3.1 Wprowadzenie do wpisywania nut.
Flexi-time to unikalny inteligentny system wprowadzania MIDI w czasie rzeczywistym w programie Sibelius.
Wpisywanie nut w czasie rzeczywistym
Wprowadzanie nut w czasie rzeczywistym w innych programach komputerowych polega na tym, że program próbuje opracować zarówno wysokość, jak i rytm nut granych na klawiaturze MIDI i przekształcić je w czysty zapis.
Dużym problemem jest rytm: ludzie nigdy nie grają rytmów dokładnie tak, jak zapisano w nutach z powodu nieświadomego rubato (zmiany prędkości), więc wprowadzanie w czasie rzeczywistym może łatwo skończyć się nutami powiązanymi z dodatkowymi 64-kami i innymi przypadkowymi wartościami.
Standardowa poprawa jest wytwarzana przez kwantyzację: jest to miejsce, w którym mówisz programowi, aby zaokrąglił wszystkie wartości nut do najbliższej szesnastki lub dowolnej jednostki, którą określisz. Problem polega na tym, że poprawia to sytuację tylko w przypadku stosunkowo prostych nut – a jeśli przyspieszysz lub zwolnisz podczas gry, komputer i tak przestanie nadążać za Tobą i będzie zapisywał przypadkowe wartości.
Z Flexi-time, jednak, Sibelius wykrywa, czy robisz rubato i odpowiednio je kompensuje. Kwantyzuje automatycznie – nie ma potrzeby określania jednostki kwantyzacji – i wykorzystuje inteligentny algorytm, który zmienia kwantyzację w zależności od kontekstu. Na przykład, gdy grasz krótkie nuty, Sibelius będzie kwantyzował z krótszą jednostką niż podczas grania długich nut.
Co więcej, dzięki funkcji odtwarzania na żywo, Sibelius oddziela wydrukowany zapis od niuansów nagranego wykonania. Oznacza to, że odtwarzanie nut wprowadzonych w trybie Flexi-time może dokładnie odpowiadać temu, co zostało zagrane – aż do drobnych zmian w długości i dynamice każdej nuty – podczas gdy zapis będzie przejrzysty i czytelny.
Nagrywanie z Flexi-time
- Chociaż można zmienić oznaczenie metrum po wprowadzeniu nut, zalecamy, aby najpierw wprowadzić prawidłowe metrum, aby stukanie metronomu prawidłowo wskazywało miary.
- Kliknij takt, nutę lub pauzę, od której chcesz rozpocząć nagrywanie:
- Jeśli chcesz nagrywać na dwóch sąsiadujących pięcioliniach (np. fortepianu), wybierz obie pięciolinie: najpierw kliknij górną pięciolinię, a następnie klikając z wciśniętym klawiszem Shift dolną pięciolinię.
- Jeśli nagrywasz tylko od początku partytury dla jednego instrumentu, nie musisz
nie musisz niczego najpierw wybierać, ponieważ jest oczywiste, skąd nagrywasz.
- Wybierz Note Input > Flexi-time > Record (skrót Control+Shift+F lub Command+Shift+F).
- Sibelius zacznie nabijać rytm za pomocą metronomu. Daje to jeden pełny takt stukania (domyślnie).
– poczekaj zanim zaczniesz grać. - Szybkość nagrywania można dostosować, przeciągając suwak tempa; odczyt tempa w oknie transportu zmienia się wraz z przeciąganiem suwaka. (Jeśli chcesz nagrywać wolniej, rozpocznij nagrywanie, dostosuj suwak tempa do żądanego punktu, a następnie naciśnij spację, aby zatrzymać, i rozpocznij nagrywanie ponownie – Sibelius zapamięta ustawione tempo).
- Zacznij grać na klawiaturze, podążając za wystukiwanym rytmem (przynajmniej w przybliżeniu). W trakcie grania, zagrane nuty będą wyświetlane na ekranie.
Jeśli przyspieszysz lub zwolnisz, metronom przyspieszy lub zwolni, aby podążać za Tobą, o ile zmiany tempa nie są zbyt gwałtowne. - Po zakończeniu nagrywania naciśnij Spację, aby zatrzymać.
Jeśli dodasz więcej nut za pomocą funkcji Flexi-time na innej pięciolinii lub pięcioliniach, Sibelius odtworzy istniejące nuty podczas nagrywania.
Jeśli chcesz dodać kolejną melodię do tej samej pięciolinii, możesz nagrać ją w jednym z pozostałych głosów – patrz Głosy.
Ustawienia stukania metronomu
Ustawienia stukania metronomu słyszalnego podczas nagrywania Flexi-time można kontrolować za pomocą okna Play > Setup > Mixer (skrót M) lub można uzyskać dostęp do niektórych z nich za pomocą przycisku Click w oknie dialogowym Flexi-time Options (skrót Control+Shift+O lub Command+Shift+O), uruchamianym za pomocą strzałki uruchamiania okna dialogowego w grupie Notes > Flexi-time.
Domyślnie stuknięcie oznacza pierwszą miarę taktu z wysokim dźwiękiem woodblock, a następnie kolejne stuknięcia niskim dźwiękiem woodblock. W złożonych oznaczeniach metrum, takich jak 6/8, stukanie dzieli takt na ósemki. W przypadku złożonych oznaczeń metrum, takich jak 7/8, domyślnym zachowaniem jest podkreślenie początku każdej grupy miar – patrz pasek ścieżki stukania metronomu.
Wskazówki
- Słuchaj nabicia rytmu granego przez Sibeliusa i zacznij zgodnie z nimi! Jeśli zaczniesz zbyt wcześnie lub w innym tempie niż odliczanie, Sibelius nie zrozumie, co zamierzasz napisać.
- Jeśli masz trudności z nagraniem dwóch nut jednocześnie, spróbuj nagrać je pojedynczo.
- Graj legato (płynnie).
- Jeśli nuty mają być zapisywane ze staccato, upewnij się, że opcja Staccato jest włączona w Flexi-time Options. Jeśli opcja ta jest wyłączona, granie staccato spowoduje wyświetlanie
krótkich nut z pauzami. - Ludzie często umieszczają pojedyncze nuty podczas grania akordów. Jeśli
rozłożysz akordy na pojedyncze nuty, Sibelius zapisze to, co zagrałeś dosłownie, zamiast (powiedzmy) dodając pionową, falującą linię. - Sibelius niezwykle szybko wychwytuje zmiany tempa – o jedną miarę szybciej niż człowiek!
Jeśli jednak dokonasz zbyt gwałtownej zmiany tempa, Sibelius nie zrozumie, co masz na myśli. Unikaj więc nagłych zmian tempa podczas nagrywania.
Jeśli rytm Sibeliusa zmieni się za bardzo podczas gry, zatrzymaj się i wróć do punktu, w którym się zmienił. Jeśli po prostu nie będziesz mógł sobie z tym poradzić, Sibelius może wrócić do rytmu, ale poprawienie rytmu zajmie znacznie więcej czasu niż ponowne jego odtworzenie. - Jeśli okaże się, że Flexi-time tworzy skomplikowaną notację i chcesz ją uprościć, użyj Note Input > Flexi-time > Renotate Performance.
Porządkowanie zapisu nutowego po Flexi-time
Note Input > Flexi-time > Renotate Performance przepisuje nuty utworzone z Flexi-time (lub zaimportowaną z pliku MIDI), aby uczynić je bardziej czytelne. Daje to lepsze rezultat niż sam Flexi-time, ponieważ może przeanalizować całe wykonanie. Funkcja ta jest najbardziej przydatna w przypadku nagrania na 2 pięcioliniach instrumentów klawiszowych (zapis fortepianowy itd.), ale można jej używać z dowolnym innym instrumentem:
- Nuty są zapisane na niewłaściwej pięciolinii, przez co mają zbyt wiele linii.
- Brzmienie akordów jest niemożliwe do zagrania, ponieważ są zbyt szerokie.
- Niespójne brzmienie z powodu opcji Use multiple voices (Użyj wielu głosów) dla wprowadzania Flexi-time.
- Krótkie nuty są zapisywane jako akordy, ponieważ opcja Flexi-time Minimum duration była ustawiona zbyt wysoko.
- Nuty są zapisywane z krótszymi wartościami niż idealne, ponieważ zostały zagrane zbyt staccato.
Renotate Performance ma na celu stworzenie notacji, która jest rytmicznie i wizualnie prostsza niż oryginał, jednocześnie notując każdą nutę, która była częścią oryginalnego wykonania, poprzez ponowny zapis i rekwantyzację nut. Nuty są rekwantyzowane przy użyciu tej samej jednostki minimalnej wartości, która została użyta przy wprowadzaniu z Flexi-time lub imporcie MIDI, ale jednostka ta jest automatycznie zmniejszana w razie potrzeby, np. w przypadku grania szesnastek, gdy jednostka Minimum duration (minimalnej wartości nuty) była ustawiona na ósemki, lub w przypadku grania rozłożonego akordu, przednutek lub innego ozdobnika.
Po prostu wybierz fragment na pięciolinii lub pięcioliniach, które chcesz ponownie przypisać, a następnie wybierz opcję Renotate Performance. pojawi się okno dialogowe, umożliwiające określenie następujących opcji:
- Quantization unit (Jednostka kwantyzacji): jest to najmniejsza wartość nutowa, która ma być widoczna w nowym zapisie.
- Notate using triplets (Użyj triol): jeśli ta opcja jest zaznaczona, nowa notacja będzie zawierać triole. W przeciwnym razie wszelkie istniejące triole zostaną przepisane jako proste nuty.
- Notate using two voices per staff (Użyj 2 głosów do zapisu na 1 pięciolinii): jeśli ta opcja jest włączona, nowy zapis będzie zawierał dwa głosy na pięciolinii. W przeciwnym razie nuty zostaną zredukowane do jednego głosu na pięciolinię.
- Notate using arpeggio lines (Notuj używając linii arpeggio): jeśli ta opcja jest włączona, rozłożone akordy są notowane poprzedzone liniami arpeggio.
linie arpeggio. - Notate using grace notes (Użyj przednutek): jeśli ta opcja jest włączona, przednutki są zapisywane jako małe nuty przed główną nutą.
- Create new instrument (Utwórz nowy instrument): jeśli ta opcja jest włączona, program Sibelius doda nowy dwupięcioliniowy instrument klawiszowy i zapisuje na nim nuty. W przeciwnym razie istniejąca notacja zostanie nadpisana.
Po kliknięciu przycisku OK wybrane nuty zostaną przeanalizowane i ponownie zapisane. Bądź cierpliwy: może to trochę potrwać.
Jeśli nowa notacja jest ogólnie akceptowalna, ale wygląda źle w niektórych obszarach, możesz spróbować zaznaczyć tylko te obszary i ponownie uruchomić wtyczkę z innymi opcjami.
Jeśli triole nie są zachowane w powstałych nutach, spróbuj zmienić Quantization unit (jednostkę kwantyzacji); Renotate Performance decyduje, które triole zapisać głównie w oparciu o tę jednostkę. Na przykład, jeśli jednostką jest ósemka, to zwykle zapisywane są tylko triole ósemkowe, a aby uzyskać triole ćwierćnutowe, należy ustawić jednostkę na ćwierćnutę.
Jeśli Twoje wykonanie jest w rzeczywistości dwoma wykonaniami (w przypadku złożonego utworu, w którym grałeś osobno lewą i prawą ręką), najlepsze wyniki uzyskasz, uruchamiając Renotate Performance dwa razy, raz na każdej pięciolinii; to powstrzyma go przed próbą zamiany nut z jednej pięciolinii na drugą i odwrotnie, jeśli masz dwa oddzielne wykonania na różnych instrumentach, możesz spróbować wybrać parę pięciolinii razem. Na przykład, jeśli masz partię gitary, która jest poza rytmem, możesz uzyskać lepsze wyniki, wybierając ją razem z linią basu, która jest dość dokładnie w rytmie – linia basu zapewnia solidną podstawę do korekty.
Upewnij się, że tempo utworu zostało ustawione prawidłowo – niektóre funkcje, takie jak arpeggia i przednutki, są zależne od tempa.
Renotate Performance wykorzystuje również wszelkie komunikaty MIDI generowane przez pedał sustain jako wskazówkę, że może przedłużyć nuty.
Wprowadzanie nut dla dwóch instrumentów
Możesz wprowadzać nuty do dwóch pięciolinii różnych instrumentów – takich jak flet i bas – o ile sąsiadują one ze sobą (i nie ma między nimi pięciolinii, które zostały ukryte przed danym systemem). Podobnie jak w przypadku wprowadzania danych do fortepianu, kliknij górną pięciolinię, a następnie kliknij z wciśniętym klawiszem Shift dolną pięciolinię, aby zaznaczyć obie i rozpocząć nagrywanie w normalny sposób.
Nagrywanie innych danych MIDI
Podczas nagrywania za pomocą Flexi-time, Sibelius zapisuje dane kontrolera MIDI wraz z nutami. Na przykład, jeśli używasz pedału sustain podczas wprowadzania przez Flexi-time, Sibelius zanotuje odpowiednie komunikaty MIDI i automatycznie ukryje je w partyturze. Inne dane kontrolera MIDI, które mogą być nagrywane, obejmują pitch bend, modulację, głośność itp.
Jeśli wolisz, aby te komunikaty MIDI nie były nagrywane podczas korzystania z Flexi-time, wyłącz odpowiednie opcje na stronie Notation w Flexi-time Options – patrz Opcje Flexi-time.
Live Playback
Domyślnie Sibelius odtwarza nuty wprowadzone przy użyciu funkcji Flexi-time z wykorzystaniem funkcji Live Playback, która zachowuje niuanse nagrania (w szczególności dokładną dynamikę i timing każdej nuty). Można również edytować to wykonanie w najdrobniejszych szczegółach. Jeśli zamiast tego chcesz usłyszeć nuty dokładnie tak, jak zostały zapisane, wyłącz Play > Live Playback > Live Playback.
Więcej informacji można znaleźć w punkcie 6.5 Live Playback.
Opcje Flexi-time
Aby zmienić różne opcje Flexi-time, kliknij przycisk uruchamiania okna dialogowego (pokazany poniżej stronie) w grupie Note Input > Flexi-time, aby otworzyć Flexi-time Options (skrót klawiszowy Control+Shift+O lub Command+Shift+O):
Na karcie Flexi-time znajdują się następujące opcje:
- Flexibility of tempo (Elastyczność tempa): kontroluje sposób, w jaki Sibelius podąża za tempem. Jeśli jesteś przyzwyczajony do grania ze stukaniem metronomu, ustaw tę opcję na None (non rubato), a Sibelius będzie utrzymywał stałe tempo. Im wyższy poziom elastyczności, tym bardziej Sibelius jest skłonny podążać za tempem. Jeśli zauważysz, że Sibelius zmienia tempo w dziwny sposób, oznacza to, że trudno za Tobą nadążyć, więc zmniejsz elastyczność lub ustaw ją na None (non rubato).
- Introduction … bars (Nabicie … taktów): określa, ile taktów wprowadzenia zostanie odtworzonych po rozpoczęciu nagrywania.
- Record up to … bars (Nagraj do … taktów): jeśli w partyturze nie ma zbyt wielu taktów do nagrania, funkcja ta automatycznie doda wystarczającą liczbę taktów po rozpoczęciu nagrywania.
- Przycisk Click przenosi bezpośrednio do okna dialogowego, które określa opcje stukania metronomu podczas nagrywania-6.3 Mikser.
Opcje Voices (głosy):
- Record into one voice (Nagrywanie w jednym głosie) pozwala określić pojedynczy głos, który będzie używany do nagrywania Flexi-time.
- Record into multiple voices (Nagrywanie w wielu głosach) jest alternatywą dla określania pojedynczego głosu: po włączeniu tej opcji, Sibelius automatycznie podzieli nuty na dwa głosy tam, gdzie jest to właściwe; zob. poniżej Voices (Głosy).
- Replace (Zastąp) i Overdub kontrolują, co robi Sibelius, jeśli nagrywasz fragment, który już zawiera nuty. Replace – Sibelius wyczyści istniejące nuty przed zanotowaniem nowych; jeśli ustawisz Overdub, Sibelius doda nowe nuty, którą nagrywasz do istniejących, aby utworzyć akordy.
Na karcie Notation (Notacja) znajdują się następujące opcje:
- Opcje Note Values (wartości nut):
- Adjust rhythms (Dostosuj rytmy) sprawia, że Sibelius czyści to, co grasz. Pozostaw to włączone!
- Minimum note value (Minimalna wartość nuty): ustawia najkrótszą wartość nuty zapisywaną przez program Sibelius. Nie jest to jednostka kwantyzacji – Sibelius kwantyzuje przy użyciu złożonego algorytmu, który zmienia się w zależności od kontekstu. W związku z tym wartość ta nie jest sztywno egzekwowana; działa jako wskazówka. Jeśli ustawisz tę wartość na (powiedzmy) ćwierćnutę , ale następnie zagrasz 16-kę, Sibelius musi zanotować nuty krótsze niż ćwierćnuty, w przeciwnym razie otrzymasz nieprawidłowy zapis.
- Notate: są to opcje notacji staccato i tenuto; jeśli jesteś pewien, że grasz artykulację dokładnie tak, jak chcesz ją zanotować, włącz te opcje. Jeśli po wprowadzeniu nut za pomocą Flexi-time w partyturze znajduje się wiele artykulacji staccato lub tenuto, wyłącz je lub dostosuj progi When shorter/longer than (reprezentujące procent wartości notowanej nuty), po przekroczeniu których artykulacje te są notowane.
- Remove rests between notes on drum staves (Usuń pauzy między nutami na pięciolinii perkusji): domyślnie włączona. Opcja ta „łączy” krótsze nuty w celu usunięcia zbędnych pauz w partiach perkusji.
- Keyboard Staves (pięciolinie instrumentów klawiszowych): podczas wprowadzania nut na dwóch pięcioliniach, punkt podziału określa, które nuty trafiają do każdej pięciolinii (nuty na lub powyżej punktu podziału trafiają do górnej pięciolinii, a nuty poniżej trafiają do dolnej pięciolinii). Jeśli wybierzesz opcję Automatic (Automatycznie), Sibelius odgadnie, gdzie w danym momencie znajdują się twoje ręce na klawiaturze i odpowiednio przypisze nuty do pięciolinii. Alternatywnie można określić własny stały punkt podziału. (Należy pamiętać, że w Sibeliusie razkreślne C jest nazywane C4 – co może różnić się od tego, jak jest opisywane w innych programach do nut).
- Tuplets (podziały nieregularne): dla każdego z wymienionych podziałów można ustawić w programie Sibelius ich wykrywanie – None/Simple/Moderate/Complex (Brak/Prosty/Umiarkowany/Złożony). „Prosty” podział (powiedzmy) oznacza podział z trzema równymi nutami. Dla podziałów takich jak ćwierćnuta, po której następuje ósemka, należy użyć opcji Moderate, a dla podziałów z pauzami lub rytmami z kropkami należy użyć opcji Complex.
- Opcje MIDI Messages (komunikatów MIDI):
- Keep program/bank messages (Zachowaj komunikaty programu/banku) dodaje wszelkie zmiany programu i banku do partytury przy użyciu Sibeliusa.
Sibeliusa w formacie tekstowym komunikatów MIDI. Komunikaty te są automatycznie ukrywane. - Keep controller messages (Zachowaj komunikaty kontrolera) podobnie dodaje wszystkie komunikaty kontrolera (takie jak pitch bend, pedał sustain, głośność kanału itp.) i ukrywa je w partyturze.
- Keep other messages (Zachowaj inne komunikaty) podobnie dodaje wszystkie inne komunikaty MIDI do partytury.
- Keep program/bank messages (Zachowaj komunikaty programu/banku) dodaje wszelkie zmiany programu i banku do partytury przy użyciu Sibeliusa.
Zalecane przez nas opcje Flexi-time są wartościami domyślnymi i są następujące: Adjust rhythms włączone, Minimum note value sixteenth-note (szesnastka), Flexibility of tempo ustawione na Low, Staccato and Tenuto włączone z odpowiednimi progami 35% i 110%. W przypadku triol ustaw 3 na Simple lub Moderate, być może także 6, a pozostałe na None, chyba że lubisz grać takie rzeczy jak septymole.
Nagrywanie dla instrumentów transponujących
Sibelius respektuje opcje w Note Input > Note Input > Input pitches podczas nagrywania z Flexi-time: ustaw ją na Written, jeśli nagrywasz nuty zapisane z partytury transponującej lub partii instrumentalnej; w przeciwnym razie, jeśli grasz nuty w brzmieniu, upewnij się, że jest ustawiona jest opcja Sounding.
Pisownia akcydencji
Podobnie jak w przypadku wprowadzania krokowego (step-time), Sibelius zgaduje, jak chcesz zapisać czarne klawisze (np. jako Fis lub Ges), ale możesz zmienić pisownię dowolnej nuty lub wybranych nut, naciskając Return (na klawiaturze głównej) lub używając jednej z wtyczek akcydencji (3.19 Wtyczki akcydencji (tylko Sibelius Ultimate)).
Voices (Głosy)
Podczas nagrywania Sibelius domyślnie dzieli nuty na dwa głosy, jeśli jest to konieczne (np. jeśli grasz nuty polifoniczne, takie jak fuga). W większości przypadków jest to pożądane, ale jeśli wprowadzasz dane na pojedynczą pięciolinię lub instrument monofoniczny, możesz chcieć zmusić Sibeliusa do notowania nut w jednym głosie lub w określonym głosie. Ustawienie to można zmienić w opcjach Flexi-time (patrz wyżej).
Mimo że Sibelius na ogół podejmuje dobre decyzje co do tego, jak podzielić odtwarzane nuty na osobne głosy, może być konieczne cofnięcie się i edytowanie niektórych fragmentów, aby notacja bardziej odpowiadała intencjom użytkownika. Można na przykład odfiltrować dolną nutę w akordach głosu 1 (2.9 Filtry i wyszukiwanie), a następnie, powiedzmy, zamienić je na głos 2, wpisując Alt+2 lub Option+2 – więcej szczegółów można znaleźć w sekcji Dzielenie głosów (3.15 Głosy).
Chcesz wiedzieć więcej? zapraszamy do zakupu polskiego podręcznika dla programu Sibelius- kliknij tutaj.
Jeśli kupisz program Sibelius lub uaktualnienie dla programu Sibelius, to polski podręcznik dla programu Sibelius otrzymasz za darmo! Program Sibelius oraz polski podręcznik można kupić w naszym sklepie internetowym www.audiofactory.pl