumentów (a także aby aranżacja brzmiała interesująco). Sibelius ostrzega, jeśli aranżowany fragment jest prawdopodobnie zbyt długi.

Jak Arrange aranżuje

W szczególności Arrange wykonuje następujące czynności (z wyjątkiem specjalnych stylów Explode i Reduction, wyjaśnionych później):

  • Wybiera odpowiednie instrumenty do aranżacji z wybranych pięciolinii docelowych. Zwykle używana jest większość lub wszystkie wybrane pięciolinie, chyba że styl aranżacji jest przeznaczony dla określonego wyboru instrumentów (np. style Family i Mixed Ensemble opisane poniżej), w którym to przypadku wszystkie inne wybrane przez użytkownika są ignorowane.
  • Sibelius dzieli nuty między instrumenty, zwykle z pojedynczą linią nut na pięciolinię, jeśli to możliwe.
  • Niektóre nuty mogą być transponowane o oktawy w celu dostosowania ich do wygodnego zakresu gry instrumentu lub dla uzyskania efektu kolorystycznego. (Zakresy grania można ustawić samodzielnie, co wpłynie na sposób aranżacji nuty w programie Sibelius – 2.4 Instrumenty).
  • Sibelius może umieszczać różne rodzaje materiału na różnych rodzajach instrumentów (np. szybką muzykę na dętych drewnianych, wolne nuty na smyczkach), w zależności od wybranego stylu aranżacji. W szczególności istnieją style orkiestracji Block i Mixed, wyjaśnione poniżej.
  • Sibelius może orkiestrować przy użyciu odpowiednich podwojeń, np. piccolo o oktawę powyżej fletu. Ponownie zależy to od stylu aranżacji.

Poza podziałem i transpozycją, Arrange nie zmienia nut źródłowych.

Style aranżacji

Konkretny sposób, w jaki program Sibelius aranżuje nuty, jest określony przez styl aranżacji. Styl aranżacji określa, które instrumenty mogą być używane, dublowanie instrumentów i jakie rodzaje materiału są przypisane do różnych instrumentów.
Dostępna jest szeroka lista ponad 130 stylów aranżacji, a użytkownik może nawet tworzyć własne style (3.17 Edycja stylów aranżacji (tylko Sibelius Ultimate)). W uproszczeniu, style te obejmują operacje eksplozji i redukcji oraz aranżację/aranżację dla szerokiej gamy zespołów, od chóru po orkiestrę.
Style Arrange mają następujące nazwy:

  • Po pierwsze, najczęściej określają rodzaj zespołu lub instrumentów, na które będą aranżować (np. Orchestra (orkiestra), Band (zespół),1 Family: Brass (1 rodzina: dęte blaszane);
  • po drugie, mogą określić konkretny styl aranżacji (np. Impressionist (impresjonistyczny) lub Film (filmowy);
  • po trzecie, określają konkretne instrumenty, które zostaną uwzględnione lub pominięte (np. no trumpets (bez trąbek), lub solo woodwind and strings (solowe instrumenty dęte drewniane i smyczki);
  • i po czwarte, niektóre style określają, czy będą używać orkiestracji blokowej Block czy mieszanej Mixed (patrz poniżej).

Każdy styl Arrange posiada również bardziej szczegółowy opis po prawej stronie okna dialogowego Arrange po wybraniu stylu; zawiera on przydatne informacje i porady dotyczące działania stylu i najlepszego sposobu jego użycia.

Style blokowe i mieszane

Style aranżacji przeznaczone do orkiestracji są dwojakiego rodzaju – blokowe i mieszane:

  • Block – Style blokowe – umieszcza różne rodzaje nuty na różnych rodzinach instrumentów. Materiał jest podzielony w zależności od jego szybkości – więc w aranżacji orkiestrowej dęte drewniane mogą grać, powiedzmy, najszybsze nuty, a dęte blaszane mogą grać najwolniej. Zazwyczaj melodia jest szybsza niż akompaniament, ale nie zawsze.
    W wielu przypadkach udostępniliśmy dwa style dla tych samych rodzin, np. jeden z dętymi drewnianymi grającymi szybsze nuty i alternatywny styl z dętymi drewnianymi grającymi wolniejsze nuty.
  • Mixed – Style mieszane pozwalają instrumentom z różnych rodzin na wzajemne dublowanie się, więc instrumenty o podobnych skalach, takie jak skrzypce i flety, grają ten sam materiał.

Jeśli nie podano ani Block, ani Mixed, styl Arrange utworzy orkiestrację Mixed.

Explode (rozdzielanie akordów)

Aby „eksplodować” akordy (tj. rozdzielić ich nuty) na maksymalnie cztery pięciolinie, należy:

  • Wybierz fragment z pojedynczej pięciolinii, skopiuj go do schowka za pomocą kombinacji klawiszy Control+C lub Command+C, a następnie zaznacz pięciolinie, na których ma nastąpić eksplozja, i wybierz polecenie Note Input > Arrange > Explode. Sibelius eksploduje nuty na pięcioliniach docelowych, używając bieżących ustawień domyślnych; lub
  • Wybrać fragment na pojedynczej pięciolinii, który ma zostać eksplodowany i wybrać kolejno Note Input > Arrange > Explode, co spowoduje wyświetlenie okna dialogowego z pytaniem o liczbę pięciolinii, po którym pojawi się kolejne z pytaniem, na które pięciolinie mają zostać rozdzielone nuty z akordu. Dostępne są opcje tworzenia nowych pięciolinii lub używania istniejących (patrz poniżej).

Można również uruchomić Explode bez zaznaczenia, co spowoduje wyświetlenie okna dialogowego umożliwiającego ustawienie sposobu eksplodowania nut:

  • Gdy włączona jest opcja Overwrite existing material (Nadpisz istniejący materiał), Explode nadpisze wszelkie istniejące nuty na pięciolinii docelowej.
  • Gdy opcja Put notes in all parts unless specified (wg a1, 1, itd.) jest włączona, Explode zakłada, że pojedyncze nuty powinny trafić do wszystkich głosów (a gdy jest więcej niż jeden głos, umieszcza nuty we wszystkich partiach, podwajając określoną nutę). Gdy opcja ta jest wyłączona, pojedyncze nuty trafiają tylko do jednej partii.
    Gdy przejście pojedynczej nuty jest oznaczone konkretnymi kierunkami w tekście Technique (takimi jak 1., 2., 3., 4., a1., a2., a3., a4.), Explode interpretuje je i bierze pod uwagę podczas eksplodowania. Trwa to do momentu znalezienia innego kierunku lub akordu. Po akordzie Explode powraca do domyślnego ustawienia dla pojedynczych nut (określonego przez opcję Put notes in all parts. (Umieść nuty we wszystkich głosach…), chyba że napotkany zostanie inny kierunek.
  • Double part if necessary (Podwój partię n w razie potrzeby) pozwala wybrać, które z nut powinny zostać podwojone, jeśli w danym momencie jest ich mniej.
  • Extra notes go into part n (Dodatkowe nuty trafiają do partii n) pozwala określić, która partia ma otrzymać dodatkowe nuty, jeśli w danym punkcie jest ich więcej. Funkcja Explode automatycznie rozdziela nuty, gdy liczba partii jest dwukrotnie większa lub większa (np. w akordzie ośmiodźwiękowym cztery partie otrzymują po dwie nuty).
  • Gdy funkcja Copy text, lines and symbols from all voices (Kopiuj tekst, linie i symbole ze wszystkich głosów) jest włączona, Explode kopiuje obiekty w dowolnym głosie na pięciolinii źródłowej do pięciolinii docelowej. Gdy jest wyłączona, dodaje tylko obiekty z głosu, który zawiera kopiowane nuty (lub obiekty we wszystkich głosach).
  • Cue solos in other parts (Solówki cue w innych partiach) utworzą fragmenty cue, a użytkownik może wybrać, czy cue ma być oznaczone pełną lub skróconą nazwą instrumentu, czy też w ogóle bez nazwy instrumentu. Jeśli opcja Only whole bars (Tylko całe takty) jest włączona, Explode tworzy cue w takcie tylko wtedy, gdy w przeciwnym razie pozostałby on pusty. W przeciwnym razie opcja Create bar rest in voice 2 (Utwórz pauzę całotaktową w głosie 2) doda pauzę całotaktową, które zawierają tylko nuty cue. Jeśli chcesz, aby tekst „Play” był tworzony na końcu wskazówki, włącz opcję Add ‘Play’ text.

Jeśli zachodzi potrzeba rozłożenia nut z więcej niż jednej pięciolinii na większą liczbę pięciolinii lub jeśli zachodzi potrzeba rozłożenia nut na więcej niż cztery partie:

  • Wybierz materiał, który chcesz wyeksplodować (który może znajdować się na jednej lub kilku pięcioliniach) i skopiuj go do schowka, wybierając Home > Clipboard > Copy (skrót klawiszowy Control+C lub Command+C).
  • Wybierz pięciolinie, na których chcesz dokonać eksplozji (w innym miejscu tej samej partytury lub w innej partyturze). Wybierz Note Input > Arrange > Arrange (skrót klawiszowy Control+Shift+V lub Command+Shift+V).
  • Wybierz styl Explode Arrange i kliknij OK. Program Sibelius natychmiast przeniesie nuty na pięciolinie docelowe.

Jeśli jest mniej pięciolinii niż nut, Sibelius umieści dwie nuty na pięciolinii w oddzielnych głosach. Jeśli następnie chcesz połączyć te dwa głosy w akordy w jednym głosie, po prostu zaznacz fragment i wybierz, powiedzmy, Note Input > Voices > Voice > 1 (skrót Alt+1 lub Option+1).
Sibelius dokona również transpozycji nut o oktawy, jeśli będzie to konieczne, aby umożliwić ich odtwarzanie na instrumentach docelowych.
W przypadku eksplozji długiego fragmentu Sibelius może wyświetlić ostrzeżenie We recommend you arrange no more than a few bars at a time -„Zalecamy aranżowanie nie więcej niż kilku taktów naraz” – zignoruj to i kliknij przycisk Yes (Tak).

Redukcja

Aby zredukować nuty z wielu pięciolinii do mniejszej liczby pięciolinii (czasami nazywane „implodowaniem” jako odpowiednik „eksplodowania”):

  • Wybierz fragment z wielu pięciolinii, skopiuj go do schowka za pomocą kombinacji klawiszy Control+C lub Command+C, a następnie zaznacz pięciolinie, które chcesz zredukować, i wybierz polecenie Note Input > Arrange > Reduce. Sibelius zredukuje nuty do pięciolinii docelowych, używając bieżących ustawień domyślnych; lub
  • Wybierz fragment z wielu pięciolinii, które chcesz zredukować i wybierz Note Input > Arrange > Reduce, co spowoduje wyświetlenie okna dialogowego z pytaniem, czy chcesz zredukować do istniejącej pięciolinii (a jeśli tak, to do której), czy też chcesz utworzyć nową pięciolinię.

Można również uruchomić Reduce bez zaznaczenia, co spowoduje wyświetlenie okna dialogowego umożliwiającego ustawienie sposobu redukcji nuty:

  • Wybierz, czy chcesz użyć minimalnej liczby głosów (Use minimum number of voices), czy rozdzielić wszystkie partie na osobne głosy (Separate all parts into separate voices); domyślnie nuty są łączone w minimalną możliwą liczbę głosów, a nuty solowe i zduplikowane są oznaczane za pomocą 1 i 2 (dokładny wygląd można wybrać z menu wstępnie ustawionych opcji).
  • Włącz opcję Ignore cue passages, jeśli chcesz mieć pewność, że Reduce nie będzie próbował redukować fragmentów z nutami cue na pięciolinii źródłowej do pięciolinii docelowej.
  • Ignore duplicate text, lines and symbols within (Ignoruj zduplikowanyo tekst, linie i symbole w obrębie) pozwala powiedzieć programowi Sibelius, aby ignorował identyczne oznaczenia na pięcioliniach źródłowych, jeśli występują one w tych samych lub bardzo bliskich pozycjach rytmicznych na wielu pięcioliniach. Odległość, przy której Sibelius ma ignorować identyczne oznaczenia, można ustawić na ćwierćnutę, ósemkę lub szesnastkę.
  • Gdy opcja Overwrite existing material jest włączona, Reduce nadpisze wszelkie istniejące nuty na pięciolinii docelowej.

Jeśli trzeba zredukować nuty na mniejszą liczbę pięciolinii, ale na więcej niż jedną pięciolinię:

*Wybierz materiał, który chcesz zredukować i skopiuj go do schowka za pomocą Home> Clipboard > Copy (skrót Control+C lub Command+C).

  • Wybierz pięciolinie, które chcesz zredukować (w innym miejscu tej samej partytury lub w innej partyturze). Wybierz Note Input > Arrange > Arrange (skrót klawiszowy Control+Shift+V lub Command+Shift+V).
  • Wybierz jeden ze stylów Reduction Arrange i kliknij OK.

Dostępnych jest kilka stylów redukcji, które są przeznaczone do nieco innych zastosowań; przeczytaj opis każdego stylu, aby dowiedzieć się, który z nich jest najbardziej odpowiedni dla oczekiwanego rezultatu.
W przypadku redukcji dla instrumentu klawiszowego, najbardziej odpowiedni styl będzie zależeć od złożoności materiału źródłowego. Do większości celów zalecamy styl redukcji Keyboard reduction: Up to 2 voices per staff: Do 2 głosów na pięciolinię, ale jeśli wynikowa redukcja okaże się zbyt złożona, wypróbuj zamiast tego styl 1 voice per staff (1 głos na pięciolinię); powinieneś także rozważyć pominięcie wszystkich pięciolinii w źródłowym fragmencie, które byłyby zbyt trudne do zagrania na instrumencie klawiszowym.
W przypadku redukcji długiego fragmentu Sibelius może wyświetlić ostrzeżenie We recommend you arrange no more than a few bars at a time -„Zalecamy aranżowanie nie więcej niż kilku taktów naraz” – zignoruj to i kliknij przycisk Yes (Tak).
Po użyciu jednego ze stylów redukcji może się okazać, że w wynikowych nutach znajduje się kilka zduplikowanych dynamik (ponieważ pojawiły się one na oddzielnych pięcioliniach źródłowych); w takim przypadku zaznacz nuty jako fragment i wybierz kolejno opcje Home > Select > Filters > Dynamics (skrót Alt+Shift+D lub Option+Shift+D), a następnie naciśnij klawisz Delete, aby je usunąć. (W rzadkich przypadkach po dokonaniu redukcji można również znaleźć zbędne łuki, w którym to przypadku również należy użyć filtrów, aby je usunąć).

Aranżacja dla rodzin instrumentów

Style 1 Family (Rodzina) i 2 Families (Rodziny) będą układać tylko na instrumentach określonych w nazwie stylu – na przykład można wybrać wszystkie pięciolinie w partyturze orkiestrowej lub zespołowej, a następnie użyć stylu aranżacji 1 Family: Woodwind, a nuty zostaną ułożone tylko na instrumentach dętych drewnianych. Jeśli jednak wybierzesz (powiedzmy) wszystkie pięciolinie instrumentów dętych drewnianych z wyjątkiem fletów, flety nie będą używane.
Style te nadają się również do aranżowania nut na mniejsze zespoły, np. kwartet dęty, kwintet dęty blaszany lub orkiestrę smyczkową.
Dwa style Families są dostępne w konfiguracjach Block i Mixed, aby uzyskać różne tekstury i kolory.

Aranżacja na orkiestrę

Style Orchestra (orkiestra) są pogrupowane według stylu muzycznego. Dostępne są różne style dla nut od baroku do współczesności, z impresjonizmem i filmem po drodze.
Większość stylów orkiestrowych tworzy tutti, jeśli wybierzesz wszystkie pięciolinie, chociaż możesz wybrać dowolną liczbę pięciolinii docelowych; dlatego jeśli wybierzesz tylko flet, klarnet i altówkę jako pięciolinie docelowe, tylko te instrumenty będą używane podczas aranżacji. Aby uniknąć orkiestracji tutti w całym utworze, zalecamy zróżnicowanie wybranych pięciolinii i używanego stylu aranżacji!
Inne style, takie jak Family i Mixed Ensemble, mogą być używane dla orkiestry, ponieważ wykorzystują mniejsze grupy instrumentów do tworzenia określonych efektów kolorystycznych. Podczas korzystania z tych stylów nie musisz wybierać konkretnych pięciolinii – możesz po prostu wybrać je wszystkie, a styl użyje tylko instrumentów, dla których został zaprojektowany. Przeczytaj uważnie opis każdego stylu Arrange, aby dowiedzieć się, jakich instrumentów ma on używać.
Wypróbuj niektóre z bardziej egzotycznych stylów – możesz znaleźć bardzo atrakcyjne rezultaty z bardziej nietypowymi instrumentami.
Żaden ze stylów nie zawiera perkusji niemelodycznej, chociaż kilka stylów wykorzystuje instrumenty perkusyjne dla dodania koloru (np. kotły w stylach romantycznych (Romantic) i perkusja młoteczkowa w stylach nowoczesnych (Modern). Można oczywiście pominąć instrumenty perkusyjne, nie wybierając żadnej docelowej pięciolinii.

Aranżacja dla zespołu

Style Band są równie odpowiednie dla orkiestr dętych, orkiestr koncertowych, orkiestr symfonicznych, orkiestr szkolnych, orkiestr marszowych i korpusów perkusyjnych. Przeczytaj opisy: niektóre style tworzą tutti, a niektóre używają kombinacji mniejszej liczby instrumentów. Wiele stylów obejmuje perkusję młoteczkową, ale nie uwzględniono niemelodycznych instrumentów perkusyjnych.
Style Brass Band (dęte blaszane), jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do aranżacji na standardowe orkiestry dęte.
Przeczytaj Aranżacja na orkiestrę powyżej, aby uzyskać ogólne porady dotyczące korzystania z różnych instrumentów i stylów aranżacji (w tym stylów Family i Mixed Ensemble) w celu uzyskania możliwie najciekawszej aranżacji.

Aranżacja dla zespołów mieszanych

Style Mixed Ensemble są głównie dostarczane jako gotowe orkiestracje do użytku z orkiestrą, zespołem lub innymi dużymi zespołami. Każdy z nich wykorzystuje tylko kilka instrumentów. Podobnie jak w przypadku stylów Family, używaj ich dla urozmaicenia, aby uniknąć aranżowania na wszystkie instrumenty zbyt często!

Aranżacja na chór

Style chóralne dają różne standardowe efekty chóralne, takie jak podwojone soprany przez tenory w oktawie lub melodia na jednym z głosów wewnętrznych z innymi partiami zapewniającymi akompaniament itp. Style mogą być używane do aranżacji na dowolną kombinację głosów, dzięki czemu można tworzyć aranżacje dla chórów SSAA lub TBB równie łatwo, jak ustawienia SATB.
Jeśli chcesz utworzyć redukcję muzyki chóralnej na fortepian (wyciąg fortepianowy), po prostu użyj odpowiedniego stylu Keyboard reduction Arrange.

Aranżacja dla zespołów jazzowych

Dostępne są różne style jazzowe (Jazz) dla różnych zespołów, w tym kwintetu (który można również wykorzystać do aranżacji na kwartet i trio), big bandu i zespołu trad jazzowego. Style Family są również odpowiednie dla big bandu i zespołu jazzowego. Ponownie, można zmieniać styl i wybrane pięciolinie, aby stworzyć interesującą aranżację.

Aranżacje dla zespołów rockowych i popowych

Style Rock i Pop zawierają standardowe kombinacje gitara/klawisze/bas (chociaż nie zawierają perkusji). Wypróbuj style zawierające orkiestrę!

Aranżacja na instrument(y) solowy(e)

Style Solo with accompaniment (Solo z akompaniamentem) umieszczają melodię na instrumencie solowym, a pozostałe nuty na innych instrumentach. Aby korzystać z tych stylów, należy wybrać instrumenty akompaniujące określone przez styl (gitara, harfa, instrumenty klawiszowe lub smyczkowe), a także wybrać obsadę instrumentu solowego. Można wybrać więcej niż jedna pięciolinia instrumentu solowego (np. flet i klarnet), w którym to przypadku będą się one podwajać.
Zwykłe style Solo są dostarczane jako szybki sposób na umieszczenie melodii na jednym określonym instrumencie. Nuty towarzyszące nie są używane (i mogą być zaaranżowane oddzielnie na dowolne inne instrumenty przy użyciu innych stylów aranżacji).
Wszystkie te style zakładają, że melodia jest najszybsza w materiale źródłowym, co zazwyczaj ma miejsce, ale nie zawsze; jeśli tak nie jest, można zamiast tego użyć filtrów, np. aby wybrać najwyższą linię nut z muzyki źródłowej (2.9 Filtrowanie i wyszukiwanie).

Aranżacje dla innych zespołów

Jeśli zespół, dla którego chcesz zaaranżować, nie jest wymieniony na liście, np. sekstet wiolonczelowy, po prostu wybierz standardowy styl aranżacji, który zapewnia rozsądne wyniki dla dowolnej kombinacji instrumentów.

Przygotowanie nut do aranżacji

Warto poświęcić trochę czasu na optymalizację swoich nut przed użyciem funkcji Arrange, aby poprawić wyniki.
Sibelius nie zmienia nut źródłowychj (poza transpozycją o oktawy w celu dopasowania do instrumentów docelowych), więc powinieneś wprowadzić wszelkie inne wymagane korekty, aby uczynić ją bardziej odpowiednią dla instrumentów, na które chcesz zaaranżować. Chociaż można to zrobić po zaaranżowaniu, lepiej zrobić to wcześniej, aby nie musieć wprowadzać tych samych zmian na kilku różnych instrumentach. Kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

  • Postaraj się, aby nuty źródłowe miały stałą liczbę głosów na każdej pięciolinii. (Liczba głosów może się zmieniać między różnymi fragmentami, które aranżujesz osobno). Na przykład w tym przypadku:
  • gdy głos 2 jest używany tylko okazjonalnie w prawej ręce, należy oddzielić dolne nuty akordów głosu 1 do głosu 2. Aby to zrobić, zaznacz dany fragment (tutaj, w górnym kadrze) i wybierz Edit > Filter > Bottom Note, a następnie zamień nuty na głos 2, wybierając Edit > Voice > 2 (skrót Alt+2 lub Option+2), co da ci:
  • Zapewni to, że Sibelius umieści nową linię nut głosu 2 w tym samym instrumencie (instrumentach). Jeśli tego nie zrobisz, Sibelius najpierw Cię ostrzeże, a następnie umieści dwie nuty pierwotnie w głosie 2 w oddzielnym instrumencie z pauzami po obu stronach. Dzieje się tak, ponieważ Sibelius traktuje głos 2 jako trwający przez cały fragment i doda pauzy tam, gdzie nie ma nut głosu 2, aby utworzyć ciągłą „linię nut”.
  • Style aranżacji, takie jak Orchestra: Baroque są przeznaczone dla muzyki z tego okresu – nie można sprawić, by nuty jazzowe brzmiały barokowo, po prostu orkiestrując je na instrumentach barokowych!
  • Możesz podzielić istniejące nuty na różne głosy, aby uczynić je bardziej odpowiednimi dla instrumentów, na które aranżujesz. Na przykład, figura basowa „oom-pah-pah” działa najlepiej, jeśli „oom” trwa przez cały takt w, powiedzmy, głosie 2, podczas gdy akordy „pah-pah” są w głosie 1:
Przed aranżacją Po aranżacji
  • Arrange kopiuje dynamikę i inne obiekty pięciolinii (takie jak symbole, linie itp.) – ale nie kopiuje obiektów systemowych (takich jak oznaczenia tonacji i metrum). Jeśli aranżowane nuty zawierają zmiany w metrum, należy utworzyć zmiany metrum w punkcie docelowym (najlepiej przed, a nie po aranżacji).
  • Usuń niepotrzebne obiekty. Na przykład, jeśli aranżujesz nuty fortepianowe na instrumenty dęte, powinieneś usunąć wszelkie linie pedału przed rozpoczęciem – ale nie usuwaj takich rzeczy jak dynamika, łuki i tryle, które będą skopiowane do pięciolinii docelowej.
  • Usuń wszelkie linie oktaw (8va) z partytury i wyraź je – innymi słowy, transponując nuty o odpowiednią liczbę oktaw – przed aranżacją. Wynika to z faktu, że linie oktawowe są rzadko używane dla większości instrumentów innych niż instrumenty klawiszowe, a Sibelius ignoruje linie oktawowe, próbując zdecydować, które instrumenty najlepiej pasują do zakresu nut.
  • Jeśli czujesz się bardzo odważny, możesz spróbować użyć Edit > Filter > Advanced Filter, aby, powiedzmy, wybrać tylko pierwszą miarę każdego taktu w nutach źródłowych przed aranżacją. Kopiując tylko niektóre nuty z fragmentu źródłowego, można szybko stworzyć lekkie tekstury akompaniamentu.

Po aranżacji nut

  • Arrange stara się utrzymać nuty w skali każdego instrumentu, ale w niektórych przypadkach nie jest to możliwe: więc jeśli skończysz z nutami poza skalą, powinieneś albo dopasować te nuty do innego instrumentu o bardziej odpowiednim zakresie, albo zmienić oktawę nut poza skalą.
  • Jeśli masz wiele nut poza skalą, prawdopodobnie próbujesz zaaranżować zbyt wiele nut na raz. Spróbuj zaaranżować jedną frazę na raz, ponieważ zmniejszy to ilość sprzątania, które będziesz musiał wykonać później.
  • Jeśli dana partytura wymaga dwóch głosów, po zaaranżowaniu okaże się, że Sibelius napisał nuty w dwóch głosach w całym fragmencie docelowym (nawet jeśli głosy są w większości unisono). Głos 2 może znajdować się nad głosem 1 w całości lub częściowo, więc może być konieczna zamiana głosów za pomocą Note Input > Voices > Swap > Swap 1 and 2 (skrót Shift-V). Jeśli głosy są w unisonie lub homofonii, możesz sprawić, by wyglądały czyściej, łącząc większość lub wszystkie nuty na tej pięciolinii w jeden głos; po prostu zaznacz nuty jako fragment i wybierz Note Input > Voices > Voice > 1 (skrót Alt+1 lub Option+1).
  • Jeśli spróbujesz zaaranżować jakieś nuty i okaże się, że niektóre instrumenty grają nieodpowiedni materiał (np. szybkie niskie nuty na rogu), cofnij to i zaaranżuj ponownie, albo pomijając te instrumenty z wyboru, aby nie były używane, albo używając innego stylu. Na przykład, w przypadku stylów dla 2 rodzin instrumentów w blokach, dostępne są alternatywne wersje z (powiedzmy) dętymi blaszanymi grającymi szybsze lub wolniejsze nuty.

Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj

Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *