ABC programu Sibelius cz. 4 – 4.5 Barlines (kreski taktowe)

Sibelius obsługuje szeroką gamę kresek taktowych, odpowiednich dla różnych rodzajów nut, które można umieszczać na końcu lub w środku taktu.
Poniżej przedstawiono następujące typy kresek taktowych od lewej do prawej: Normal, Start Repeat, End Repeat, Double, Dashed, Invisible, Tick, Short, Between Staves, Thick, Triple, Dotted i Final.

Zmiana wybranych kresek taktowych

Aby zmienić typ kresek taktowych w zaznaczeniu, można wybrać pojedynczą kreskę taktową lub zaznaczyć fragment, aby zmienić wszystkie kreski taktowe w zaznaczeniu:

  • Wybierz kolejno Notations > Barline i wybierz żądany typ kresek taktowych z galerii.

Należy pamiętać, że Sibelius First obsługuje tylko kreski taktowe Dashed, Dotted, Start Repeat, End Repeat i Final. Aby zmienić specjalny typ kresek taktowych na zwykłą (pojedynczą) linię, zaznacz ją i usuń.

Zmiana wszystkich kresek taktowych w zaznaczeniu

Sibelius umożliwia zmianę typów kresek taktowych w partyturze poprzez zaznaczenie fragmentu lub systemu. Zmiana typu kresek taktowych powoduje zmianę wszystkich kresek taktowych w zaznaczeniu. Należy pamiętać, że kreski taktowe Start i End Repeat są wyłączone i mogą być dodawane tylko na początku i na końcu zaznaczenia.

Kreski taktowe na końcu taktów

Nie trzeba umieszczać normalnych kresek taktowych na końcu taktów w partyturze: wystarczy dodać takty, a kreski taktowe pojawią się po każdym takcie.
Kreski taktowe można przesuwać, przeciągając je w lewo i w prawo lub używając klawiszy Strzałka w lewo/Strzałka w prawo (z Control lub Command dla większych kroków). Zmienia to odstęp po ostatniej nucie/pauzie.
Nie można usunąć kresek taktowych w celu połączenia dwóch taktów; zamiast tego należy zwykle podwoić wartość taktu poprzez zmianę metrum (lub utworzenie nieregularnego taktu), aby zmieścić oba takty w jednym takcie. Podobnie, aby podzielić takt na dwie części, należy skrócić metrum zamiast próbować rysować nowe kreski taktowe.

Double barlines (Podwójne kreski taktowe)

Podwójne kreski taktowe są używane do oznaczania nowych sekcji.
Podwójne kreski taktowe zwykle pojawiają się przy zmianie tonacji, ale nie przy zmianie metrum lub zbiegają się z oznaczeniami rewizyjnymi (chyba że występują na początku nowej sekcji).

Pozostałe kreski taktowe

Obejmują one podwójne kreski taktowe, kropkowane kreski taktowe, kreski taktowe repetycji, kreski taktowe muzyki dawnej itd. Aby ją utworzyć, zaznacz nutę, po której ma się pojawić kreska taktowa, a następnie wybierz jej typ z menu Notations > Common > Barline. Alternatywnie, możesz umieścić kreskę taktową za pomocą myszy, jeśli naciśniesz klawisz Esc, aby odznaczyć wszystko przed utworzeniem żądanej kreski.
Umieszczając kreskę taktową w środku taktu, należy najpierw wprowadzić nuty w takcie, a następnie dodać kreskę taktową między dwoma określonymi nutami lub pauzami. (Jeśli najpierw wprowadzisz kreskę taktową, nie będzie jasne, w którym miejscu taktu ma się ona znaleźć). Linia taktowa może zostać dołączona zbyt blisko następnej nuty; jeśli tak się stanie, zaznacz kreskę taktową i zmień parametr X w panelu General w Inspector, aby zmienić jej przesunięcie.
Jeśli kreska taktowa występuje w środku taktu, w którym znajduje się pauza całotaktowa, to należy podzielić pauzę całotaktową na oddzielne pauzy po obu stronach kreski taktowej.
Powszechne jest dzielenie taktu między systemy na podwójnych kreskach taktowych lub kreskach taktowych repetycji (np. na końcu linii hymnu). Aby to zrobić w programie Sibelius, należy utworzyć dwa krótsze (nieregularne) takty i użyć podziału systemu (system break), aby podzielić je między systemami-2.7 Takty i pauzy całotaktowe.
Można kopiować, przeciągać i usuwać kreski taktowe; usunięcie dowolnej z tych kresek na końcu taktu (nawet niewidocznej kreski taktowej) zamienia ją z powrotem w normalną kreskę taktową.

Podwójne końcowe kreski taktowe

Kiedy rozpoczynasz nową partyturę, na końcu pojawia się końcowa podwójna kreska taktowa, ale możesz ją usunąć, jeśli jej nie chcesz.
Dozwolone jest umieszczenie więcej niż jednej końcowej kreski taktowej w partyturze, na przykład jeśli składa się ona z więcej niż jednej części, piosenki lub utworu.

Repeat barlines (kreski taktowe repetycji)

Tworzenie początkowych i końcowych kresek taktowych repetycji odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku innych specjalnych kresek taktowych. Aby utworzyć 1. i 2. voltę (1. i 2. takt), zobacz 4.6 Linie.
Jeśli chcesz utworzyć ozdobne kreski taktowe repetycji, często spotykane w piśmie odręcznym i nutach jazzowych, włącz opcję Wings on repeat barlines na stronie Barlines w menu Appearance > House Style > Engraving Rules.

Aby utworzyć kreski taktowe z podwójnym powtórzeniem, które przechodzą między dwiema powtarzającymi się sekcjami, umieść kreskę taktową End repeat na końcu pierwszego taktu i kreskę taktową Start repeat na początku drugiego taktu. Jeśli chcesz, możesz przeciągnąć dwie kreski taktowe dalej lub bliżej siebie.

Oznaczenia metrum i kreski taktowe repetycji

W przypadku, gdy powtórzenia początkowe i oznaczenia metrum pokrywają się, Sibelius First umieszcza oznaczenie metrum przed powtórzeniem. Gdy oznaczenie metrum i powtórzenie początkowe występują w środku pięciolinii, oznaczenie metrum jest umieszczane po zwykłej kresce taktowej, ale przed powtórzeniem początkowym. Dodatkowo, pomiędzy metrum a powtórzeniem automatycznie dodawana jest dodatkowa przestrzeń, aby zagwarantować schludny układ.

Repetycje i zmiany metrum

Dodawanie początkowych i końcowych kresek taktowych repetycji do zaznaczenia

Za pomocą jednego polecenia można dodać kreski taktowe Start Repeat i End Repeat do zaznaczenia lub zaznaczenia systemowego. Aby dodać kreski taktowe Start i End Repeat na początku i na końcu zaznaczonego fragmentu, zaznacz takty, które chcesz powtórzyć, a następnie wykonaj jedną z poniższych czynności:

  • Wybierz polecenie Notations > Barline > Start Repeat lub Notations > Barline > End Repeat.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy poniżej zaznaczenia i wybierz kolejno Barline > Start Repeat lub Barline > End Repeat.
    Kreski taktowe początku i końca repetycji zostaną dodane do początku i końca zaznaczenia.

Kreska taktowa początku repetycji na podziale systemu

Można ustawić kreski taktowe na podziałach systemowych, aby pokazywały podwójną lub potrójną kreskę kreskową na końcu jednego systemu i kreskę Start Repeat na początku następnego systemu. W tym celu wybierz kreskę taktową na końcu pierwszego systemu i ustaw ją jako Double (podwójną) lub Triple (potrójną). Następnie wybierz kreskę taktową Start Repeat z galerii kresek taktowych.

Kreski taktowe w muzyce dawnej

Sibelius zawiera kreski taktowe odpowiednie do przygotowywania wydań muzyki dawnej. W muzyce wokalnej poprzedzającej konwencję oznaczeń metrum, jedną z metod stosowanych przez edytorów w celu ułatwienia współczesnym odbiorcom zrozumienia podziałów metrycznych nut jest dodanie kresek taktowych między pięcioliniami (czasami nazywanych mensurstriche).
Aby użyć tych kresek taktowych w partyturze, ustaw Default barline type na Between Staves na stronie Barlines w Appearance > House Style > Engraving Rules.
Niektórzy redaktorzy preferują konwencję, zgodnie z którą nuty powinny zachowywać się tak, jakby kreski taktowe były obecne, a nuty nad kreskami taktowymi są łączone ligaturą (jak pokazano poniżej po lewej), a inni preferują odwrotną konwencję, zgodnie z którą nuty są zapisywane tak, jakby w ogóle nie było kresek taktowych (jak pokazano poniżej po prawej):

Nuty połączone ligaturą Ćwierćnuta z kropką

1 takt 1 takt 1 takt

Sibelius automatycznie łączy ligaturą nuty na kreskach taktowych, więc domyślnie nuty będą wyglądać tak, jak na powyższym przykładzie z lewej strony. Jeśli wolisz inną konwencję, użyj nieregularnych taktów tam, gdzie jest to właściwe, aby utworzyć pojedynczy takt o wartości dwukrotnie większej niż normalny (2.7 Kreski taktowe), a następnie dodaj kreski taktowe w odpowiednim miejscu.

Można również tworzyć kreski taktowe Tick i Short, które są przydatne do zapisu chorałów:

Kreski taktowe są najbardziej przydatne we fragmentach muzyki na jeden instrument (lub głos), ale można ich używać w nutach na wiele instrumentów.
Sibelius umożliwia także tworzenie specjalnych repetycji dla historycznych praktyk zapisu nut w Engraving Rules for Barlines (patrz Opcje Engraving Rules dla kresek taktowych):

Projektowanie własnych kresek taktowych

Chociaż nie jest możliwe zaprojektowanie nowych rodzajów kresek taktowych, które pojawią się w menu Notations > Barline, możliwe jest modyfikowanie wyglądu normalnych kresek taktowych dla poszczególnych instrumentów za pomocą okna dialogowego Home > Instruments > Edit Instruments2.6 Edycja instrumentów (tylko Sibelius Ultimate).

Łączenie kresek taktowych

Sibelius automatycznie łączy pięciolinie w grupy podobnych instrumentów za pomocą kresek taktowych. Można to jednak zmienić w następujący sposób:

  • Znajdź punkt w partyturze, w którym nie ma ukrytych pięciolinii, abyś mógł sprawdzić wszystkie kreski taktowe jednocześnie.
  • Kliknij ostrożnie na górze lub na dole normalnej kreski taktowej (nie możesz używać specjalnych kresek taktowych do zmiany połączeń) w partyturze; pojawi się fioletowy kwadratowy „uchwyt”.
  • Przeciągnij uchwyt w górę lub w dół systemu, aby wydłużyć lub skrócić kreski taktowe. Wpływa to jednocześnie na każdy system w partyturze.
  • Przekonasz się, że rozciągając lub kurcząc kreski taktowe w dół systemu, możesz w dowolny sposób reorganizować sposób łączenia pięciolinii za pomocą kresek taktowych.

Niewidzialne kreski taktowe

Można ukryć kreskę taktową na końcu taktu, zastępując ją „niewidoczną” kreską taktową z menu Notations > Common > Barline. Niewidoczne kreski taktowe są wyświetlane w kolorze jasnoszarym, gdy włączona jest opcja View > Invisibles > Hidden Objects (skrót klawiszowy
Alt+Shift+H lub Option+Shift+H), ale znika po wyłączeniu tej opcji.
Głównym zastosowaniem niewidocznych kresek taktowych jest zapisanie podziału taktu między dwoma systemami (patrz Podział taktów). Ponieważ takty po obu stronach są nadal naprawdę oddzielne, istnieją trzy nieuniknione efekty uboczne: niektóre rytmy nie mogą przebiegać przez niewidoczną kreskę taktową (może być konieczne użycie ligatury); numeracja taktów będzie najwyraźniej zawierać takt po kresce taktowej (ale można to skorygować za pomocą zmiany numeru taktu – 5.13 Numeracja taktów); a pauzy całotaktowe będą wyświetlane jako dwie pauzy całotaktowe, po jednej z każdej strony. Należy więc ostrożnie używać niewidocznych kresek taktowych.
Jeśli chcesz ukryć wszystkie kreski taktowe w partyturze, zmień Default barline type (Domyślny typ kresek taktowych) na Invisible (Niewidoczne) na stronie Barlines (Kreski taktowe) w menu Appearance > House Style > Engraving Rules.
Jeśli chcesz ukryć wszystkie kreski taktowe, na przykład w pojedynczej pięciolinii lub wszystkich pięcioliniach należących do rodziny instrumentów, zobacz Ukrywanie kresek taktowych tylko na niektórych pięcioliniach.

Ukrywanie kresek taktowych tylko na niektórych pięcioliniach.

Aby ukryć wszystkie kreski taktowe w rodzinie instrumentów (gdzie wszystkie pięciolinie są połączone ciągłą kreską taktową), kliknij górną lub dolną część kreski taktowej, aby pojawił się fioletowy uchwyt, a następnie naciśnij klawisz Delete. Aby przywrócić kreski taktowe na tych pięcioliniach, kliknij górną lub dolną część kreski taktowej na sąsiedniej pięciolinii i przeciągnij ją przez pięciolinię bez kresek taktowych.
Aby ukryć wszystkie kreski taktowe na danej pięciolinii, zdefiniuj nowy instrument bez kresek taktowych (2.6 Edycja instrumentów (tylko Sibelius Ultimate)):

  • Wybierz takt na pięciolinii, w której chcesz ukryć kreski taktowe.
  • Kliknij przycisk uruchamiania okna dialogowego w grupie Home > Instruments, aby otworzyć Edit Instruments
  • Powinieneś zobaczyć, że dany instrument jest zaznaczony w oknie dialogowym; kliknij New Instrument i kliknij przycisk Yes, gdy pojawi się monit, jeśli jesteś pewien, że chcesz kontynuować.
  • W wyświetlonym oknie dialogowym New Instrument zmień nazwę w oknach dialogowych (Name in dialogs) na coś, co zapamiętasz, a następnie kliknij przycisk Edit Staff Type.
  • Na karcie General (Ogólne) wyłącz opcję Barlines (Kreski taktowe), a następnie kliknij OK.
  • Kliknij OK w oknie dialogowym New Instrument i upewnij się, że nowy instrument znajduje się w odpowiednim zespole, aby można go było znaleźć.
  • Jeśli nie chcesz żadnych kresek taktowych w danej pięciolinii w całej partyturze, upewnij się, że nic nie jest zaznaczone, a następnie wybierz Home > Instruments > Change, wybierz nowy instrument, kliknij OK, a następnie kliknij na początku pięciolinii na pierwszej stronie, na lewo od początkowej kreski taktowej.
  • Jeśli chcesz, aby w danym fragmencie nie pojawiały się kreski taktowe, wybierz takt, w którym ma nastąpić zmiana, a następnie Home > Instruments > Change, wybierz nowy instrument i kliknij
    OK.

Początkowe kreski taktowe w systemach z jedną pięciolinią

W głosach wiodących zwyczajowo początkowe kreski taktowe są rysowane na początku każdego systemu, mimo że zwykle początkowe kreski taktowe pojawiają się tylko wtedy, gdy w systemie są dwie lub więcej pięciolinii. Aby początkowe kreski taktowe pojawiały się w układach z jedną pięciolinią, włącz opcję Barline at start of single staves (Kreski taktowe na początku pojedynczej pięciolinii) na stronie Barlines w menu Appearance > House Style > Engraving Rules.

Podział taktów

Czasami pożądane jest podzielenie taktu na dwie połowy, pierwsza połowa na końcu jednego systemu, a druga na początku następnego systemu. Aby to zrobić, użyj Home > Bars > Split – patrz Podział taktów. Ponieważ podzielone takty to tak naprawdę dwa takty oddzielone niewidoczną kreską taktową, mają one te same trzy wady, co niewidoczne kreski taktowe.

Opcje Engraving Rules dla kresek taktowych

W programie Sibelius Ultimate opcje na stronie Barlines w sekcji Appearance > House Style > Engraving Rules umożliwiają zmianę domyślnej kreski taktowej w partyturze na dowolny typ kreski – co jest przydatne w przypadku partytur, w których większość lub wszystkie kreski taktowe mają być niewidoczne, przerywane, między pięcioliniami itp. Można również dostosować grubość kresek taktowych, separację kresek podwójnych, potrójnych, odstęp między kreskami przerywanymi i kropkowanymi itd.

Wings on repeat barlines– Umożliwia tworzenie ozdobnych (ze skrzydełkiem) kresek taktowych repetycji, które są powszechne w odręcznym piśmie i nuty jazzowe.

Repeats with dots in all staff spaces – umożliwia wyświetlanie kropek we wszystkich polach pięciolinii dla początkowych i końcowych kresek taktowych powtórzenia. Jest to historyczna praktyka najczęściej spotykana w barokowej lutni.
Double thick lines for coincident repeats – włączenie wyświetlania podwójnych grubych linii dla końcowych i początkowych linii powtórzeń. Jest to historyczny wariant stylistyczny używanych obecnie cienkich i grubych linii. Jest on często spotykany w wydaniach z XVIII i XIX wieku.
Barline at start of single staves – umożliwia wyświetlanie kresek taktowych na początku pojedynczych pięciolinii.
Join barlines at end of systems – umożliwia wyświetlanie pojedynczej kreski taktowej na wszystkich pięcioliniach na końcu systemu.


Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj

Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl